Derbi’ye OĞLUM DORUK ve ÖZCAN YILDIRIM imzası…

13 Mart 2022 Pazar günü İzmir Şirinyer Hipodromunda 2100 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Ege Derbisi’ni, Bülent Taşçı’nın sahibi ve yetiştiricisi, Sabri Bektaş’ın ise antrenörü olduğu Oğlum Doruk (4y da Bosporus – Carolina Reaper, Victory Gallop),  jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Cagner (Victory Gallop) elde ederken, mücadeleden Delawera (General Quarters) üçüncü, King Man Go (Mendip) dördüncü, Kuzey Yağmuru (Toccet) ise beşinci olarak ayrıldı.

İlk G1 zaferi…

Yarış hayatının 18’inci startında 6’ıncı birinciliğini elde eden Oğlum Doruk, Ege Derbisi için ilk kez ayak bastığı İzmir Şirinyer hipodromunda kariyerinin en büyük zaferine imza atarken, bu zaferde büyük payı olan yılın formda jokeyi Özcan Yıldırım da, son ikisi üst üste olmak üzere toplamda dördüncü Ege Derbisi birinciliğine ulaşarak bu koşuyu en fazla kazanan iki büyük isim Süleyman Akdı ve Halis Karataş’ı yakaladı.

Starttan iyi bir çıkış yapan Oğlum Doruk, koşunun ilk metrelerinde yüksek sürate çıkarak mücadeleyi forse eden rakiplerinin hemen arkasında gruptan fazla kopmadan tempoya tutunmaya çalıştıysa da, bunu pek başaramadı ve ilk viraja Kuzey Yağmuru ve King Man Go ikilisinin hemen önünde 11 atta 9’uncu sırada girip karşı düzlüğe de aynı sırada çıktı.

1200 startı geçilirken Oğlum Doruk bir basamak daha öne gelip sekizinciliğe girdi. 1000 startı bu şekilde geçildi. 800 direğine gelindiğinde yedinciliğe sarktı… 600 tabelası geçilirken ilk ciddi hamlesini yaptı ve bariyer dibinden beşinciliğe girdi. Son düzlüğe çıktığında pistin ortasında dördüncü sıradaydı. Düzlükte kısa bir mücadele sonrası 200 geçilirken en öndeki Delaware’yi yakaladı. Bu metrelerde iç kulvardan da Cagner’ın atakları gözleniyordu. Direnen iki rakibine son 100’de hakim olan Oğlum Doruk bu metreden sonra farkı 1.5 boya çıkartarak 2’18”43’lük derecesi ile birinciliğe uzanmasını bildi.

Oğlum Doruk (Özcan Yıldırım)

İstanbul’dan rekor kırarak gelmişti…

Oğlum Doruk Ege Derbisine İstanbul’da start aldığı son yarışı olan Kv-6 Aydın Tat Koşusunu kazanarak gelmişti. 29 Ocak 2022 Cumartesi günü 2200 metre sentetik pistte koşulan mücadeleyi o gün ilk kez bir araya geldiği Özcan Yıldırım ile kazanan safkan, Blackman’in (Sümen) elinde bulunan 2010 yılında yapılmış 2’15”75’lik pist rekorunu 2’15″50 yaparak kırmayı başarmış ve hayatının en formda günlerini yaşadığını göstermişti. Nitekim Ege Derbisinde ortaya koyduğu performansla bunu ispatladı.

Çim piste hiç ayak basmayan, sentetik pistte 6 kez koşup 2 kez finiş çizgisini önde geçen Oğlum Doruk, Ege Derbisi zaferi ile kum pistteki 12’inci startında 4’üncü galibiyetini elde ederken kariyer kazancını da 1.5 Milyon liraya yükseltti.Ege Derbisi Kupa Töreni
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.