Coolmore Newmarket’te şov yaptı…

İngiltere’nin ünlü Newmarket Hipodromu, 29 Eylül 2018 Cumartesi günü 2 yaşlı taylara mahsus 2’si G1, 1’i ise G2 olmak üzere 3 Grup koşuya ev sahipliği yaparken, bu üç önemli koşuyu da kazanmayı başaran Coolmore Ekürisi, antrenörleri Aidan O’Brien ve onun oğlu jokey Donnacha O’Brien kelimenin tam manasıyla şov yaptılar.

2 yaşlı 8 erkek tayın 1200 metre çim pistte birincilik mücadelesi verdiği G1 Middle Park Stakes’i Ten Sovereigns (No Nay Never – Seeking Solace, Exceed And Excel) kazanırken ikinciliği Hamdan Al Maktoum’un 2’de 2 ile bu koşuya yenilgisiz gelen tayı Jash (Kodiac) elde etti. Koşuda Rumble Inthejungle (Bungle Inthejungle) üçüncü, Marie’s Dıamond (Footstepsinthesand) ise dördüncü oldu.

25 Ağustos günü İrlanda’nın Curragh pistinde 25 tayın katıldığı koşuyu 7 boy farkla kazanırken dikkatleri üzerine çeken Ten Sovereigns, akabinde 1 hafta sonra 1 Eylül günü yine Curragh’da bu kez G3 koşu için piste çıktı ve 3.5 boy farkla galibiyete uzandı. Başarılı tay G1 Middle Park Stakes ile 3’te 3 yaparak geçilmezliğini sürdürdü.

Koşu sonrası güne damgasını vuran genç jokey Donnacha O’Brien yapmış olduğu açıklamada: Bu harika atlara bindiğim için çok şanslıyım. Bugün her şey yolunda gitti, fakat Ten Sovereigns’in acemilik gösterdiği ilk yarış oldu. Sonuçta ilk kez farklı bir pistte ve böyle bir grupta start aldı. En iyi performansını sanırım önümüzdeki yıla kadar göremeyeceğiz fakat şahsen ben sprint yarışlarında onu görmek isterim. Guineas (Tay Deneme) tabi ki çok önemli bir yarış ve şayet orası için hazırlanırsa da şanslı olur ancak bence onu sprint yarışlarında görmek daha güzel olacak.” şeklinde konuştu.

Aynı gün gerçekleştirilen ve 2 yaşlı 11 dişi tayın katıldığı G1 Cheveley Park Stakes’i bir diğer Ballydoyle safkanı olan E.M. Stockwell ve Coolmore Ekürisi ortaklığındaki Fairyland (Kodiac – Queenofthefairies, Pivotal) kazandı.

1200 metre çim pistteki koşuda son metrelere kadar sıkı bir birincilik mücadelesi veren The Mackem Bullet (Society Rock) ikinci olurken, kazanan Fairyland’in ahırdaşı So Perfect (Scat Daddy) üçüncü, G1 Prix Morny galibi ve koşunun favori ismi Pretty Pollyanna (Oasis Dream) ise dördüncü oldu.

Mayıs ayında biri Listed olmak üzere ilk 2 startını İrlanda’da kazanarak yarış hayatına parlak bir başlangıç yapan Fairyland, akabinde Royal Ascot festivali kapsamında katıldığı G3 Albany Stakes’te kazanan Main Edition’ın yalnızca ¾ boy farkla gerisinde üçüncü olurken ilk ve tek mağlubiyetini aldı. 23 Ağustos günü York’ta G2 Lowther Stakes’i bugünkü gibi The Mackam Bullet’ın burun farkla önünde kazanan dişi tay, G1 Cheveley Park Stakes ile birlikte kariyerinin 5’inci startında 4’üncü birinciliğini hanesine yazdırmış oldu.

Newmarket’te günün tek Grup 2 mücadelesi olan 2 yaşlı tayların bu kez uzun mesafede güçlerini sınadığı G2 Royal Lodge Stakes, 1600 metre çim pistte 7 tayın katılımıyla gerçekleşti. Koşuyu Mohawk (Galileo – Empowering, Encosta De Lago) kazanırken, ilk 3 sırayı Coolmore Ekürisi’nin sahibi olduğu ve Aidan O’Brien’ın antrene ettiği taylar elde etti. Mohawk’ın ardında ahırdaşları Sydney Opera House (Australia) ikinci, Cape Of Good Hope (Galileo) ise üçüncü oldu.

İrlanda’da katıldığı son 2 G1 yarışta kendisine tabela içerisinde yer bulan Mohawk, G2 Royal Lodge Stakes ile birlikte ilk Grup koşu galibiyetine ulaşırken, toplamda ise 5’inci startında 2’nci birinciliğine uzandı.

Kaynak: www.tjk.org/Numan Sakar

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir