MEDAGLIO D’ORO torunları şov yaptı…

» MEDAGLIO D’ORO torunları şov yaptı…

Geçtiğimiz hafta sonu Adana Hipodromunda koşulan KV-8 Ali Rıza Ongun koşusunda Gold Design tutulmaz bir tempo ile 12 boy fark ile kazanırken bir gün öncesi İstanbul hipodromunda yapılan G3 Mevlana koşusunda da Captain Fantastic çıktığı gibi kazanmayı başardı.

Bu isimlerden Gold Design, Violence, Captain Fantastic ise Mshawish’in temsilcileridir. Bu iki aygırında ortak özelliği her ikisinin de Medaglio D’oro oğulları oluşlarıdır.

Değerli aygırın bir çok başarılı yavruları bulunmakla birlikte, aygır olarak ön plana çıkan temsilcisi olarak Gold Design’ın babası Violence’ı görmekteyiz.

Gold Design (Violence)

Medaglio D’oro’nun bir başka başarılı aygır oğlu Warrior’s Reward’ın ülkemizde koşan 4 temsilcisi de start aldığı 16 koşuda değil kazanmak, tabela yapamamak gibi ilginç bir istatistiğe sahipler şu an için!

Mshawish’a dönersek, 2017 yılında aygırlığa başlıyan bu aygırın yavrularının henüz bir kaç yıldır koştuklarını görmekteyiz.

Daha toparlayıcı bir değerlendirme yapmak gerekirse, Violence’in aşım fiyatı 25.000, Mshawish’in ki ise 5.000 USD bedeli olduğunu da ifade etmek mümkündür.

Violence yavrusu Gold Design’ın soy ağacına baktığımızda dikkat çekici noktalardan biri kısrak babası Aptitude’un, Slew O’Gold gibi değerli bir aygır ile benzer soy kurgusu ve akrabalığıdır.

Captain Fantastic (Mshawish)

Mshawish yavrusu Captain Fantastic’in büyük annesi Sadler’s Wells’in kızı olup, Medaglio D’Oro da Sadler’s Wells torunu olduğuna göre, Captain Fantastic’in Sadler’s Wells üzerine 4*3 akraba olduğunu görmekteyiz.

İki başarılı Medaglio D’Oro torunlarının pedigrisinde dikkat çekici başka bir nokta da, Gold Design’ın kısrak babası Aptitude ve Captain Fantastic’in anne nesillerinin “9-f” familyasından gelmesidir ve ortak nokta da Bourtai’dir.

Bourtai’yi nasıl bilirdiniz peki? 20.yüzyılın en önemli kısrak profillerinden biridir diyelim kısaca…

İsim olarak da Cengiz Han’ın ilk eşi Börte’nin adını taşır. Börte de Cengiz Han’ın hayatında önemli bir karakterdi. Onun adını taşıyan Bourtai isimli kısrak da taşıdığı ismin ağırlığı gibi önemli bir kısrak familyası başı olmuştur.News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.