Deklaresi yapıldı! Akdeniz Derbisinde 7 safkan koşacak!

Ülkemizde 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus olarak koşulan 2 G1 mücadeleden biri olan Akdeniz Derbisi’nin deklaresi 1 Nisan 2022 Cuma sabahı yapıldı.

2009 yılında 1900 metre mesafeli olarak koşulmaya başlayan, 2014 yılında mesafesi 2000 metreye çıkartılan ve 2020 yılından itibaren 2100 metre olarak gerçekleştirilen 550.000 TL birincilik ikramiyeli koşuya 7 safkan deklare oldu.

Son 2 yılın şampiyonu bu sene yok!

Pandemi şartlarında koşulan son iki Akdeniz Derbisini, Nimet Arif Kurtel’in sahibi olduğu Long Runner (Gio Ponti) jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazanmıştı. Son kazandığı Akdeniz Derisi ile şampiyon Devir’in rekorunu 11 G1 galibiyeti ile geride bırakan safkan, Dubai’den geri dönmüş olmasına rağmen tedavi sürecinde olduğu için bu seneki koşuda yer alamayacak.

2020 ve 2021 yılları Akdeniz Derbisi galibi Long Runner 

7 Safkanın 6’sı ilk kez koşacak…

Bu seneki Akdeniz Derbisinde daha önce bu koşuyu koşmuş sadece 1 safkan var. Geçen sene 9 safkanın katıldığı mücadeleyi 7’inci olarak tamamlayan Deli Tahir, bu koşuyu deneyimlemiş tek isim. Diğer 6 safkan ise Akdeniz Derbisinde ilk kez boy gösterecekler.

2 Safkan Adana’ya ilk kez gelecek!

Akdeniz Derbisinde start alacak safkanlardan King Man Go ve Delawera Adana’da daha önce hiç start almamış isimler. Yeşiloba Hipodromunda ilk kez Akdeniz Derbisi için piste çıkacak olan safkanlardan Delawera daha önce saat yönünde bir kez İstanbul’da koşmuş… King Man Go’nun ise saat yönünde Ankara ve İstanbul deneyimleri var.

King Man GoNews Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.