DEPOSITORY’den müthiş sprint!

Unutulmaz atçı ve yetiştiricilerden merhum Alpay Özoğul anısına 5 Temmuz 2019 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus KV-8 koşuyu, Kemal Kurt’un sahibi ve yetiştiricisi, Atakan Şıvgın’ın ise antrenörü olduğu Depository (5y da Anatoly – She Wadi Wadi, GReen Desert), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

6 Safkanın katılımı ile 1900 metre çim pistte koşulan 85.500 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, aynı gün Fatih Ağa ile yaptığı yarışa benzer bir strateji ortaya koyan moralli jokeyi ile düzlükte bariyer dibinden yaptığı müthiş sprint neticesinde 1’55”29’luk derecesi ile kazanan Depository’nin ardında ikinciliği sonlardaki güçlü atakları ile After Forever (Luxor) elde ederken, bu safkanın boyun farkla gerisinde bu defa rakiplerine yakalanan Stallion Falcon (Dylan Thomas) üçüncü, onun da 1 boy arkasında Birdello (Luxor) ise dördüncü oldu.

44’üncü startında 8’inci kez finiş çizgisini önde geçen Depository, ikinci Kısa vade galibiyetini elde ettiği mücadelede kariyerinin 1900 metre çim pistteki 4’üncü birinciliğini elde ederken, kazancını da 669.130 TL’ye yükseltti.

Depository (Ahmet Çelik)

Never Bend üzerine 5*5 akraba…

Merhum Alpay Özoğul adına düzenlenen koşunun başlangıcından bir süre sonra Stallion Falcon liderliği alsa da, son iki yarışındaki baskın temposu içinde değildi ve jokeyinin gayet soğukkanlı bekleyişi ile Depository adım adım kazanırken, iki Luxor yavrusu da iyi koştular… 8 yaşında olmasına rağmen Blaze To Win de fena değildi sanki…

Depository’nin babası Anatoly‘nin koşan 26 yavrusunun yarısının kazandığını görmekteyiz. Bu yavrularının içinde sınıf koşu kazanan tek yavrusu Depository’dir.

Depository annesi She Wadi Wadi, Green Desert’in kızı olup Green Desert’ün ikinci kısrak babası Never Bend, Anatoly’nin ikinci kısrak babası Riverman’ın da babası olduğu için Depository, Never Bend üzerine 5*5 akrabadır.

Depository’nin büyükannesi Great Inquest, Shernazar kızıdır. Shernazar, Busted’in oğludur. Diğer taraftan She Wadi Wadi’nin üçüncü kısrak babası da Busted’dir ve kısrağın büyük annesi Great Inquest, Busted üzerine 2*3 akrabadır.

Ayrıca Great Inquest, Vimy üzerine üç kez akraba olup King George VI& Queen Elizabeth galibi bu atın büyükannesi olmasının Depository’e mesafe etkeni intikal ettirdiğini ifade edebiliriz. (Muslihiddin Gurup)

Alpay Özoğul Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

1 thought on “DEPOSITORY’den müthiş sprint!

  1. Ahmet Çelik 5 gazı birinciliği sonrasında birincilikleri devam ediyor.Benim dikkatimi çeken önemli at sahiplerinin atlarına çok iyi biniyor.Fakat bindiği favori at sıradan bir yarışda ise bizim Ahmet oluyor apranti..Yarisseverin şu anda en sevmediği jokeydir kendisi bu sebepten dolayı..Anket yapılabilir…Eğer Ahmet Çelik 5 gazı üst üste kazanabiliyor da bence bu beş yılın herhangi birinde jokey sıralamasında 1 olmalıydı.heryerde at biniyor sonuçta..tabii arkadaş Maiden handikap koşuları önemsemeden(çok kibarca yazmaya çalıştım)apranti edasıyla at binmek den böyle bir hedefinin olmadığını anlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir