Cahide Kupasını BORNOVALIM İzmir’e götürdü…

17 Eylül 2021 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan ve 3 yaşlı Dişi Arap taylarına mahsus sezonun tek G1 mücadelesi olan Cahide Koşusunu, Tansel Arslan’ın sahibi ve yetiştiricisi, Halim Kaya’nın ise antrenörü olduğu Bornovalım (3y dd Baba Mevlüt – Cemresu, Antepli), jokeyi Tolga Yıldız ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Çölde Ay (Demirsoy) elde ederken, mücadeleden Lima (Gelibolu) üçüncü, Canım Çıtır (Sarraf) dördüncü, Eshilal (Altaha) ise beşinci olarak ayrıldı.

Bornovalım (Tolga Yıldız)

Maiden’den Şartlı-4 mücadelede çıktı…

Bornovalım yarış hayatına 20 Haziran 2021 Pazartesi günü İzmir çim pistinde katıldığı 1200 metre mesafeli dişilere mahsus maiden mücadelede elde ettiği ikincilikle başladı. Bu yarıştan 2 hafta sonra bu defa kum pistte katıldığı maiden koşundan da ikincilikle ayrılan safkan, 1 hafta sonra 1200 metre çim pistte start aldığı Şartlı-4 mücadeleyi kazanarak maidene veda etti.

İzmir’de Temmuz ayına sığdırdığı üçüncü yarış olan Kv-6 koşudan beşincilikle ayrılan doru dişi tay, sonrasında Ağustos ayında ilk kez geldiği İstanbul’da koştuğu sentetik pistteki Kv-7/D koşudan ise dördüncülükle ayrıldı. İstanbul’dan döndükten 9 gün sonra bir kez daha İzmir çim pistinde boy gösteren safkan, bu defa Şartlı-4 mücadeleyi üçüncü tamamlayabildi.2 Aydan daha az bir süreye 6 yarış sığdıran Bornovalım, yaklaşık 3 hafta aranın ardından Şirinyer’de 1300 metre çim pistte katıldığı Kv-7 koşuyu 4.5 boy farkla kazanmasını bildi. Bu parlak yarışın ardından Cahide Koşusunu hedefine alan tay, ikinci kez koşmak için geldiği İstanbul’da bu kez G1 Cahide Koşusunu kazanarak önemli bir zafere imza attı.

Toplu bir çıkışın ardından Bornovalım ilk 200 metre içerisinde liderliği aldı ve koşuya tempo vermeye başladı. Son virajı da önde dönen safkanın düzlükte bir ara 4-5 boya kadar çıkarttığı fark, sonlarda yüklenen Çölde Ay ve Lima’nın tarafından bir parça kapatıldıysa da, başarılı tay finiş çizgisini 2 boy farkla ve 1’32”71’lik derecesi önde geçmesini bildi.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.