Dubai Karnavalına Katılabilecek Atlarımız Belli Oldu

Dubai Karnavala Katılabilecek Atlarımız Belli Oldu

Reşat Yurday Köstem

Dubai Racing Club (DRC) 2 Ocak – 7 Mart tarihleri arasında, 10 yarış günü sürecek karnavala (DWCC) kabul edilen atların listesini açıkladı. 27 Şubat tarihine kadar,  9 yarış günü perşembe, son günü de cumartesi koşulacak. 16 ülkeden 237 atın kabul edildiği karnavala, henüz durumları değerlendirilen ve Godolphin Ekürisinin Dubai’ye getirdiği belirtilen 40 safkanın da katılmaları bekleniyor.

Ülkemizden başvurusu yapılan Good Curry’e 106 handikap puanı, Peri Lina 100, Iskra 95, Bodyguard Hero’ya 90 puan verildi. 2017 yılından bu yana koşmayan Touch The Wolf’un ise, veteriner raporu sonrası değerlendirileceği bildirildi. 2017 Uluslararası Topkapı Koşusu dördüncüsü Touch The Wolf’un da, gönderilecek rapor sonrası karnavala kabul edilmesi bekleniyor.

Thoroughbredlere 61 koşunun ayrıldığı karnaval programında, 3 Grup 1, 10 Grup 2, 10 Grup 3 ve 10 listed koşu yer alıyor. Handikap koşulara da 90 ve üzeri puanı olan safkanlar katılabiliyor.

Ülkemizden kabul edilen safkanların sahipleri, karnavala katılmanın ülke atçığının tanıtımı için bir görev olduğunu belirterek, Dubai’deki yarışmacılar arasına en kısa sürede katılmayı hedeflediklerini belirttiler.

At sahipleri İsmail Hadioğlu ve Fedai Kahraman Good Curry ile Peri Lina’nın aşıları ve DNA testleri tamamlandıktan sonra, Aralık ayının ilk yarısında Dubai’de olmayı planlıyorlar. İki at sahibi de söz birliği etmişçesine, geçen yılın onlar için deneyim olduğunu, bu yıl daha iyi bir hazırlık süreci yaşayacakları için umutlu görünüyorlar.

Fedai Kahraman

Fedai Kahraman; “Karnavala katılacaklar listesindeki tüm dişilerin performanslarını bugünden itibaren tek tek incelemeye başladım. Geçen yıl olduğu gibi sıkıştırılmış bir programla değil, rakiplerimizle eşit şartlarda mücadele etmek için hazırlanıyoruz” diyor. Kahraman’ın bu söylemlerinden, dişilere ait, çim pistteki 1600 metrelik G2 Cape Verdi (16 Ocak) ve 1800 metre mesafeli G2 Balanchine (13 Şubat) koşularının Peri Lina’nın Dubai’deki yol haritasında olduğunu anlıyoruz. Safkan bunun dışındaki koşularda, erkek ve iğdiş rakiplerle de mücadele edecek.

Fedai Kahraman, diğer atı Bodyguard Hero’nun da yaklaşık bir ay sonra Dubai’de olabileceğini belirtti. Kısa mesafelerde daha başarılı görünen 90 puanlı Bodyguard Hero, kum ve çim piste koşabiliyor. 90-105 ve 90-108 puan aralığındaki koşuların alt sınır ikramiyeli (135 bin dolar) olduğunu göz önünde tutarak, bu gruplarda daha uygun rakiplerle yarışabileceğini varsayabiliriz. Bodyguard Hero; Peri Lina’ya eküri olarak da koşabilir.

İsmail Hadioğlu ve Reşat Yurday Köstem

Geçen yıl yaşadığı şanssızlıklara rağmen, Dubai’de hayli sükse yapan Good Curry’nin sahibi İsmail Hadioğlu, sorularımızı; “Türkiye’de kalarak, daha çok para kazanabiliriz ama burada da iyi atlar yetiştiğini göstermek istiyoruz. Atımız kısmetse iki hafta sonra Dubai’de olacak. Hedefimiz, İyi bir hazırlık dönemi sonrası, 9 Ocak günü,  kum pistte 1600 metre mesafeli, G2 Al Maktoum Challenge’ı koşmak.” diye yanıtladı.

Good Curry için kum pistte ve 1600 metrenin üzerine çıkmadan seçilebilecek, çok sayıda grup ve handikap koşu var. Bu safkanın 106 puanı, handikap koşularda yedek kalmasını engelleyecek kadar yüksek. Hatta alabileceği birkaç puanla, süper cumartesi ve Dubai World Cup günü koşmayı da garantileyebilir.

Ülkan Delikan

Iskra’nın sahibi Ülkan Delikan; “Uluslararası yarışmalarda ülkemizi defalarca at üstünde temsil edip, başarılar kazandım. Yine ülkemizi temsil edeceğim ama bu kez atımın üstünde değil, yanında olacağım…” diyor. Yaşadıkları kısa bir tereddüt sonrası Dubai’ye gitme kararı verdiklerini belirten Delikan, yolculuk için gerekli işlemlere başladıklarını, gerekli belgeleri tamamlayıp, kısa süre içinde Dubai’de olmayı hedeflediklerini sözlerine ekliyor.

95 puanlı Iskra için çim pistte ve 1600-2000 metre aralığında koşu sayısı hayli fazla. Bu safkan; 90 puan ve üzeri, 90-105 puan ve 90-108 puan aralığındaki handikaplara kayıt olabiliyor ama bunların bazılarında da yedek kalması olasılığı yüksek.

Dubai’de ülkemizi temsil edecek safkanlarımızın ayakların düz basmasını ve iyi sonuçlar almalarını diliyoruz.

News Reporter

1 thought on “Dubai Karnavalına Katılabilecek Atlarımız Belli Oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir