Derbi’den galibiyetle döndü…

16 Eylül 2020 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2200 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G3 Mimar Sinan Koşusunu, Ayşegül Aksoy’un sahibi, Tuğban İzzet Aksoy’un yetiştiricisi ve Alper Tepebaşı’nın antrenörü olduğu Upper Cut (3y de Halicarnassus – Penelopiad, Dubai Destination), jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

Demirkurt’un Komiserler Kurulu kararı ile koşudan çıkartılması ile 5 safkanın start aldığı mücadeleye 4 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Upper Cut, ilk metrelerden itibaren öne çıkan ve koşudaki en büyük rakibi olarak gösterilen Kanekonun Oğlu’nu yakın takibe alarak ikinci sıraya yerleşti. Koşunun bundan sonraki metreleri iki safkan arasında bir maç yarışıymış gibi koşuldu. Son düzlüğe de iki at kafa kafaya çıktılar. Upper Cut 400 direği geçilirken rakibine bir boyun fark yaptı. 300’de fark 1 boya, 200 geçilirken 2 boya kadar çıktı. Finişe de 2.5 boy önde giren erkek tay 2’19”16’lık derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği sonlardaki hücumları ile Mourinho (Rockmaster) elde ederken, mücadeleden Secret Blood (Hakkar) üçüncü, sonlarda temposu düşen Kanekonun Oğlu (Kaneko) dördüncü, Believe Me (Cardinal Pioneer) ise beşinci olarak ayrıldı.

Upper Cut (Akın Sözen)

Gazi’den etkilenmediğini gösterdi…

Geçtiğimiz sene 2 yaşlı olarak koştuğu 2 yarışı da kazanan, bu sene 3 yaşına döndükten sonra koştuğu ilk 3 yarışı kazanıp Mehmet Akif Ersoy Koşusuna namağlup çıkan Upper Cut, dördüncü olduğu bu yarışın ardından Gazi Koşusuna gelmiş ve tatminkar bir performans sergilediği mücadeleden altıncılıkla ayrılmıştı.

Zorlu mücadeleden 16 gün sonra Mimar Sinan Koşusuna çıkan kalite tay, starttan itibaren rakibine baskı yaptığı mücadeleyi kazanarak Gazi Koşusundan olumsuz etkilenmediğini gösterirken, aynı zamanda sezonun kalan bölümünde de etkili yarışlar çıkartabileceğini göstermiş oldu.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir