Bu sene O’nun senesi…

13 Ağustos 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Fatih Sultan Mehmet koşusunu, Sanem Kahraman’ın sahibi olduğu, Fedai Kahraman tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Kadir Baltacı’nın yaptığı Burgas (5y da King David – Thisbe, Yavuzstar) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Tractor (Bushranger) elde ederken, Time To Shine (Toronado) üçüncü, Aegean Finale (Not This Time) dördüncü, Peekaboo (Toronado) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Vedat Abiş ile kaybetmiyor…  

Son kazandığı G1 Avrasya koşusu sonrası yine bu koşuya da süper formda gelen Burgas kendisi ile bütünleşen jokeyi Vedat Abiş idaresinde koşuyu önde giden rakibinin arkasında yer tutarak düzlükte bir ara yol bulmakta zorlanmasına rağmen en iç kulvara girerek oradan yaptığı ataklarla liderliği alıp sonlarda kolaylayarak kazanırken Vedat Abiş ile start aldığı beşinci koşudan da galibiyetle ayrılırken mesafe ayırt etmeksizin gerçek bir şampiyon olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

News Reporter

10 thoughts on “Bu sene O’nun senesi…

 1. Maşallah,maşallah maşallah kere maşallah…Şampiyon gibi şampiyon…Kendi küçük yüreği büyük şampiyon…Keşke seni sağlıklı bir Call to Victory,Finesse ve Long Runner ile kapışırken izleyebilseydik…Bu atı yetiştiren, emeği geçen herkese teşekkürler..

 2. Burgas’i su an gececek bir at yok, hangi mesafe olursa olsun farketmez. Onu bu yarista anlamis olduk. Ancak bu tempolara ne demeli. Yarisin ilk 800 u 51, ikinci 800 u ise 46 gecilmis. Madem Burgasi gecmek istiyorsunuz bu tempolarla nasil gececeksiniz? Time To Shine yarisi suratlendirse cok rahat 2.olurdu. Aegean Finale ise bu sefer erken yurudu ve 2.ligi de kaybetti.

 3. Burgas’a saygı duruşuyla yorumuma başlayayım. Saygılar Şampiyon.
  Yarışa gelirsek, bu tempo ile rakipleri onu nasıl geçmeyi planlıyordu acaba? İmparator, Farklı Analiz’de epey imalı şekilde bunu işaret etmişti ama ben Hakna ve ona takılacak Time to Shine ile temponun artacağını düşünüyordum. Burgas’a düzlükte sadece 50 metre bile yeterdi, o kadar çabuk. Yüksek olmayan bir tempoda, 800 metreden 2800 metre dâhil tüm mesafelerde rakiplerine yakın giderse geçilme şansı yok. Futbolda zoru basit gösteren usta ayaklara “Eliyle vurdu sanki.” deriz ya. Geçerken o hissiyatı veriyor bana. Basit gösteriyor. Kalitesi bir yana müthiş formda. Bundan önceki sezonlarda idmanlarda tatlı tutuluyordu. Belli ki onu da halletmiş. İdman dereceleri bu sezon çok iyi.

  Aegean Finale: İstanbul’da çiminde net şekilde eksik koşuyor. Ankara’da kırbaçsız kazandığı koşuda acaba dedik ama sonrasında Burgas’ı geçemeyeceği belli oldu. Burgas’ın dışa çıkmasına izin vermemişsin, rakibin dezavantajlı. Artık orada uzayacaksın. Güç yok. Fuleli adım yok. Öyle acı sprintin de yok ki tempo bahanen olsun. En son 5 Ağustos’ta idman yapmış. Düzlükte tükenmiş bir hâli vardı. 2000 metre olan yarış etkilemiştir ama o koşu olmasa İstanbul’da Burgas’ı yine geçemezdi. Ankara’da hâlâ bir ihtimal var.
  Time to Shine: Koşuyu önde götürüp forse edecek gücü yok. Orta grupta ya da geride beklese yine “Bu grubu geçmek için” gereken nitelikler yine yok. Üçüncü oldu yine de. İki gömlek seviye atlamalı ama artık zor gibi.
  Tractor: İkinciliğe oynadı ve akıllı şekilde başardı.
  Peekaboo: Bu tempoda işi zordu.
  Hakna: Hiç değilse önde kaçsaydı. Böyle şansı sıfırdı ve sonuncu oldu.

 4. Şampiyon Burgas bildiğimiz gibi. Tractor ve Time To Shine elinden geleni yaptı ama güçleri yetmedi. Aegean Finale ise ah ah bence Avrasya koşusu safkandan bir şeyler almış belli mücadelenin içinde bile kalamadı dördüncü oldu.

 5. Gördüğüm en boş yazı, yazının amacının Abiş güzellemesi mı yoksa Burgas güzellemesi mı olduğu belli değil.
  Olması gereken,bu yarışın hangi şartlarda kazanıldığı ve diğerleri tarafından neden kaydedildiği Bir analiz yazısı olmalıydı.
  Biz zaten yazılanları biliyoruz.Neyse Abiş bozulmazsa Burgas gibi daha çok at gelecektir ona, kazasız belasız olsun

 6. At Karataş tan kurtulunca adeta sınıf atladı,geçen sene boğaziçi ve cumhurbaşkanlığı koşuları fiyaskoydu , burada Abiş in zekası ve yeteneği da başrolde, adam favorilerde hata yapmıyor, özellikle büyük yarışlarda

 7. Türkiye’nin son 40 yılının en büyük şampiyonu Avrupa america ayarında bı at..sakatlanmazsa Türkiye’de hiç bı at gecemez

 8. Babası ülkemize geldiğinde Smart Robin in menejeri olan vatandaş “yılkı atı” demişti. Türk atçısı kim yılkı kim “at” yıllar içinde gördü.

 9. A.finale çok kötü bir yarış koşu. Yalnız çok yanlış stratejik bir hata yaptılar. 2000 metre olan Avrasya koşusunu neden kosturuldu ki? Senin atın uzuna gitmiyor. Bu mesafelere gitmiyor. Boşuna yabancı Jokey getirdiler. Karataşa binmedi zaten geliri yok diye. Go hero tercih etti. Karatas sorsalardi herhalde yazma demiştir. Onlar illaki koşalım dediler demek ki. O koşuyu kosmasa. Bugün 1600 de FSM kosusu böyle olmazdı. Daha dinç ve dinamik girecekti. Atın mesafesi. Burgaz daha dezavantajlı koşacak. 2000 metrelik Avrasya koşusu bence attan bir şeyler görürdü. O koşunun yorgunluğunu metal olarak da atamadı. Avrasya koşusunda beklediğimden iyi koşu. O koşu eş gecilseydi. Kendi mesafesinde en azından bu kadar kolay gecilmezdi. Burgaz geçeyim derken traktör e bile geçildi. Bence stratejik hatanın beklenen sonunu kendisi hazırlamış oldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir