Dondurulmuş Sperma ihracatından 3 Milyon lira gelir…

TİGEM’e bağlı olarak faaliyet gösteren ve Eskişehir’in Mahmudiye ilçesinde bulunan Anadolu Tarım İşletmesi sadece tay yetiştirip satarak veya yetiştiricilik primlerinden değil, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2019 yılında çalışma izni verilen laboratuvarda üretilen dondurulmuş spermaları yurt içi ve yurt dışına satarak da ciddi gelir sağlıyor.

Öyle ki; bu yıl işletmenin damızlık kadrosunda bulunan Hızlıtay isimli aygırın 16 doz dondurulmuş sperması Ekim ayında ihraç edilerek işletmeye 320 bin lira gelir sağlandı.

Bilindiği gibi 2020 yılında şampiyon safkanlar Turbo’nun 30 doz, Ayabakan’ın 15 doz ve Tamerinoğlu’nun 15 doz olmak üzere toplam 60 doz sperması yurt dışına satılarak başarılı işletmeye 2 milyon 250 bin lira gelir sağlandı.

Geçen sene yani 2021 yılında da ise yine Ayabakan’ın 9 doz ve Tamerinoğlu’nun 5 doz olmak üzere toplam 14 doz sperma yurt dışına ihraç edilerek 610 bin lira gelir elde edilmişti.

Buna göre; İşletme 2020-2022 yılları arasında yaptığı toplam 90 doz dondurulmuş sperma ihracatından 3 Milyon 180 Bin Lira gelir gerçekleştirmiş oldu.

Ayabakan (Foto: Kadir Çivici)News Reporter

1 thought on “Dondurulmuş Sperma ihracatından 3 Milyon lira gelir…

  1. Bakanlığın şirketi Tigem dışarıya rahatça dondurulmuş sperma satıp gelir elde etmekte fakat dışarıdan Türkiye’ye donmuş sperma ithalatını yine aynı bakanlık türlü bahanelerle engellemektedir. Diğer Ülkeler Türkiye nasılsa WAHO ya üye diye bu aygırlar yarımkan mıdır nedir demeden güvenerek spermaları alıp kullanmaktadır. yani özel yetiştiriciye hep çifte standart yapılıyor sperma konusunda bu ne perhiz bu ne lahana turşusu bilemiyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir