DEMİRPERDE Cumhuriyeti…

14 Kasım 2020 Pazar günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte bu sene 97’incisi koşulan ve 3 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus sezonun en önemli ve son G1 mücadelesi olan Cumhuriyet Koşusunu, Sabri Aksu’nun sahibi, Anadolu Tarım İşletmesinin yetiştiricisi ve Süleyman Onay’ın antrenörü olduğu Demirperde (4y aa ALtaha – İlaydahanım, Tamerinoğlu), jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

18 safkanın start aldığı mücadeleye 2 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Demirperde, ilk metrelerde grubun tam ortasında ve bariyerin hemen dibinde kendisine bir yer edindi. 1000 ve 800 startlarını sekizinci, 600 startını ise dokuzuncu sırada geçerek son düzlüğe çıkan safkan, son düzlüğe orta kulvardan çıkar çıkmaz sprinte kalktı ve son 300’de dış kulvardan altıncılığa girdi.

Demirperde 200 geçilirken dördüncü durumdaydı, son 100’de ise az farkla öne geçmişti. Bu metreden sonra temposunu korumayı başaran safkan finiş çizgisini de 1.5 boy farkla önde geçerek 1’45”44’lük derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Oğuzboylu (Ankra) elde ederken, mücadeleyi Sürgüntay (Sonalp) üçüncü, Yeltay (Güntay) dördüncü, Akyaka (Özgünhan) ise beşinci olarak tamamladılar.

Demirperde (Akın Sözen)

Bu seneki ilk Grup galibiyeti…

Geçtiğimiz yıl 3 yaşlı olarak önemli başarılara imza atan Demirperde, G2 Karacabey Tarım İşletmeleri ve G2 Tigem Koşuların ardından G1 Hatay Koşusunu kazanmış ve büyük umutlarla girdiği Cumhuriyet Koşusundan dördüncülükle ayrılmıştı.

Bu sene yıl boyunca sadece 2 Kısa Vade koşu kazanabilen ve bunun dışında koştuğu diğer tüm Grup mücadelelerde başarılı sonuçlar elde etmesine rağmen bir türlü finiş çizgisini önde geçmeyi başaramayan safkan, bu koşuya kadar 8 kez bir araya gelip 5 kez kazandığı başarılı jokeyi Akın Sözen ile Cumhuriyet Koşusunu kazanmayı başararak adeta tüm sezon boyu devam eden Grup koşu galibiyeti özlemine de bir son vermiş oldu.

2 Yıl boyunca kum ve çim pistte toplam 17 kez start alan Demirperde, bu koşuların 8’inden birincilikle ayrılırken 4.076.970 TL ikramiye kazandı.

Demirperde (Akın Sözen)

News Reporter

2 thoughts on “DEMİRPERDE Cumhuriyeti…

  1. demirperdeyi çok tutuyordum ama taykut’ a çok şaşırdım olduğu yere basıyordu ne koşu içinde artırabildi ne de adapte oldu… artık bir at ağır sakatlanmadan ya da üzmeden haraya girse olmaz mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir