DELAWERA son düzlükte geri döndü…

22 Ocak 2023 Pazar günü İzmir Şirinyer Hipodromunda 1400 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus Kv-8 Şencan Fotocan koşusunu, Nadir Çetiner’in sahibi olduğu, Murat Selim Güleşen – Hüseyin Akarsu tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Tolga Temizer’in yaptığı Delawera (5y ka General Quarters – Pomerol, Honour And Glory) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Wardenclyffe (Victory Gallop) elde ederken, Çatalkaya (Pleasantly Perfect) üçüncü, Ayvalıkateşi (Talip Han) dördüncü, By Nusret (Toccet) beşinci olarak pistten ayrıldı.

İlk buluşmada gelen galibiyet…

Son koşularında beklenen performansı sergileyemeyen Delawera bugün ilk kez buluştuğu jokeyi Vedat Abiş idaresinde iyi start çıkışı ile liderliği aldıktan sonra daha ısrarcı olan rakibine liderliği bırakıp son düzlükte tekrar kuvvetli ataklarla gelip kazanırken bu yılki ilk galibiyetini elde etmiş oldu.

By Nusret’in 10 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Delawera liderliği alırken hemen dışında Wardenclyffe daha sonra Ayvalıkateşi ve Çatalkaya sırası ile 1200 startı geçildi. 1000 ve 800 startları geçilirken de bu sıralar değişmedi. 600’e gelinirken ataklarını arttıran Wardenclyffe liderliği aldı. İkincilikte Delawera daha sonra Çatalkaya sırası ile düzlüğe çıkıldı. 400’de Wardenclyffe liderliğini korurken ikincilikte yine Delawera ısrarlı takibini sürdürdü. 200’den sonra Wardenclyffe ile Delawera arasındaki fark kapanmaya başladı. Son metrelerde dış kulvardan tekrar gelen Delawera yarım boy farkla ve 1’26”60 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Delawera (Vedat Abiş) ve Wardenclyffe (Mustafa Çiçek)News Reporter

6 thoughts on “DELAWERA son düzlükte geri döndü…

 1. Henüz daha 800 e gelmeden delaweradan numarayı alıp yürümesi antrenör taktiğimiydi yoksa Mustafa insiyatif mi aldı bilmiyorum ama bu yarışın kaybedilmesi net Mustafa’ya yazar

 2. Atları kırbaçlama hakkımız yok.
  Sırf kendi çıkarımız için atları, bir canlıyı kırbaçlıyoruz.
  Atlara vurulduğunda bedenime ve kalbime vurulmuş gibi hissediyorum.
  Bu kadar yararlı, bu kadar güzel ve dost canlısı bir canlıyı kırbaçlamak gerçekten çok üzücü.
  Bir arabanın boyası bile çizilse üzülen aynı insan Atları kırbaçlamaya gelince kılı bile kıpırdamıyor.
  Böylesine adaletsiz ve egoist başka canlı yok.

 3. Atahan bey bu yarışlar kadar izmirdeki komiserler kurulunun verdigi protestolu yarıslarıda haber yaparsaniz pek güzel olur.oyle düşünüyorum ki yarış sonucunun değismesi icin ya ata yada jokeye bisey olmali hafizanallah.

 4. hiçbir at sahibi senin düşündüğün gibi sadist değil senden 10 kat daha fazla hümanist seyisi jokeyi at sahibi hepsi atları evladı gibi ve kızı gibi görüyor dayı sen rahat ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir