DEFIANT’dan sezona galibiyetle başlangıç…

15 Nisan 2023 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Dişi İngiliz taylarına mahsus Kv-7 koşusunu, Vefa İbrahim Aracı’nın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Caner Akgül’ün yaptığı Defiant (3y dd Nativa Khan – Danseur De Feu, Danehill Dancer)  jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Arya Sansa (Kaneko) elde ederken, Chaika (Marcavelly) ve Paper Queen (Daily Mail) üçüncülükte at başı, Getto (Lion Heart) beşinci olarak pistten ayrıldı.

İlk Kısa Vade galibiyeti…

Yarış hayatına geçtiğimiz yıl kazanarak başlayan Defiant, ikinci startı olan Kv-7 Dünya Gıda Günü koşusu dördüncülüğü ile 2 yaşlı sezonunu kapatmıştı. Altı ay aradan sonra bugün ilk kez buluştuğu jokeyi Ahmet Çelik idaresinde start çıkışı sonrası liderliği alıp rakiplerinin tüm ataklarına başarılı bir şekilde karşılık vererek sonlarda azalan farklara rağmen kazanmayı başaran safkan, sezona galibiyet ile başlamasının yanı sıra aynı zamanda kariyerinin ilk Kısa Vade galibiyetini elde etmiş oldu.

Toplu bir çıkışla birlikte atak yapan Chaika liderliği almaya çalışırken dışından gelen Matsukaze ve en içten gelen Defiant bir anda önde liderlik mücadelesine başladılar. İçerden gelen Definat liderliği aldı. İkincilikte Matsukaze daha sonra Chaika ve Prenses Sylvester sırası ile 1400-1200 startları geçildi. 1000’de Defiant liderliğini korurken ikincilikte Matsukaze hemen içinde Chaika daha sonra Prenses Sylvester ve Shield Maiden şeklinde 800 startı geçildi. 600’de Defiant halen lider, Matsukaze yine takipte içlerinde Chaika olduğu halde düzlüğe çıkıldı. 400’de Defiant ikinciliğe giren Chaika’nın önünde liderliğini korurken gerilerden Arya Sansa’nın en dıştan da Paper Queen’in atakları görüldü. 200’den sonra Defiant ikinciliğe giren Arya Sansa’nın tüm ataklarına rağmen Boyun farkı ve 1’35”86 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Defiant (Ahmet Çelik)
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir