BURGAS yaz sezonu için göz kırptı…

20 Mart 2021 Cumartesi günü Adana Yeşiloba Hipodromunda 1800 metre çim pistte koşulan ve Adana Sezonunun 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus çim pistteki tek Grup mücadelesi olan A3 Tendürek Koşusunu, Sanem Kahraman’ın sahibi, Fedai Kahraman’ın yetiştiricisi ve Erdal Gökçe’nin antrenörü olduğu Burgas (3y de King David – Thisbe, Yavuz Star), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Burgas (Ahmet Çelik)

12 safkanın katıldığı koşuda startla birlikte orta kulvarda ve bariyere yakın bir yerde kendine yer bulan Burgas, ilk viraj dönülüp karşı düzlüğe çıkıldığında da bu yerini uzun süre korudu ve 600 direği çekilirken temposunu arttırıp altıncılığa girdi.

Son düzlük dönülür dönülmez bariyer dibinde kalmak istemeyen jokeyinin tercihi ile pistin dışına çıkan safkan, buradan yaptığı sprintle 400 geçilirken dördüncülüğe, 300 geçilirken ise üçüncülüğe girdi. Son 200 direği geçilirken Burgas artık en öndeydi ve tutulmaz bir tempoda farkı giderek açarak 3 boy farkla ve 1’50”50’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği son düzlüğe Burgas’ın hemen arkasında çıkanb ve pistin iç tarafını tercih eden Skyline (Luxor) elde ederken, mücadeleden Tron (Torok) üçüncü, Cagner (Victory Gallop) dördüncü, Tırmıl Efesi (Marcavelly) ise beşinci olarak ayrıldılar.

Burgas (Ahmet Çelik) – Skyline (Uğur Temur)

2021’de 2’de 2, toplamda 5’de 3 yaptı…

Yarış yaşamının 5’inci startında 3’üncü birinciliğini elde eden Burgas, bu yarışların tamamını çim pistte koştu.

Yarış hayatına 17 Ekim 2020 tarihinde Ankara’da Can Reis’in arkasında ikinci olduğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan safkan, 2 yaşlı sezonunu 1400 Metre çim pistte maiden birinciliği ve 1300 metre çim pistte Bir Sur’un arkasında Şartlı-3 ikinciliği ile kapattı.

Burgas bu seneki ilk yarışına 2 Şubat 2021 tarihinde çıktı. 1800 metreye çıktığı bu yarışı Mandalorian’ın yarım boy önünde kazanırken hem mesafe tutacağını, hem de Tendürek Koşusunun en iddialı taylarından biri olacağını gösterdi.

Kariyerinin 5’inci startında ilk sınıf koşu galibiyetine imza atarak Tendürek Koşusundan galibiyetle ayrılan 3 yaşlı erkek tay, bu zaferi ile yaz sezonunda koşulacak olan Klasik ve Grup koşulara da usta jokeyi ile göz kırpmış oldu.

News Reporter

2 thoughts on “BURGAS yaz sezonu için göz kırptı…

  1. Burgas bence sadece yaz sezonuna değil
    Gazi’yede göz kırptı. Çok iyi bir tay nazar değmesin. Cagner’ de harika bir tay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir