COSMİC Sürpriz!

Yarışçılık dünyamızın efsane isimlerinden veya daha doğru bir ifade ile belki de en efsane sesi olan Gültekin Alpay adına düzenlenen koşu Mart ayının sondan ikinci haftası içinde Veliefendi hipodromunda gerçekleşti.

Çok etkileyici ses tonu, yarış anlatımındaki vurgularının yanı sıra çıkardığı koşu bülteninde favori verdiği atlar da gelince daha da bir coşkun yarış anlatımı kimliğine bürünen değerli spikerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Ölümünden kısa bir süre önce tanışmış ve muhabbet etme fırsatı da bulmuştum.

Bu anlamlı koşu da 21.35 ganyanı ile galibiyeti ulaşan Cosmic Dancer üç yaşlılığında KV-6 Naif Kurt koşusu kazanmış ve bu koşudan iki yarış evvel kazandığı ilk koşuda 10.35’lik bir ganyana sahip olmuştu. Dolayısı ile kısrağın galibiyetlerinde sürpriz ganyanları izlemekteyiz. Aslında yarış doğası olarak bu durum belki de normal olabilir, yine de soy ağacı bilgilerine göz attığımızda bu sürpriz ganyanların sürpriz olduğu izlenimi doğuyor bende…

Cosmic Dancer’ın annesi Lady Wolf yarış yaşamında G3 I.İnönü Koşusu galibi olmuş bir kısraktır. Lady Wolf, Wolf’ün kızı olup annesi de efsane kısrak Keep Shining’dir. Dolayısı ile Shining Wolf gibi özel bir atla tam kardeşidir.

Wolf kızlarından Freezone, Luxor ile Erkek Tay Deneme galibi Dutyfree gibi özel bir at vermişti.

Cosmic Dancer’ın babası Mali, Distant Relative oğludur, dolayısıyla Luxor ile baba kardeştir ve dolayısıyla, Cosmic Dancer, Dutyfree ile benzer soy kurulumuna sahiptir.

Aslında Luxor demişken, bu atın soy ağacına dönersek, Distant Relative oğlu bu aygırın annesinin Keep Shining olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla Cosmic Dancer, Luxor ile de benzer soy kurgusuna sahiptir.

Bir taraftan Luxor, bir taraftan Dutyfree ile benzer soy kurguları içeren Cosmic Dancer’ın bu kazanımlarında bu kadar sürpriz ganyan ifadeleri, bana sürpriz oluyor doğrusu!

Cosmic Dancer (Gökhan Gökçe)

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir