Dubai’de 6.Gün; Benbatl Sınavı Geçti mi?
Reşat Yurday Köstem

Dubai’de Altıncı Gün

Benbatl Sınavı Geçti mi?

Reşat Köstem

Karnavalın altıncı gününde, tümü thoroughbred’lere ayrılan yedi koşu izledik. Bunların beşi çim, diğer iki grup koşu ise kum pistte gerçekleşti. Sonucu merakla beklenen koşu, kum pistteki G2 Al Maktoum Challenge Round 2’de Benbatl’ın alacağı sonuçtu. Bence Benbatl “sınıfı geçti”… Safkanın bundan sonraki yol haritasını Şeyh Muhammed belirleyecek. Büyük bir olasılıkla, bundan sonraki durağı, 7 Mart Süper Cumartesi, -challenge’ın son ayağı olan- kum pistteki 2000 metrelik koşu olur. Orada da işler iyi giderse, “ver elini Dubai World Cup…” İkinci olasılık; süper cumartesi yerine 29 Şubat’taki Saudi Cup’a koşmak. Bu olasılık bana zayıf görünüyor. Şeyh Muhammed, böylesine zorlu bir mücadeleye, bu aşamada girmek istemeyebilir. Gelelim günün koşularına:


1.Koşu: Meydan Classic Trial (3 yş.) 1400m. Çim

Uruguay’da 4’te 4 yapan BELLA FEVER (Texas Fever – Passionbabypassion / Unbridled’s Song) geçilmezliğini Dubai’de ve Godolphin Ekürisinin 5 tayı arasından sıyrılarak sürdürdü. Bella Fever güney yarım küreden geldiği için temmuz 2016 doğumlu ve rakiplerine kilo veriyordu. İlgilileri, safkanın Dubai yolculuğu öncesi, İngiltere’de bir operasyon geçirdiğini de belirtiyorlar.

Bella Fever, sinirli bir tay. Start gerisinde dolaşırken, daha sonra box’a girerken jokeyi Dane O’Neill üzerinde değildi. Dubai’de böyle şeylere pek sıcak bakmazlar. Ona bu ayrıcalığı, sanırım antrenörü Mike de Kock’un hatırı için sağladılar. Sıradan bir antrenörden değil; Mike de Kock’tan söz ediyoruz.  1.23.81 ile biten koşuda, favori Final Song, 4 kg. avantajına rağmen, son aksiyonlarda rakibine direnemeyip teslim olurken, ekürisi Story Of Light’da bir boydan az farkla üçüncülükte kaldı.


2.Koşu: Handikap 1400m. Çim

Koşunun sürpriz isimlerinden WOVEN (Dutch Art – Regal Silk / Pivotal), jokeyi Harry Bentley’in “usta işi” binişiyle kazandı. En iç starttan çıkıp, bariyer dibindeki yerini hiç kaybetmedi ve tam da gerektiği yerde sprinte başlayarak favori Yattwee’yi ikincilikte bıraktı. Sanki “iğne deliğinden” geçerek sağladığı 2,5 boy avans, koşuyu kazanması için yeterli oldu. Chiefofchiefs’in üçüncü olduğu koşu, bir önceki üç yaşlıların mücadelesinden biraz daha iyi dereceyle (1.23.52) sonuçlandı. Harry Bentley, safkanının tam da bu mesafenin atı olduğunu söylüyor.


3.Koşu: UAE 2000 Guineas ( G3 – 3 yş.) 1600m. Kum

Godolphin Ekürisi tayları için güzel bir gece olmadı… 14 starttan çok iyi çıkış yaparak liderliği alan FORE LEFT (Twirling Candy – Simply Sunny / Unbridled’s Song) ilk 800’ü 46.45 gibi olağan dışı bir tempoyla geçip, rakiplerini dağıttı. Bunun sonucunda da her geçen metre biraz daha da rahatlayarak koşuyu kazandı. Usta jokey William Buick’in bindiği safkan, 1.38.43 ile birinciliğe uzandı. Fore Left’e fazla avans vermek istemeyenlerin dağıldığını söyledik. Bu durum, iyi çıkış yapamayan Zabardast’a yaradı ve ikinci oldu. Emblem Storm üçüncü.

İlgilileri, Fore Left’in bu koşudan çok etkilenmediğini görürlerse, Süper Cumartesi 1900 metrelik Al Bastikiya (L) koşabileceklerini belirtiyorlar.


4.Koşu: Dubai Sprint (Listed-Han) 1200m. Çim

Bu koşuda, ülkemizdeki 6’lı ganyancıların ve tahmincilerin imdadına “eküri uygulaması” yetişti diyebiliriz… Kazanan RUSUMAAT (Arcano – Queen Wasp / Shamardal) %1’lik AGF oranıyla koşunun sonuncu atı ama Hamdan Ekürisi’nin diğer iki atının yazılı olmadığı kupon yok… İkili, sıralı ikili ve üçlü bahsin verdiği paralara bakın, Rusumaat 1,35 kuruşluk ganyan mı?

Rusumaat’ın jokeyi Dane O’Neill koşu sonrası röportajında, önceki yarışına göre 200 metre uzayan mesafenin atına yaradığını ama her şeye rağmen bu birinciliği beklemediğini de açıkça söylüyordu.

Favori Ekhtiyaar, Ekürinin rakibi Roulston Scar’ı durdurmak için adeta kendini feda edip, dördüncü oldu ama onu da üçüncülükte bırakarak görevini başardı. Koşunun tekrarını izlerseniz, bir boy geride ikinci kalan Blitzkrieg’e de yazık olduğunu görürsünüz. Son metrelerde Rusumaat’ın hafif üzerine gelmesinden ve Dane O’Neill’in sağ elindeki kamçıdan ürküp, aksiyonunu bozdu. Jokey kamçıyı diğer eline alamazdı; çünkü at bu kez dışa kaçarak, Blitzkrieg’e daha ciddi zarar verecekti. At yarışlarında böylesine talihsizlikler, çaresizlikler yaşanıyor…


5.Koşu: Al Maktoum Challenge R2 (G2) 1900m. Kum

BENBATL (Dubawi – Nahrain / Selkirk) kum piste uyum sağlayabilir mi, G1 Dubai World Cup koşabilir mi?” gibi sorular yalnız bizlerin değil, herkesin aklında vardı. Bu soruların yanıtını almak için, safkanı kum pistte yarıştırmak gerekiyordu. Benbatl’ın koşudaki artı ve eksilerine bakacak olursak, “sınavı geçti” diyebiliriz.

Christophe Soumillon dünyanın sayılı jokeylerinden biri ve safkanı Benbatl için bakın neler söylüyor: “Kum pist yarışlarında önemli olan, atın iyi çıkış yaparak koşuyu kabullenmesidir. Benbatl bunu başardı. Sonraki metrelerde biraz endişelendim. Çünkü düzgün ayak değiştirmiyordu. Sağ ayağının üzerinde kalması için de onu iki kez zorladım. Son virajda da 200 metre sağ ayağının üstünde kalınca, biraz hayal kırıklığına uğradım. Sonrasında ayak değiştirip rahatladı; etkili bir sprint yapabileceğini hissettim ve beni yanıltmadı”   

Benbatl bu önemli koşuyu 1.56.80 gibi iyi sayılabilecek dereceyle kazanırken, ikincilikte kalan Military Law, bir önceki 40/1 oranında şans verildiği koşuyu kazanmasının rastlantı olmadığını kanıtladı. Üçüncü olan Gronkowski, sanırım ay sonundaki Saudi Cup için bir hazırlık yarışı yaptı.


6.Koşu: Handikap 1800m. Çim

Kazanan ART DU VAL (No Nay Never – Aquarelle Rare / Rainbow Quest) için pek de kolay bir yarış olmadı. William Buick “koşuyu kurtardım” dediği yerde, Meydan’da ilk kez koşan Red Cactus’ün öyle bir saldırısına uğradı ki, sormayın. Red Cactus bu kadar geride, hatta en geride beklemese, jokeyi Carlos Lopez içerden yol bulamayacağını son 200’e gelmeden sezebilse, bence kazanırdı.

Epic Hero’ya binen Mickael Barzalona, son 600’de içindeki Art Du Val’i bir anda elinden kaçırdı ve bu nedenle de üçüncülükle yetindi. Koşunun 1.48.77’lik derecesi bu grup için kötü değil.


7.Koşu: Handikap 1400m. Çim

Charlie Appleby; 1800 metrelik G2 Balanchine St.’te Peri Lina’ya güçlükle direnen BEYOND REASON (Australia – No Explaining /Azamour)’ın 1400 metre atı olduğunu söylerken haklıymış. William Buick, 1.23.57 ile biten koşunun birinciliğini “ustalığı ile kurtardı” diyebiliriz. Buick, defalarca bindiği bu safkanı gayet iyi tanıyor. Ön grupta yerini tutup, sabırla bekledi. Ne eksik, ne fazla; tam yerinde sprinte başlayıp, Eküriye bu gece bir koşu daha kazandırdı.

Koşuyu Laieth’le sekizinci takip eden Adrie de Vries’in son 400’de önü bir anda açıldı. Bu şans eseri gerçekleşti ama son 30 metre de aralardan yol bulmak için, hayli slalom yaptı. Laileth’in önünün açılması, biraz da Tashweeq’in en dışa çıkması sayesinde oldu. Bundan tek zarar gören de, dışa açılan Tashweeg’di… Dördüncü kalan Rodaini’nin de önündeki üç rakibi kadar koştuğunu akıldan çıkarmamak gerek.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir