ÇELİKKALKAN’dan kolay galibiyet…

6 Ağustos 2022 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 2100 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarının mahsus Kv-8 Safranbolu koşusunu, Memduh Ateş’in sahibi olduğu, Anadolu Tarım İşletmesi tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Ramazan Taşdelen’in yaptığı Çelikkalkan (8y da Emael – Venüs, Araslı) jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Aypars (Tümözbey) elde ederken, Zafer Meydanı (Uçbeyi) üçüncü, Doru Yiğit (Emael) dördüncü, Mahzunkral (Bilgin) beşinci olarak pistten ayrıldı.

26 Ay sonra gelen ilk Sınıf galibiyet…

Ekürisine az farkla geçilip ikinci kaldığı koşuda toparlanmaya başladığını belli eden Çelikkalkan, bugün yarışın süratli gitmesiyle grubu en sonda takip ederek düzlüğe sermayeli şekilde çıktı ve rakipleri ile fazla mücadele etmeden kolay bir galibiyete uzanırken, uzun aradan sonraki ilk sınıf galibiyetini elde etmiş oldu.

Çelikkalkan’ın 1 boy geç başladı koşunun ilk metrelerinde yüksek tempoda Zafer Meydanı ve Aypars arasındaki liderlik mücadelesinden Zafer Meydanı galip ayrılarak liderliği aldı. İkincilikte Aypars daha sonra Günpınar ve Tsarigrad sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Zafer Meydanı liderliğini korurken Günpınar Aypars’ın yanından ikincilik için atak yaptı. Daha sonra Tsarigrad ve Doru Yiğit şeklinde 1200-1000 startları geçildi. 800’de Zafer Meydanı ve Günpınar ikilisi önde tek at gibi mücadelelerini sürdürürken üçüncülükte Aypars daha sonra Tsarigrad ve Doru Yiğit şeklinde 600 geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de önde kalabalık liderlik mücadelesinde Aypars az farkla liderliği alırken gerilerden Çelikkalkan’ın atakları görüldü. 200 geçilirken kolay tempoda gelen Çelikkalkan liderliği alıp kalan metrelerde farkı açarak 5 boy farkla ve 2’31″67 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

2 thoughts on “ÇELİKKALKAN’dan kolay galibiyet…

  1. Son yarışından belliydi kazanacağı zaten,o gün ya jokey hatasından yada verilen taktik icabı çokta hızlı giden bir yarışta çok erken öne gelip başa geçtiği için %100 kazanacağı yarıştan ekürisine geçilip 2.kalmıştı.Bugün daha sabırlı koşunca hemen hemen aynı grubu,çok kolay geride bıraktı.Tebrik ederiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir