Çaldıran’da İLLÜZYON Gösterisi…

8 Kasım 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan ve 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus yılın en önemli mücadelesi olan G1 Çaldıran Koşusunu, Ahmet Kurt’un sahibi ve yetiştiricisi, Atakan Şıvgın’ın ise antrenörü olduğu İllüzyon (2y dd Kaneko – Nikiniki, Sri Pekan), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Jokey Ahmet Çelik günün 2.koşusunda attan düşüp kontrol amaçlı olarak hastaneye sevk edildiği için Fiero Mio’ya Gökhan Gökçe bindi. 8 safkanın start aldığı mücadeleye 1 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan İllüzyon, ilk metrelerde arka grupta kalmayı tercih etti ve 1200 startını bariyer dibinde beşinci sırada geçti. 1000 ve 800 startlarını da aynı yerini koruyarak geçen dişi tay, 600 direğinde bir basamak geriledi ve son düzlüğe altıncı sırada çıktı.

İllüzyon 400 geçilirken beşinciliğe girdi. Son 200’de üçüncülüğe yerleşen safkan, bu metreden sonra temposunu daha arttırdı ve son 100’de önce Anadolu Aslanı’nı, son 50’de ise Kar Kız’ı yakalayıp yarım boy farkla ve 1’40”61’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Anadolu Aslanı (Victory Gallop) elde ederken, mücadeleyi Kar Kız (Gregorian) üçüncü, Gülüm Osman (Popular Demand) dördüncü, Real Runner (Invincible Son) ise beşinci olarak tamamladılar.

İllüzyon (Halis Karataş)

Waneta’dan sonra kazanan ilk dişi…

Yarış kariyerine 23 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul’da katıldığı Şartlı-1 mücadele ile başlayan İllüzyon, beşinci olduğu bu yarıştan 2 hafta sonra çıktığı maiden mücadelede dördüncü olmuş, bu koşudan 21 gün sonra piste çıktığı Prof. Dr.Kenan Binak Koşusunu son düzlükteki etkili sprinti ile kazanırken, bir A3 mücadelede maidene veda etme ayrıcalığına sahip olmayı başarabilmişti.

3 Değişik jokeyle koştuğu 3 çim yarıştan 21 gün sonra bu defa G2 SİAYSD Koşusuna gelen yetenekli safkan, aşırı yağmur nedeniyle Komiserler Kurulu tarafından çim pistten sentetik piste alınan mücadelede bir kez daha çok parlak bir performans sergiledi. Kenan Binak Koşusundaki galibiyetinin tesadüfi olmadığını kanıtlarcasına harika bir performansa imza atan safkan, ilk startına birlikte çıktığı Ahmet Çelik ile bu defa çıtayı G2 seviyesine yükseltmesini bildi.

A3 ve G2 seviyesindeki başarılı iki yarışın ardından Çaldıran Koşusuna gelen İllüzyon, bu yarışta Halis Karataş ile ilk kez bir araya geldi. Beşinci yarışına 4’üncü değişik jokeyle çıkan klas tay, dişi tayların son 10 yıl içerisinde nadiren kazanabildikleri ve bir dişi olarak son kez şampiyon Waneta’nın 2016 yılında kazanabildiği 2 yaşlılara ait sezonun tek klasik mücadelesini muhteşem bir düzlük sprinti ile kazanmasını bildi.

News Reporter

11 thoughts on “Çaldıran’da İLLÜZYON Gösterisi…

    1. waneta ,dan SONRA kazanan ilk dişi diyor….Yoksa öncesinde onlarca dişi tay var….bunun neresi yanlış bilgi?

    2. Yanlış bilgi paylaşımı yok son on yıl içinde diye belirtmişler Confidence 2006 yılında kazanmış yani 14 sene önce

  1. Halis Karataş çok güzel bir yarış kazandı.Tebrik ederim.Bu koşu aprantı okulunda defalarca gösterilmeli.

    1. Bak ben hicbirseyim pazartesi gunu bindigi cape town yarisinin duzlugunu bir izle o kirbaci vuramyisi uzerindeki halini bir gor sonra dersiniz iyiki binmemis diye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir