Cihangir’de VERNAZZA’ya tam not!

26 Haziran 2020 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-8 Cihangir Koşusunu, Veysel Kahraman’ın sahibi, Genta Mak.Ltd.Şti’nin yetiştiricisi, Kadir Baltacı’nın ise antrenörü olduğu Vernazza (3y de Authorized – Dentelle, Mr Sidney), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Mücadeleye 3 numaralı kulvardan iyi bir çıkış yaparak başlayan Vernazza, ilk 200 metre içerisinde önce üçüncülüğe, ardından dördüncülüğe geriledi. Süratli bir tempoda başlayan yarışta 800 ve 600 direklerini de aynı pozisyonda geçen safkan, son viraja doğru dışındaki Bratislava ile birlikte temposunu arttırdı ve son düzlüğe ikinci sırada çıktı. 400 geçilirken az farkla öne geçen Vernazza, bu metreden sonra farkı giderek arttırıp 4 boy farkla ve 1’34”88’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Yarış kariyerine geçen sene Kasım ayında İstanbul sentetik pistinde ikinci olduğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan Vernazza, sonrasında kış sezonunu geçirmek üzere Adana’ya gitti ve Ocak ayının son haftasında kum pistte koştuğu maiden mücadeleyi kazanarak ilk birinciliğini elde etti. Bu koşunun ardından araya giren salgın nedeniyle yaklaşık 5 ay kadar start alamayan erkek tay, sonrasında İstanbul Yaz Yarış Sezonunun ilk günü koşulan Ergin Talay Koşusunda boy gösterdi ve mücadeleyi Call To Victory ve Alihan’ın az farkla arkasında üçüncü tamamladı.

Ergin Talay Koşusu safkanın kalitesi hakkında ciddi bir fikir sahibi olunmasına için yeterliydi belki ama Cihangir Koşusundaki performansı onun klasikler öncesi gerçek gücünü göstermesi açısında çok önemli bir sınavdı. Vernazza bu sınavı tam not alarak geçti. Erkek Tay Deneme’ye iddialı gitmesi gereken bir tayın Cihangir Koşusunu nasıl kazanması gerekiyorsa öyle kazandı. Düzlükte yanına kimseyi yaklaştırmadı. Sonlarda temposu hiç düşmedi. Rakiplerine ciddi bir gözdağı verdi. Halis Karataş’ı da bu performansı ile çok mutlu etti.

Vernezza (Halis Karataş)

Quante Volte (Luxor) 2 yaşlı olarak geçen 1 kez start almış ve çim pistteki Şartlı-1 mücadeleden ikincilikle ayrılmıştı. Bu sene sentetik pistteki ilk yarışında maidene veda eden safkan, ardından Şartlı-5 mücadelede üçüncü oldu. Sadık Eliyeşil Koşusunda nasıl bir performans sergileyeceği merak edilen isimlerden biriydi. Koşuyu en geride kabullenmiş, 1000’den itibaren yürümeye başlamış, son virajı bir at geçer vaziyette dönen safkan düzlükte pistin dışını tutup sprint yapmak istediyse de bundan çok muvaffak olamamış ve koşuyu 5’inci olarak tamamlayabilmişti.

Quante Volte’nin Kingsman’in gezinti yapar gibi kazandığı Sadık Eliyeşil Koşusundaki performansı tatminkar bulunmadı. Ancak Cihangir Koşusundaki Quante Volte, daha farklıydı. Son virajı yine en geri döndü, düzlükte yine en dış kulvara çıktı ama bu defa daha iyi bir sprint ile sonlarda diri gelip Vernezza’nın ardında ikinci olarak kalitesi hakkındaki tereddütleri ortadan kaldırmasını bildi.

Steel Man (Luxor) son kez start aldığı Orhan Meker Serbest Handikap’ında yarışı sürekli orta grupta ve bariyer dibinde götürmüş, kendisini son düzlüğe saklayan safkan viraj dönüldükten sonra pisti ortalayarak hücuma kalmış ve sonlarda önündeki Karabayırlı’yı yakalar gibi olsuysa da koşuyu kazanan Bratislava’nın 2 boy arkasında dördüncü olabilmişti. Yetenekli safkan Cihangir Koşusunda daha da iyi bir performans sergiledi. 400 direği geçilirken kazanan Vernezza’nın yarım boy gerisinde, 200 direği geçilirken de 1 boy gerisindeydi. Finiş çizgisini de güçlü rakibini 5 boy arkasında üçüncü geçti.

News Reporter

3 thoughts on “Cihangir’de VERNAZZA’ya tam not!

  1. Vernazza ya tam notta, Halis Karataş benim İİzmir de canlı gözle gördüğüm ilk aprantilik yıllarından beri en formsuz ve korkak dönemini yaşıyor. 5-6 at koşarsa Halisin bu haliyle kazanma şansı olabilir, ancak katılımın fazla olacağı yatışlarda Halis bugünkü korkuları ile Frankeli bile getiremez. İnanmayan bugün Ankara da Ahmetin Fearless Action ile ona viraj dönülürken yaptığı atağı ve sinmesini iyi seyretsinler.

  2. Vernazza uzayan mesafelerde rakipsiz koşar, inşallah sakatlık sorunu yaşamaz ve Türkiye gerçek bir şampiyon kazanır.

  3. İlk önce atın adını doğru yazın arkadaş..Vernezza kim diye baktığımızda birşey bulamıyoruz.Dikkat biraz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir