Cumhuriyet Çocuğu SÜRGÜNTAY…

2 Kasım 2019 Pazar günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda bu sene 96’ıncısı koşulan ve 3 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus yılın en önemli ve son G1 mücadelesi olan Cumhuriyet Koşusunu, Lale Atman’ın sahibi, Karacabey Tarım İşletmeleri’nin yetiştiricisi ve Emrah Karaköleoğlu’nun antrenörü olduğu Sürgüntay (3y ke Sonalp – Benil, Ağa Karaca), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Sürgüntay (Halis Karataş)

16 safkanın katılımı ile 1600 metre çim pistte koşulan 1.320.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda, 600 direğinden itibaren yavaş yavaş yürümeye başlayan ve son virajı üçüncü sırada döndükten hemen sonra koşunun liderliği alan 3 yaşlı Sürgüntay, bu metreden sonra dış kulvardan atağa kalkan rakiplerine şampiyon jokeyinin altında direnerek 1’47’36’lık derecesi ve baş farkıyla zafere ulaşan isim oldu.

Kariyerinin henüz dördüncü yarışına çıkan ve ilk 3 yarışını kazanarak bu zorlu mücadeleye gelen Karamustafa (Caş) yıldızı parlayan genç jokeyi Nevzat Avcı ile sonlarda çok güçlü geldiği mücadeleden ikincilikle ayrılırken, kazandığı Kanuni Sultan Süleyman Koşusuna benzer bir taktikle koşan ve son 300’de bir ara kazanacak pozisyona giren Ulubaş (Uçanbey) sonlarda yavaşlayan temposu ile bir burun geride üçüncü, onun 2.5 boy arkasında ekürilerden Demirperde (Altaha) dördüncü, onun da 1 boy ardında Taçser (Tamerinoğlu) beşinci oldu.

Sürgüntay (Halis Karataş)

8’inci startında 5’inci kez finiş çizgisini önde geçen Sürgüntay, kariyerinin 2’inci G1 galibiyetine imza attığı mücadelede aynı zamanda daha önce hiç kazanamadığı Ankara’daki ilk birinciliğini elde ederken, kazancını da 2.584.340 TL’ye yükseltti.

Cumhuriyet Koşusu Kupa Töreni 2019

Cumhuriyet Çocuğu SÜRGÜNTAY…

95 kez start alan ve G1 sınıfında iki koşu kazanmayı başaran Sonalp, bununla birlikte hiç Cumhuriyet Koşusuna iştirak etmemişti. Şüphesiz safkan kum pisti seviyordu, doğrudur da, insan düşünmeden edemiyor, niye hiç Cumhuriyet Koşusu koşmadı diye!

Aslında Sonalp, maiden’dan da çim pistte kazandığı yarış ile çıkmıştı, lakin sonraki iki çim pist yarışında beklenileni veremeyince ve de kum pistte birbirinden güzel yarışlar yapınca ilgilileri de kum pisti tercih ettiler.

Sonalp

Sonalp’in babası Hürbatur, Cumhuriyet koşusunda bir kez koştu ve Yavuzhan ve Şövalye’nin ardında üçüncü olmuştu. Onun babası Tulyad da Cumhuriyet Koşusunda bir kez start almış ve yarışı altıncı tamamlamıştı. Yine Tulyad’ın oğlu Tamerinoğlu’nun 2002 yılında kazandığını görmekteyiz Cumhuriyet Koşusunu… Ayrıca Sürgüntay’ın annesi Benil’in babası Ağa Karaca da, bu önemli klasiği bir kez kazanmanın dışında birer kez de ikincilik ve üçüncülük elde etmiştir.

Sürgüntay’ın annesi Benil ve büyükannesi Biriçimsu’nun hiç yarış koşmaması ilginç bir soy notu olsa gerek!

Aslında Türk-Arap atı yetiştiriciliğinde Devlet haraları geçmişte en iyi atları hep koşmamış kısraklardan üretirdi. Yarış sahasında iyi performans gösteren atın tam kardeşi veya çok yakın akrabası anne kadrosuna alınırdı direk…

Sonalp’in anne hattı da bunun gibi bir çizgi izlemiş durumda. Şampiyon atın hiç bir annesinin yarış koşmaması ilginç bir durum. Yani Anne sahada enerjisini harcamamış, tüm enerjisini yavrusuna intikal ettiriyor. Hangi yöntem daha iyidir, onu yetiştiriciler daha iyi bilir şüphesiz ama annelerin koşmadan sadece hara görevi yapması çok eskiden bu yana Devlet Haralarında uygulanan bir yöntemdir.

Sürgüntay’da da bu yöntemin faydası olmuş gözüküyor. Emeği geçen herkesi tebrik ederken, Mehmetçiğimize selam gönderen Halis Karataş‘ı da gözlerinden öperiz. Cumhuriyet Çocuğuyuz Hepimiz, Yaşasın Cumhuriyet! (Muslihiddin Gurup)

News Reporter

9 thoughts on “Cumhuriyet Çocuğu SÜRGÜNTAY…

 1. sonalpe takılmışsınız ama sürgüntayın annesi benil, karaüzüm gibi şampiyonun anne kardeşi. kısrak babası ağa karaca bir keresinde odinle yanılmıyorsam at başı olduğu koşu cumhuriyetti ve bir kerede kazanmıştı.. bu yarışta bana göre yeni bir efsane doğdu oda karamustafa bu koşuyu kazanıp süpriz yapabileceğinden çok umutluydum baş burun ikinci kaldı aralardan zor çıktı. karamustafanın annesi akay, yücelay ve kurtelin öz kardeşi. babada caş olunca bundan sonraki yarışlarında türkiyenin kalbur üstü tüm baş atlarına uzunda kısada nal toplatır gibi duruyor.. yıllar önce sitenizde kurteller neden halen yücelay katre uçandan sahaya yavru indirmedi diye sormuştum. doğru eşleşmelerle arap atçılığında tigemede rakip olurlar

 2. Yarış gidişatına ve derecesine baktığımız zaman Cumhurbaşkanlığı koşusundaki kaliteyi göremiyoruz maalesef. Sürgüntay elbette kalite pedigri fakat ona bu yarışı kazandıran şey pedigrisi değil pilotu bence.Düzlük dönüldüğünde arka grubun hiç artıramaması ve 1,47 lik berbat derece bir dip not.Devlet harası hükümranlığı ve haksız rekabet uygulamaları sürdüğü müddetçe Arap yarışlarında kaliteli rekabet beklememek gerekir..Gümgürgümbür bu yarışa 59-60 kg sıklet ile katılsa acaba aynı şeyleri konuşuyor olurmuyduk ? sormak lazım.

 3. Sevgili Atahan ve ekibi sitenize günde en az 3-4kez ziyarette bulunuyorum yeni haber varmı diye her halde 1 numara oldunuz her konuda bilgi sahibi oluyorum tşk

 4. Arap atlarına bu kadar ödül saçmalığı anlamış değilim bu inat ısrar neden ? Tamam eskiden internet yoktu tvler azdı dünyadan haberimiz yoktu peki bugün öylemi .Aynı gün koşan cumhurbaşkanlığı koşusunun ikramiyesi bile daha düşük kaldıki o yarışın sonuncusu burda koşsa uzak ara gelir.Keza Bredeeers cup koşusu dünyadan bir sürü at katılıyor Türkiye den ne zaman bir atımız katılcak da izleyebileceğiz acaba.Tigem her sene kasasını doldursun bu atada şampiyon diyelim bizden beklenen bu mu malesef eskiden olsa yutardık bu şampiyon palavrasını artık o devir kapandı herkes uyandı da bir tek kafasını kuma sokan tjk anlamadı.Dubai world cup,pegasus world cup vs bu yarışlara katılan bir Türk atı benim nazarımda şampiyondur gerisi boş

  1. Bu soruyu kendime devamli soruyor fakat dişe dokunur bi cvp bulamıyorum.
   Arap atı yarış ati degildir..
   Ülkemizde herşeyin ters gittiginin en somut örneği olsa gerek..

   1. kardeşim bu ülkede tabiki arap atı da olacak yarışçılığıda.bu düşmanlığın nedenini anlamıyorum.tvde bile hep ingiliz atı muhabbeti.bu dünyada sizin gibi düşünmeyen insanlar olabileceğinide unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir