Serbest Handikapı AFRİKAANDER kazandı

Ankara İlkbahar – Yaz yarış sezonunun ilk startının verildiği 18 Nisan 2019 Perşembe günü, koşulan ve 4 yaşlı Arap atlarına mahsus KV-18/S/DHÖW  Cevdet Karataş Serbest Handikap’ını, Ömer Alak’ın sahibi, M. Emin Alak’ın yetiştiricisi ve İlhami Gümüş’ün antrenörü olduğu Afrikaander (4y aa Kaizbert – Uzlucakızı, Noktabatur), jokeyi Kemal Kurt ile 1400 metre mesafede ve 4.4 ölçümlü çim pistte 1’33”52’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı.

Starttan 5 boy kadar geç çıkış yapan Gustav (Kaizbert) sonlardaki güçlü atakları ile ikinciliği elde ederken, geçen senenin başarılı dişilerinden Ulubaş (Uçanbey) uzun aradan sonraki ilk yarışında üçüncü, Karaçelik (Kaizbert) ise dördüncü oldu.

Akrikaander (Kemal Kurt)

Annesi 29 yarış ve 1.384.800 TL kazandı…

Kariyerinin 17’inci startında 8’inci birinciliğini elde eden Afrikaander, çim pistteki ikinci Kısa vade galibiyetine imza atarken kazancını da 509.910 TL’ye yükseltti. Kaizbert gibi son dönemin en başarılı aygırlarından birinin temsilcisi olan safkan, söz konusu aygırın belki de hara hayatında aşım yaptığı en iyi kısrak olan Uzlucakızı’nın oğludur. Yarış hayatı boyunca 107 kez start alan Uzlucakızı 29 birincilik elde etmiş, 52 kez tabelaya girmiş ve toplam 1.384.800 TL ikramiye kazanmıştır. Afrikaander klas kısrağın start alan ilk yavrusu olup bu sene 3 yaşlı olarak start alması beklenen Turbo’dan Mor Yağmur isminde bir dişi tayı bulunmaktadır.

Uzlucakızı
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir