CORRIDA ve TREVE’nin ruhu ENABLE’de yaşıyor

Hem G1 koşuları, hem de önemli klasikler olan Epsom Oaks, Irish Oaks, Yorkshire Oaks gibi önemli koşuları kazanarak adeta ‘Oaks Kraliçesi’ olan Enable,  sonrasında King Goerge and Queen Elizabeth Diamond Stakes ve Arc de Triomphe galibiyetleri ile taçlandırdığı harika üç yaşlılık performansını, bu yıl tekrar Arc galibiyeti ile altın bir sayfaya taşıdı adeta…

Enable (Lanfranco Dettori)

At yarışçılığının en prestijli koşularından biri olan Arc yarışını bir kere bile kazanmak çok büyük bir özellikken, bunu arka arkaya iki yıl yapmayı başarmak çok çok özel bir performans şüphesiz.

Corrida

Yakın zamanlarda bunu Treve başarmıştı. Treve’in 2013 ve 2014 yıllarındaki başarılarından öncesinde, 1976 ve 1977 yıllarında Arc’ı üst üste iki yıl kazanan isim Alleged idi. Arc’ı iki yıl arka arkaya kazanmak deyince bu konuda efsanelerden biri de şüphesiz 1955 ve 1956 yıllarındaki Arc zaferi ile Ribot’tur. Büyük stayer Tantieme de 1950 ve 1951 de Arc de Triopmhe koşusunu arka arkaya iki yıl kazanan bir başka isimdi. Arc de Triomphe yarışını arka arkaya kazanan ilk isim de efsane kısrak Corrida’dır. 1936 ve 1937 yıllarında elde ettiği bu özel performansa ithafen adına günümüzde Prix Corrida yarışı koşulmaktadır.

Arc yarışını arka arkaya iki yıl kazananlara baktığımızda üç erkek ve bu yıl Nathaniel’in zaferi sonrasında üç dişi kazanımı ile erkek ve dişiler arasında, arka arkaya bu yarışı kazananlar arasındaki sayı eşitlenmiş oldu şimdilik…

Bu özel olayın gerçekleştiği tarihe baktığımızda belli yıllarda sanki daha sık tekrar ettiğini görebiliyoruz. 50’yıllarda Tantieme ve Ribot’la yakın aralıkla tekrarlayan seri, 2010’lu yıllarda Treve ve Enable ile tekrar vücut bulmuş gözüküyor.

Tekrarlayan bir şeyde Sadler’s Wells şüphesiz. Treve’in babası Motivator, Sadler’s Wells oğlu Montjeu temsilcisiydi.

Sadler’s Wells Coolmore Harasına giriş yaparken

Enable da ise baba Nathaniel vasıtası ile Sadler’s Wells oğlu Galileo izleri görebiliyoruz. Yinede Enable’ın soy ağacında Sadler’s Wells izleri burada kalmıyor ve baktığımızda kısrağın annesi Concentric’in de Sadler’s Wells kızı olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla Şampiyon Enable, Sadler’s Wells üzerine 3*2 gibi çok yakın bir akrabalık içermekte. Zaman içinde Sadler’s Wells üzerine bu tip akrabalıkları daha çok göreceğiz. Bunlar içinde Galileo ve Montjeu üzerinde tesis edilebilecek Sadler’s Wells akrabalıklarında nasıl bir sonuç çıkacağını epey merak etmekteyim.

Enable’ın büyük annesi Apogee’nin anne kardeşi olan Shining Bright’ın Royal Anthem’den olma kızı Phrase ülkemizde annelik yapmakta.  Bu yıl Zoffany’den olma iki yaşlı bir tayı start almaya başladı. Enable örneğine baktığımızda kısrağın ziyaret etmesi gereken aygır hattı da çok net gibi sanki!

Arc’ı iki yıl da kazanan atların aygırlık yaşamı da özel olmuştu. Kısraklardan Corrida ise Fransa Derby galibi Coaraze’i vermişti. Aslında daha iyi şeyler üretebilirdi Corrida, ne var ki, ikinci dünya savaşının olduğu bir devire gelmişti anneliği…

Treve ve sonrasında Enable’ın annelik yaşamında nasıl bir performans göstereceğini zaman gösterecek. Onlar şüphesiz Corrida gibi şanssız bir zaman diliminde değiller.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir