DTD’de SECRET POWER engel tanımadı…

15 Mayıs 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan ve 3 Yaşlı İngiliz taylarına mahsus yılın ilk klasik koşusu olup aynı zamanda Triple Crown’un da ilk ayağını oluşturan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G1 Dişi Tay Deneme Koşusunu, Sami Özkan, Emrah Karamazı ve Sezen Ümitli’nin sahibi, Umut Coşar’ın yetiştiricisi ve Ömer Faruk Tan’ın antrenörü olduğu Secret Power (3y kd Native Khan – Fleeting Mirage, Afleet Alex), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Lady Palpatine (Bushranger) elde ederken, mücadeleden Hermione Granger (Luxor) üçüncü, Splendid (Luxor) dördüncü, Wmurcott (King David) ise beşinci olarak ayrıldı.

Secret Power (Özcan Yıldırım)

Çim pisti yara yara geldi…

Yarış hayatının 7’inci startında 4’üncü birinciliğini elde eden Secret Power, kariyerinin ilk G1 galibiyetine imza attığı mücadelede aynı zamanda Üçlü Taç’ın da ilk ayağından başarıyla ayrılırken, çim pistte 6’da 4 yapıp Kısrak Koşusunun da en büyük favorilerinden biri olduğunu ispatladı.

Startla birlikte Anadolu Harikası’nın liderliği aldı mücadelede 1200 direği geçilirken Jadore yürüdü ve koşunun liderliğini rakibinden aldı. Hemen arkasına bu defa starta sağlıklı bir giriş yapıp koşuyu da düzgün bir şekilde başlayan Chain Of Destiny geldi. Bu metrelerde Secret Power 2 at geçer vaziyette 19’uncu sıradaydı.

Son düzlüğe Jadore, Chain Of Destiny, Gleamy ve Anadolu Harikası şeklinde çıkıldıysa da 400 direği geçilirken atlar birbirlerine çok yaklaştılar… 300’de liderliği Lady Palpatine aldı. Dış kulvardan Hermione Granger hücum etti. Son 200’de iç kulvardan tazelemeye çalışan Anadolu Harikası’nın hemen dışından önündeki engelleri birer birer geçen Secret Power, en dış kulvardan ise Splendid ve Wmurcott sprinte kalktılar.

Son 100’de ağırlığını hissettiren Secret Power son 50’de rakiplerini yakaladığı gibi aynada 1 boy fark yaparak 1’37”07’lik derecesi ile Dişi Tay Deneme klasiğinde zafere uzanan isim oldu.

Secret Power (Özcan Yıldırım)

Lady Palpatine kariyerinin en iyi yarışını koştu ve kazanmaya da oldukça yaklaştı.

Hermione Granger sentetik pistte kazandığı Kv yarışın aksine farklı bir strateji ile start aldığı mücadelede düzlükte kapanmasına rağmen çok iyi koştu.

Splendid ve Wmurcott son düzlükte pistin en dışında kalarak trafiğe yakalanmadılar ve bunun karşılığını tabelanın içerisinde yer bularak aldılar.

Lega Lady, Love is Good ve Roberta Mia kalabalık yarışta sürekli kapandılar ve neredeyse düzlüğün ortalarında mücadeleden vazgeçmek zorunda kalıp gerçek performanslarının altında bir yarış koştular…

 News Reporter

4 thoughts on “DTD’de SECRET POWER engel tanımadı…

 1. Chain Of Destiny, bu atı sahada üzmeye gerek var mı. Hele Tjk ve eküri bu kadar üst düzey aygır getirmişken.

 2. dişi tay denemede çok fazla çapraz giden jokey vardı… içeri kapanma sorunu olan secret power da bunlardan biri idi… gücünü miramis gibi bariyerden alıyor sanki… kısrakta daha rahat kazanması beklenir ama bu koşu bence çok zorlandı…

  1. Zorlandımı :)) komik ahhaha
   kaç kere kapandı at ona rağmen geldi içerden sıkmadan kazandı sen at yarışını yeni oynuyosun izliyosun heralde arkadaş
   özcanın inanılmaz gelmemeye çalışmasına rağmen at kendi geldi

   1. kısrak koşusunda cevabını görürüz sayın secret poweeeer…. bir dişi at bu kadar kapanıp yarışa küsmemesi harika bir şey ama böyle olan atlar diğer koşularında bu performansı sergilemez… bu tay bir ribella değil… neyse 20 gün sonraki kısrakta buluşalım… bu koşudan ne gitti ne geldi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir