ÇAKMAKTAŞI Kartepe’yi ateşledi!

30 Mart 2021 Salı günü Kocaeli Kartepe Hipodromunda 1700 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus A3 Kartepe Koşusunu, İbrahim Bayar’ın sahibi, Karacabey Tarım İşletmesinin yetiştiricisi ve Ahmet Emin Avcı’nın antrenörü olduğu Çakmaktaşı (4y aa Sonalp – Yeşilçay, Araslı), jokeyi Tolga Yıldız ile kazandı.

6 safkanın start aldığı mücadelede en dış kulvardan iyi bir çıkış yapan Çakmaktaşı ilk metrelerde öne düştü ve ilk viraja lider girip karşı düzlüğe de rakiplerinin 2 boy önünde lider çıktı. 1200 startı geçilir geçilmez Pıtır ikinciliğe sarktı. Bu iki safkan son virajı bir boy farkla döndüler. Düzlüğün başında Pıtır’ın temposu düşerken bariyer dibinden hücum eden Dervişbey öndeki Çakmaktaşı’nı sıkıştırmaya başladı. 200’de iki at başa baş oldu. Son 50’de Dervişbey içerisinden rakibine az farklı bir hakimiyet kurduysa da son metrelerde tekrar tazeleyen Çakmaktaşı bir baş farkıyla ve 2’00”10’luk derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Dervişbey (Özgünhan) elde ederken, mücadeleden 7 boy geride Pıtır (Güntay) üçüncü, Olgunalp (Onurkaan) dördüncü, Fırat Baba (Toşur) ise beşinci olarak ayrıldılar.

Çakmaktaşı (Tolga Yıldız)

İlk Grup galibiyeti…

Yarış yaşamının 10’uncu startında 5’inci birinciliğini elde eden Çakmaktaşı, Mart ayında start aldığı 4 yarışın 3’ünden galibiyetle ayılırken Kartepe Koşusu galibiyetiyle kariyerinin ilk Grup koşu zaferine imza attı. Form grafiği her geçen gün biraz daha yükselen safkan tüm yarışlarını kum pistte ve İzmir, Bursa ve Kocaeli Hipodromlarında koştu.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir