CANBERKTAY Aygır Analizi…

Efsane aygır XXV.Hilalüzzaman 54/75 hattının hali hazırdaki en aktif ve de en son temsilcisi Canberktay için daha önceleri bir analiz hazırlamıştık.

O zaman için dört koşan yavrusunun dördünün de kazandığını ifade ettiğimiz aygırın arada geçen zaman sürecinde koşan yavruları daha da çoğaldı ve bu analizin yapıldığı tarih itibari ile 10 koşan temsilcisinin 8’inin kazandığını görmekteyiz ki, %80 gibi gayet yüksek bir koşup kazanma oranın olması dikkat çekici ve değerli bir husustur aygır için.

Canberktay’ın soy ağacını tekrar hatırlayacak olursak, baba hattında  XXV.Hilalüzzaman 54/75’den gelmesi dışında, annesinin de Sağanak gibi çok özel bir aygırın tam kardeşi olması dolayısıyla, gerek baba, gerekse de kısrak baba hattında taşıdığı çift Hilalüzzaman etkeni ile dayanıklılık içeren bir soya sahip olmasıdır ki, bu soyun temel özelliklerinden biri de hem hızlı, hem de uzun süre koşabilen dayanıklı atlar oluşturabilmesidir.

Hem Çıkmaz, hem Tümöz Bey, hem de Sağanak gibi özel üç ismin iç içe yer aldığı bir soya sahip Canberktay için hangi aygırın veya hangi tip soya sahip kısrakların uyum sağlayabileceği konusunda önemli soy ölçütlerinden biri, onun en iyi baba kardeşi Tümöz Bey’in anne neslidir.

Tümöz Bey’in annesi bir Özüşan kızıdır ve dolayısı ile Canberktay, Özüşan içeren soy ağaçları ile daima uyum potansiyeline sahiptir.

Özüşan’ın günümüzde en etkin rol oynadığı soylardan biri de şüphesiz Turbo’dur, zira bu aygırın kısrak babası Özüşan’dır.

Nitekim Canberktay’ın Turbo kızları ile olan eşleşmelerinde Halim Ağa, Canberkinoğlu, Alina Sultan, Tuğbatay gibi başarılı isimler çıktığını görmekteyiz.

Halimağa (Canberktay – Başağım, Turbo)

Özüşan’ın soy ağacını incelediğimizde Satvet ile Mencule 4 kızı Mencule 16’dan olma ve de dolayısı ile XXV.Hilalüzzaman 54/75 ile anne kardeşi olduğunu görmekteyiz.

Diğer taraftan Canberktay’ın anne nesli de Mencule soyundan gelmektedir ki, dolayısı ile Mencule soyundan gelen aygırların yer aldığı pedigrilere sahip kısraklar ile en az üçlü Mencule etkisinin ortaya çıkması eşleşmeler için değerli bir husustur.

Şu halde Özüşan’ın 4/3 kardeşleri Albatur ve Umut 2’nin yer aldığı soy ağaçlarına sahip kısraklar da rahatlıkla değerlendirilebilir aygır için.

Bunun yanı sıra büyük annesi Albatur’un tam kardeşi olan olan Antepli ve Albatur gibi Mencule 11 neslinden gelen Sancakbeyi kızları ile olan eşleşmelerde de en az üçlü Mencule etkeni tetiklenecektir.

Nitekim baktığımızda Canberktay’in bir diğer en iyi baba kardeşi Sefahan’ın annesinin de Albatur kızı olduğunu görmekteyiz ki, Canberktay’ın baba kardeşi Tümöz Bey’in aygırlık yaşamındaki hali hazırdaki en iyi yavrusu Aypars’ın kısrak babası Caş da Albatur temsilcidir.

Canberktay’ın Grup 1 galibi dişisi Aryaliva’nın soy ağacına bakacak olursak, annesi Nazıma 31’in özel bir aygır olan Alaz’ın temsilcisi olduğunu görmekteyiz ki, gerek bu aygır, gerekse de onun başarılı oğlu Yalaz kızları da Canberktay için uygunluk arz eden soylar içermektedirler.

Aryaliva (Canberktay – Özermiş, Volga 2)

Ayrıca Nazıma 31’in kısrak babası olan Yozgatlı 1, ünlü aygır Demirkır’ın da babası olup, bu hattan gelen aygırların temsilcileri de aygır için diğer soy etkenleri ile birlikte değerlendirilebilir.

Canberktay’ın, yarış yaşamında iki kez G3 kazanan annesi Akçıkmaz’ın diğer başarılı yavrularına baktığımızda Oğlum Burak ve Demre gibi başarılı isimler görmekteyiz.

Bunlardan Demre’nin babasının Odinhan olup, diğer taraftan Oğlum Burak’ın kısrak babasının Turbo oluşu da, analiz içinde vurgulanan Turbo ve Özüşan etkisine farklı referanslar olarak değerlendirilebilir.

Canberktay için soy faktörlerini irdelemeye çalıştığımız analiz içerisinde, onun değerinin sadece efsane XXV.Hilalüzzaman 54/75 hattının son temsilcisi olmadığını da ifade etmek gerekir.

Zira Canberktay, eşleştiği kısraklara da önemli bir değer katmaktadır ve bu da çok değerli bir aygır özelliğidir şüphesiz.

Baktığımızda Başağım ve Özermiş isimli kısraklar, Canberktay dan olan tayları sonrasında tercihli kısrak statüsüne sahip olmuşlardır, yani bu kısrakların şu an tercihli oluşları Canberktay sebebi iledir.

Ayrıca dişi atlarının da iyi koşabilmesi ve bu manada G1 kazanabilen bir dişi vermesi de çok aygırda görülmeyen bir niteliktir.

Diğer taraftan koşan yavrularının performansları incelendiğinde hem mesafe, hem de pist ayırt etmeyen temsilciler grubuna sahip oluşu, onun ne kadar kıymetli bir aygır özelliğine sahip olduğunun farklı bir ifadesi olarak değerlendirilebilir.

Zaten onun bu hasletlerine olan güvenin ifadesi olarak, bu analizin yazıldığı tarih itibari ile Canberktay’a altı tercihli kısrak yazıldığını görmekteyiz 2023 aşımları için ki, aşım sezonu içinde bu tip kısrakların çoğalması da doğal bir süreç olacaktır.

Soy ağacında Tümöz Bey ve Sağanak gibi iki değerli aygırın pedigirisini barındıran Canberktay, günümüzde özellikle Sa’d baskınlığı sebebi ile sıkışmış soy ağaçları için gayet ideal bir kan olup, analiz içinde vurgulanan referanslar doğrultusunda ; TURBO, GOBAKBEY, RİKARDO, HABERBATUR, TAMERİNOĞLU, ÖZGÜNHAN, AYABAKAN, CAŞ, ANTEPLİ, ZENGİNOĞLU, ŞÖVALYE, SANCAKBEYİ, AĞA KARACA, VOLGA 2,  EMİROĞLU, HİSARHAN, ALAZ, YALAZ, BERKAY EFE, ALTAHA, BİLGİN gibi kısrak baba hatları ile uyumlu sonuçlar vermesi beklenebilir.

Yazan: Muslihiddin GurupNews Reporter

1 thought on “CANBERKTAY Aygır Analizi…

  1. Bu analiz icin teşekkürler. 25 Hilaluzzaman hattinin devam etmesi gercekten cok degerli. Elimizdeki son degerlerin de kiymetini bilelim. Bu sampiyonlar sulalesini devam ettirelim. Canberktay gercekten cok ozel bir aygir. Umarim cok daha basarili olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir