Çaldıran galibi sezon hazırlıklarını hızlandırdı…

2 Yaşlı sezonunu 24 Ekim 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre ağır çim pistte kazandığı G1 Çaldıran Koşusu ile kapatan sezonun flaş 3 yaşlı taylarından Sigoş (3y de Toruk Macto – Crafty Spell, Mastercraftsman), yeni sezon öncesi hazırlıklarına hız kazandırmaya başladı.

Onur Dilbaz’ın sahibi ve yetiştiricisi, İbrahim Bekiroğulları’nın ise antrenörü olduğu klas tay, 30 Mart 2022 Çarşamba günü Ankara Hipodromunda Abdullah Baykal ile yaptığı 1000 metrelik galobunda 1000/1’01”7 – 400/24”5 Ç işinde sezona iyi durumda gireceğinin işaretlerini verdi.

Sigoş (Gökhan Kocakaya)

Ankara’ya 2 hafta önce geldi…

Kış sezonunu Adana’da start almadan geçiren Sigoş, 2 hafta önce Ankara’ya geldi ve muntazam idmanlarını 75.Yıl Hipodromunda sürdürmeye başladı.

Geçen hafta 600/38”4 – 25”6 ÇR sprintinin üzerine 800/51”5 – 25”5 R bir galop yapan safkan, bu hafta tempoyu arttırıp galop mesafesini uzattı ve Pazartesi günü yaptığı 600/38”4 – 24”4 R sprintinin üzerine 1000/1’01”7’lik güzel bir galop gerçekleştirdi.

Hedef belirlendi…

Gazi Koşusunun büyük favorilerinden biri olan Sigoş, yaz sezonunu idmanlarını sürdürdüğü Ankara’da değil, atçılığın başkenti İstanbul’da açacak…

Zorlu geçecek sezonda büyük hedefleri olan tayın ilk durağı büyük olasılıkla 27 Nisan 2022 tarihinde Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulacak olan A3 Preveze Koşusu olacak… Preveze Koşusu, Kuloğlu ve My Başkan gibi Erkek Tay Deneme Koşuları ile Şeker Ayşe gibi Dişi Tay Deneme Koşusu galiplerinin yol haritasında yer almış önemli bir mücadele…

Ancak safkanın ilgilileri tarafından Preveze Koşusuna alternatif olarak 29 Nisan 2022 tarihinde 1600 metre çim pistte koşulacak olan Kv-8/E Cihangir Koşusu da düşünülüyor. Cihangir Koşusu da tıpkı Preveze gibi 3 yaşlı İngiliz tayları için önemli bir sınav… Erkek Tay Deneme galipleri Hep Beraber ve Maracaibo, bu koşuyu kazanarak sezonun ilk klasik mücadelesine gelmiş önemli safkanlar…

Geçen hafta 600/38”4 – 25”6 ÇR sprintinin üzerine 800/51”5 – 25”5 R bir galop yapan safkan, bu hafta tempoyu arttırıp galop mesafesini uzattı ve Pazartesi günü yaptığı 600/38”4 – 24”4 R sprintinin üzerine 1000/1’01”7’lik güzel bir galop gerçekleştirdi.

Sigoş (Gökhan Kocakaya)

Ağır çim pistte farklı koşmuştu…

Yarış hayatına Mayıs ayında Ankara kum pistinde Hışman Çizik ile kazandığı Royal Abjar Koşusu (Şartlı-1) mücadele ile başlayıp ikinci startında yine kum pistte Gökhan Kocakaya ile Şartlı-4 mücadeleden ikincilikle ayrılan Sigoş, sonrasında Hışman Çizik ile G2 Demokrasi ve Milli Birlik Günü Koşusunda üçüncü, G1 Karayel Koşusunda ikinci, ardından Ahmet Çelik ile önce A2 Eskişehir Sanayi Odası, sonra G2 Kraliçe II.Elizabeth Koşularında ikinci olmuştu.

Çaldıran Koşusunda 7’inci yarışına çıkan safkan, kariyerinin ikinci birinciliğine imza attığı mücadelede aynı zamanda ilk Grup zaferini de G1 klasmanında elde etmişti.

Toruk Macto temsilcisi…

Sigoş’un babası, Türkiye Jokey Kulübü tarafından Darley Harasından 2019 yılında satın alınan Authorized’ın ülkemizdeki en başarılı temsilcilerinden biri ve halihazırda tek aygır oğlu olan Toruk Macto’dur.

9 kez start alıp 6 birincilik elde ederken G2 Mehmet Akif Ersoy, G3 Mimar Sinan ve A3 Preveze Koşularını kazanıp G1 Erkek Tay Deneme üçüncü olan aygırın bugüne dek start alan 105 yavrusundan 54’ü (%51) yarış kazanmayı başarmıştır.

13 Black Type performans sergilemiş temsilcisi bulunan aygır, Sigoş ile G1 Çaldıran ve Girl Gone Bad ile G1 Harem Koşularını kazanmış, Rampage ve Akgün gibi başarılı yavruları ile de özellikle mesafeli yarışlarda adından sıkça söz ettirmiştir.

Toruk Macto

Annesi Fransa’dan satın alındı…

Sigoş’un annesi, Fransa Arqana satışlarından 27.000 €’ya merhum Tevfik Çelikoğlu tarafından satın alınan 2011 doğumlu Crafty Spell (Mastercraftsman) isimli kısraktır. Kendisi 4 kez start laıp sadece bir dördüncülük elde edebilen kısrağın en başarılısı G3 plasesi bulunan 3 Black Type kardeşi bulunmaktadır.

Türkiye’ye So You Think’den gebe olarak getirilen Craft Spell’in Think N Spell adı verilen bu tayı hiç start almamış, Dr Fong’dan verdiği Anck Cunamun ve Önderye isimli yavruları 3’er yarış kazanmıştır.

Crafty Spell ve 2022 tayıNews Reporter

3 thoughts on “Çaldıran galibi sezon hazırlıklarını hızlandırdı…

  1. Geçen yıl ilk yarısından sonra söylediğim gibi, pisti nemli bulmasi takdirinde net gazi galibi…

  2. Sigoş Gazi koşusunu kazanamaz, orjini uzuna çok yatkın değil Anne hattından, daha çok kısa orta mesafe li yarışlarda başarılı olur, lütfen bu yazdıklarımı not alın, bu sene gazi koşusu galibini şimdiden söylemek yanlış olur, sanki 2022 sonunda ilk defa start almış yada 2023 yılında ilk defa start almış bir tay kazanacak gibi

    1. Sigoş’un CD -0,15 annesinin CD’si -0,20. Yani dozaj teorisi, Sigoş’un da annesinin de uzuncu olduğunu söylüyor. Ayrıca, 2 yaşında Çaldıran kazanmış ve üstelik de son 200’de müthiş bir sprint atmış bir tayın uzuncu olmadığını söylemek de çok mümkün değil. Babasının yavruları da, uzun mesafeli yumuşak ve ağır pistlere çok yatkın, Sigoş da bunu kanıtladı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.