Cevdet Karataş Serbest Handikabı TUNCER kazandı!

13 Nisan 2021 Salı Ankara İlkbahar-Yaz Yarış Sezonunun ilk günü 75.Yıl Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 4 yaşlı Arap atlarına mahsus KV-18/DHÖW Cevdet Karataş Serbest Handikabını, Cahit Çetinsu’nun sahibi ve yetiştiricisi, İrfan Yakut’un antrenörü olduğu Tuncer (4y aa Kaizbert – Forraydır, Haberbatur), jokeyi Onur Öztürk ile kazandı.

Cevdet Karataş Serbest handikabında ikinciliği bir başka Kaizbert temsilcisi Kuddusi elde etti. Güvendik (Yaşarcık) mücadeleden üçüncülükle ayrılırken, bir diğer Kaizbert oğlu Bozkara dördüncü, Fırat Baba (Toşur) ise beşinci oldu. (Kronometrik)

Tuncer (Onur Öztürk)

Onur Öztürk’ün katkısı…

Startla birlikte koşunun liderliğini yapmaya başlayan Tuncer, daha önce Bursa’da birlikte kazandığı ve karakterini çok iyi çözen tecrübeli binicisinin yumuşak elli binişi ile grubun en ağır sıkletini taşımasına rağmen tereyağından kıl çeker gibi kolay bir galibiyet elde etti. Bunu yaparken aynı zamanda 1’30”39’luk derecesi ile 1400 metre çim pistte Ankara’nın en iyi beşinci derecesini gerçekleştirdi.

Tuncer idaresi zor bir safkan. Önceki yarışlarında kazanabileceği bazı yarışları jokeyi ile uğraşmasından dolayı kaybetmişti. Onur Öztürk zor bir safkan olduğunu bildiği atıyla uğraşmak yerine ona tabi oldu ve çok iyi bir uyum sağlayarak yarışın kazanılmasına büyük katkı yaptı.

Sentetik pistte 3 kez start alıp ikincilik elde eden safkan, kum pistte 9 kez koşup 6 kez kazandı. Çim pistte ise 6 kez koşup 2 birincilik elde etti.

10 aylık yarış kariyeri boyunca 18 kez start alan Tuncer kazancını milyon sınırına yaklaştırırken, yaz sezonu boyunca doğru seçilmiş yarışlarda başarılı neticeler alacağını Serbest Handikap’taki kolay galibiyeti ile bir kere daha gösterdi.

Tuncer (Onur Öztürk)

Kaizbert/Haberbatur çaprazı…

Tuncer’in babası başarılı ve spekülatif aygır Kaizbert’dir. Annesi ise Bursa ve İstanbul’da 1’i maiden, 2’si Handikap-15 olmak üzere 3 yarış kazanan Haberbatur kızı Forrraydır’dır. Kaizbert/Haberbatur çaprazı Torosdağı, Mavra ve Orhunkaan’da olduğu gibi Tuncer’de de başarılı bir sonuç vermiştir.

2005 doğumlu kısrak Tuncer’den önce Tamerinoğlu’ndan 5 yarış ve 525.193 Lira kazanç elde eden Çetinsu’yu ve yine Kaizbert’den Tuncer’in öz kardeşi olan ve 6 yarış ile 305.100 lira kazanç sahibi olan Zilli isimli kısrağı vermiştir.

Forraydır’ın annesi Ahum’dur. Bir Tunca kızı olan Ahum, KV-8 galibi Hastamer başta olmak üzere Mirhaber ve Gladyatör gibi başarılı safkanların da annesidir.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir