DERBY’lerde farklı Baba Hatları…

Yıllarca çeşitli ve en kaliteli kanları almaya çalışarak yarış ve yetiştiricilik alanında özel bir yere gelmeye çalışan Japon Yetiştiriciliği, Sunday Silence’ın bu ülkeye gelmesinden sonra çok farklı bir evreye gelmiştir hepimizin bildiği gibi…

Sunday Silence’ın baskın etkisi bu ülkenin Derbisi olan Tokyo Yushun’a da sirayet etmiştir ve 1995 ile 2022 yılları arasında koşulan 28 Derby’de tam 18 Derby galibi çıkarmak gibi inanılmaz bir istatistiğe sahip olmuştur Sunday Silence hattı…

Sunday Silence hattından bir at kazanmadığı zamanlarda da Kingmambo hattının etkisinden söz edilebilir ki, özellikle son yıllarda King Kamehameha temsilcilerinin de etkisini görebiliriz.

Sunday Silence

Diğer taraftan King Kamehameha’nın da kısrak baba hattını oluşturan Last Tycoon hattı bu yıla değin Derby’de zafere ulaşamazken, 2023 yılında Last Tycoon’un oğlu Marju’nun temsilcisi Tastiera bu yıl kazanarak bir ilki başardı.

Aradan bir hafta kadar bir süre geçtikten sonra, dünyanın en eski ve en özel Derby’si olan Epsom Derby adet olduğu üzere Haziran’ın ilk Cumartesi günü tertip edildi.

Bu yıla kadar bakıldığında 2001 ile 2022 yılları arasındaki 22 yıllık süreçte, Sadler’s Wells hattından gelen isimlerin tam 15 kez kazanımını izledik ve yaklaşık 22 yıllık süreçte üç yılın ikisinde bu hattın muzafferiyetini gözlemledik.

Ayrıca 1999 yılında Sadler’s Wells’in tam kardeşi Fairy King temsilcisi Oath’ın galibiyetini de dikkate alırsak bu hattın net bir Epsom Derby etkisinden söz etmek mümkündür.

2023 yılına gelindiğinde ise bu özel yarışta kazanan isim Auguste Rodin olurken, ilk defa Epsom Derby’i Sunday Silence hattından bir isim kazanmış oldu.

Yani belli aygır hatlarının Derby yarışlarında çok baskın karakteristiği olan bu iki ülkede bu sene ile birlikte bambaşka hatların sahne olduğu bir süreç izledik.

Acaba bizim ülkemizde de böyle bir şey bu yıl olur mu?

Diğer taraftan Fransa Derby-Prix Du Jockey Club için de kısa bir kelam edelim.

Aslında mesafesinin 2100 metreye düşürülmesinden sonra Derby niteliğini kaybetmiş ama adı Derby olan bu koşunun bu yıl ki galibi Ace Impact’in annesi Absolutely Me, Anabaa Blue isimli aygırın kızı olup 2023 Fransa Derby galibi Ace Impact’in büyük annesi hanesinden Tadawul’u görmekteyiz ki, bu kısrağın ülkemizde Kral Çıplak, Hayfa, My Bird gibi yavruları ile tanımaktayız.

Diğer taraftan bu isimlerde My Bird’ün de şu ana değin tek koşan yavrusu olup, annelik kariyerini merakla izliyor olacağız.    

News Reporter

3 thoughts on “DERBY’lerde farklı Baba Hatları…

  1. Epsom Derby’de ilginç noktalar olduğunu düşünüyorum. Birincisi sanki artık coolmore gibi büyük eküriler sunday silence hattına da yönelmeye başladılar gibi. İkinci olarak da derbyde 1. ve 3. olan atlar 3-d familyasından 2. olan atın kısrak babası verglas 3-d familyasından.

    1. 3-d’yi güzel yakalamışınız, Verglas’ın annesi Rahaam aynı zamanda Auguste Rodin’in dördüncü annesi, üçünün de ortak noktası Fager’s Glory isimli kısrak, River Special ile aynı anne hattı. Coolmore gelince, Deep Impact’e güveniyorlar, daha önce de Saxon Warrior ile denediler, eşleşme aynı zaten Deep Impact-Galileo, katkılar için teşekkürler..

      1. Küçük bir ekleme de ben yapayım. Auguste Rodin anne hattında ki Sadler Wells – Pivatol uyumuda muhakkak birşey katmıştır. Muslihittin bey bu iki hattın eşleşmesine de arada yazılarınızda yer verebilirseniz sevinirim. Kaneko kızlarının muhakkak ugraması gereken harika bir aygır var TJK da. Kaleminize sağlık…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir