DISTANT HAWK parıltılı kazandı!

İstanbul Hipodrom Müdürlüğü yapan merhum Hüsamettin Tamer anısına 21 Temmuz 2019 Pazar günü İstanbul Hipodromunda düzenlenen 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-8/S koşuyu, Cemal Turan’ın sahibi, Uğur Karakoca’nın yetiştiricisi ve İlker Köroğlu’nun antrenörü olduğu Distant Hawk (2y de Mendip – Bayır Gülü, Strike The Gold), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

8 safkanın katılımı ile 1200 metre çim pistte koşulan 85.500 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, son düzlükte özellikle 200’den sonra etkili olmaya başlayan sprinti ile 1’11”68’lik bir derece gerçekleştirerek kazanan Distant Hawk’ın 2 boy ardında ikinciliği Anakin (Bushranger) elde ederken, bu safkanın 1 boy arkasında The Perfect Show (Bushranger) üçüncü, onun da boyun farkla gerisinde Teen Spirit (Perfecto) ise dördüncü oldu.

7’inci startında 2’inci kez finiş çizgisini önde geçen Distant Hawk, kariyerinin ilk Kısa Vade galibiyetine ve ilk çim pist birinciliğine bu koşu ile imza atarken, kazancını da 171.050 TL’ye yükseltti.

Distant Hawk (Ahmet Çelik)

2 Ayda 3 farklı şehirde 7 yarış…

Hüsamettin Tamer adına düzenlenen yarışın geçmişine bakıldığında 1981 yılından bu yana oluşan bir veri tabanı ile karşılaşmaktayız ve ilk yılı saymazsak, oluşan neticeler aslında irdelenebilirse bence değerli bir veri oluşabilir sanırım. Çünkü yarış 2 yaşlı taylara mahsus olması itibari ile tayların sezon başında erken gelişebilme özelliğine işaret edebilir. Bu açıdan ilginç olduğunu düşünüyorum bu ve benzer iki yaşlı tay koşularının…

KV-8 koşuda start alan 8 tay içinde kazanan isim Distant Hawk olurken, şüphesiz jokeyinin katkısı da önemli rol oynadı birinciliğinde… Anakın’ın ikinciliği kolay bir tempodaydı, takip etmek gerekir.

Distant Hawk daha önce bir maiden kazanmıştı ve ikinci galibiyetini sınıf bir yarışta elde etmeyi başardı. Tayın yaklaşık 2 aylık sürede 7 yarışı, 3 farklı ilde koşması dikkat çekici noktalardan biridir.

Mendip‘in yavrusu Distant Hawk’ın annesi Bayır Gülü bir Strike The Gold kızıdır. Mendip’in de Storm Cat hattından geldiği düşünüldüğünde Storm Cat-Alydar cross tatbik edildiğini ifade edebiliriz ilk planda.

Bayır Gülü’nün annesi Fine Print de Taufan kızı olup, bu aygır da Hail To Reason torunu olduğuna göre, bu kolda da Storm Cat hattının uyum sağladığı hatlardan birinin izini görmek mümkündür Distant Hawk’un soy ağacında… (Muslihiddin Gurup)

Hüsamettin Tamer Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir