BÜYÜKDÜNYA’dan kolay galibiyet…

25 Temmuz 2022 Pazartesi günü Bursa Osmangazi Hipodromunda 1200 metre kum pistte koşulan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus A3 koşuyu, Güven Şahlı’nın sahibi olduğu, Feme Hay. Tar. Ltd. Şti. tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Ferdi Kıran’ın yaptığı Büyükdünya (3y ae Kaizbert – Rihem, Karakemal) jokeyi Mertcan Çelik ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Müslüm Başkan (Uçanoğlu) elde ederken, Cebebey (Araslı) üçüncü, Bakgör (Uçanoğlu) dördüncü, Güzel Muğlalı (Güntay) beşinci olarak koşuyu tamamladı.

Büyükdünya (Mertcan Çelik)

Kumdaki geçilmezliğini korudu…

Yarış hayatına çim pistte bugünkü jokeyi ile başlayan Büyükdünya gördüğü koşu sonrası katıldığı ikinci startını kazanarak Maiden’e veda etmişti. Daha sonra start aldığı iki kum yarışından da galibiyetle ayrılan safkan, kolay kazandığı koşu ile hem ilk Grup galibiyetine imza attı, hem de kum pistteki geçilmezliğini korumuş oldu.

Toplu bir çıkışla birlike iç kulvardan atak yapan Dilan Kız liderliği aldı. İkincilikte Müslüm Başkan daha sonra Dracarys ve Güzel Muğlalı sırası ile 1000-800 startları geçildi. 600’de Dilan Kız liderliğini korurken dış kulvardan atak yapan Demir Bey yanında Güzel Muğlalı ve içlerinde Müslüm Başkan üçlüsü hemen arkalarında Büyükdünya olduğu halde düzlüğe çıkıldı. 400’de iç kulvardan bir anda yol bulan Büyükdünya kolay bir şekşlde gelip liderliği aldı. İkinciliğe Müslüm Başkan girerken gerilerden Cebebey ve Bakgör’ün atakları görüldü. 200’den sonra temposunu daha da arttıran Büyükdünya sonlarda farkı 7,5 boya çıkararak 1’23″09 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Büyükdünya (Mertcan Çelik)News Reporter

5 thoughts on “BÜYÜKDÜNYA’dan kolay galibiyet…

  1. Atlardan anlamam ama bu at gördüğümüz arap atlarına hiç benzemiyor.
    Arap atlarının genel yapısından daha ince, daha atletik ve daha heybetli bir görüntüsü var.
    Belki yanılıyorum ama bana öyle görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir