Cemal Tekelioğlu Kupası CANKO’nun…

15 Temmuz 2023 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 2200 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-7 Cemal Tekelioğlu koşusunu, Muharrem Can’ın sahibi olduğu, Muzaffer Can tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Duran Tekeli’nin yaptığı Canko (4y ka Yalnızefe – Sevdamsın Can, Yalaz)  jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Çakmakşah (Turbo) elde ederken, Köçek (Kaizbert) üçüncü, Boğaz Çocuğu (Cangıl) dördüncü, Başar (Ayabakan) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

Çim pistte üst üste ikinci Kv galibiyet…  

Son kazandığı Kv-7 galibiyeti ile bu koşuya iyi durumda gelen Canko ilk kez buluştuğu jokeyi Gökhan Kocakaya idaresinde koşuyu önde giden rakibinin arkasında takip edip düzlükten sonra ortadan yaptığı ataklarla liderliği aldı ve sonlarda dışından gelen rakibinin ataklarına başarılı şekilde karşılık vererek birinciliğe uzanırken ikinci çim pist galibiyetini elde etmiş oldu. 

Başar’ın 6 boy, Adıvar’ın 50 metre geç başladığı koşunun ilk metrelerinde bilinen stili ile Köçek liderliği alırken ikincilikte Boğaz Çocuğu ve Canko ikilisi daha sonra Çakmakşah sırası ile 2000-1800 startları geçildi. 1600’de Köçek liderliğini korurken yine ikincilikte dışta Boğaz Çocuğu içinde Canko tek at gibi arkalarında Çakmakşah şeklinde 1400 startı geçildi. 1200’de Köçek halen lider, Boğaz Çocuğu ve Canko ikilisi takipte, daha sonra Çakmakşah ve Başar sırası ile 1000 startı geçildi. 800’de Köçek liderliğini korurken ikincilikte Boğaz Çocuğu hemen içinde Canko daha sonra Çakmakşah sırası ile 600 startı geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de Köçek liderliğini korumaya çalışırken dışından Canko’nun en dıştan da Çakmakşah’ın atakları görüldü. 200’de Canko ve Çakmakşah ikilisi aralarında mücadeleye başladılar. Sonlarda rakibine hakim olan Canko yarım boy farkla ve 2’31”70 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Canko (Gökhan Kocakaya)
News Reporter

1 thought on “Cemal Tekelioğlu Kupası CANKO’nun…

  1. Favorim yakından tanıdığım Boğaz Çocuğu idi. Kazanan eküriyi kutlarım. Boğaz Çocugu’nuizlemeye devam edin..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir