Dikkat çekici stili ile EFE AKPINAR ilk birinciliğine ulaştı…

— Efe hoş geldin. Öncelikle seni tanıyabilir miyiz?

Efe Akpınar: Ben Efe Akpınar, Sivas Zara’lıyım. 36 dönem mezunuyum. İstanbul’da doğup büyüdüm. Şimdi ise Türkiye Jokey Kulübünün bana sunmuş olduğu imkanlar ile hayallerimin peşinden koşuyorum.

— Bu mesleği seçmende neler etken oldu? Bize anlatır mısın?

Efe Akpınar: Küçüklüğümden beri atlara olan sevgim merakım ve heyecanım giderek arttı. Reklamlarda kulübümüzün sağladığı imkanları gördüm. Hiç tereddüt etmeden ailemin de desteği ile ilk adımımı attım.

— Apranti okulunda yaşadığın deneyimleri merak ediyoruz. Bu mesleği tercih etmek isteyen yaşıtların için neler söylemek istersin?

Efe Akpınar: Öncelikle apranti eğitim merkezinde verilen eğitim, ata yaklaşım biniş vs her şey dahil olmak üzere en üst düzeyde eğitim veriliyor. Bu mesleği tercih etmek isteyen her kişi hayatı boyunca seveceği işi yapacağı için mutlu olacağını belirtmek isterim. Ayrıca benim ailemle her hangi bir atçı akrabam yok yani bu meleği icra etmek için illaki atçı bir akrabanız olmasına gerek yok. Sadece atları sevmeniz ve kendinize güvenmeniz yeterli.

— Meslek hayatının 28. yarışında gelen birincilik heyecanını bir de senden dinlemek isteriz.

Efe Akpınar: Aslında idmanlarda sürekli atımı çalıştırdığım için durumunun iyi olduğunu biliyordum ve atıma sonuna kadar güveniyordum. Yarıştan öncede bu gün ilk birinciliğimi kazanacağıma hissetmiştim. Son düzlükte fotoya her yaklaştığımda heyecanım hat safhaya çıkmıştı ve fotoyu önde geçince ilk hayalimi gerçekleştirdim için çok mutlu oldum. O gün için bana güvenen Veysel Akbaş antrenörüme ve Ömer Derin ekürisine sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

— Öncelikle şahsım adına söyleyeyim atın üstündeki duruşunu çok beğeniyorum. Birçok editörün de yorumlarında benimle aynı fikirde olduğunu biliyorum. Sitilin konusunda örnek aldığın jokey var mı?

Efe Akpınar: Apranti okulundan mezun olduktan sonra 3 ay İngiltere’de jokeylerle at çalıştırma şansı yakaladım stil olarak her jokey abimden bir şey almaya bakıyorum kiminin kamçı vuruşu kiminin itişi kiminin yer tutması hepsinden farklı bir şeyler alıp kendi stilimi oluşturmaya çalışıyorum.

— Sen ve senin gibi yeni mezun olan meslektaşlarının sahada yeterli şanı bulduğunu düşünüyor musun?

Efe Akpınar: Bu işte disiplinli çalışıldığı sürece her kez bir gün emeklerin karşılığını mutlaka alacaktır. Kimi iki ayda, kimi iki yılda, önemli olan olmaz dememek her zaman üstüne katarak çalışmak ve sabırlı olmak.

— Mesleki kariyerindeki hedeflerin nelerdir? Kendini ilk beş yıl içerisinde nerede görüyorsun?

Efe Akpınar: Öncelikle iyi bir atçı olmak istiyorum. Atlar üzerinde bilgi olarak kendimi en üst seviyeye taşımak istiyorum daha sonra ülkemi yurt dışında en iyi şekilde temsil etmek istiyorum

— Yarış dergisi olarak bu güzel sohbet için sana teşekkür ediyor, mesleki kariyerinde de başarılar diliyoruz.

Efe Akpınar: Bana kendimi tanıtma fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim çok. Sizlere de iyi yayınlar dilerim.

Röportaj: Gökhan Ormancı

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir