Dubai’de 7.Gün; Taşlar Yerine Oturuyor…
Reşat Yurday Köstem

Dubai’de Yedinci Gün

Taşlar Yerine Oturuyor…

Reşat Köstem

Karnavalın yedinci gününde, “Süper Cumartesi” mitinginin yanı sıra, 12 milyon dolar ikramiyeli G1 Dubai World Cup, kum ve çim pistteki sprint koşuları G1 Dubai Golden Shaheen ile G1 Al Quoz Sprint, G2 UAE Derby ve G2 Godolphin Mile için “ip uçları” olabilecek mücadeleler izledik.

Peri Lina’nın start aldığı G2 Balanchine Stakes de, yine final gecesi koşulacak 6 milyon dolarlık G1 Dubai Turf’te koşması düşünülen dişilerin son denemesi olarak değerlendirebilir. Bu akşamki mücadelede, beklentileri karşıladıkları düşünülen safkanların ilgilileri “yola devam” diyerek, 7 Mart “Süper Cumartesi” günü koşulacak, aynı pist ve mesafedeki G1 Jebel Hatta’da erkek rakipleriyle kozlarını paylaşacaklar. Bu tanıma “tıpatıp” uyan isim Magic Lily… Burada ufak bir sorun değil de, pürüz var. Çünkü Charlie Appleby’nin G1 Jebel Hatta ve son gün G1 Dubai Turf için düşündüğü ilk isim, sanırım Barney Roy olacak. Bu iki safkana uygun yarışlar bulunabilecek mi, yoksa birlikte mi koşacaklar, göreceğiz.

Sonuçta “favori ekürilerin” kazandığı bir yarış günü daha izledik. 6’lı ganyanda tutan biletlere 2 lira 18 kuruş ödendi ki, bu da rekor diyebiliriz… Dikkatinizi çekti mi bilmem; 6’lı ganyandaki koşularda 69 at vardı, bunlardan 22’si kazançlı sayıldı. 7’li plasede de toplam 82 atın, 30’unu yazanlar 1 lira 96 kuruş kazandılar. Yarışseverin önüne program falan koymadan; koşanı, koşmayı söylemeden, her ayaktaki at sayısını söyleyip bu kadar rakam yazın desek… sanırım birkaç misli kazanç bilet çıkarırlar. Gelelim koşuları ayrıntısına:


1.Koşu:  Mazrat Al Ruwayah (G2- Arap) 1600m. Kum

Umman’dan gelip de, buradaki rakiplerini kolayca geçen Rasi’nin sürpriz birinciliğiyle başladık. 1.46.80 ile biten koşuda Rasi’nin jokeyi bu yıl  “yıldızı yeniden parlayan” Harry Bentley’di; bugüne de iyi başladı. Safkanı ilk metrelerde biraz şaşkınlık yaşadı ama çabuk toparlanıp, bariyer dibinde ve favori Rb Lam Tara’nın hemen arkasında yer tuttu. Son 150 metreye kadar bunun avantajını yaşadı ama sonraki metrelerde sanki içeride sıkılmış gibiydi ve Rb Lam Tara’yı elinden kaçırdı. Harry Bentley de burada jokeyliğini konuşturup, rakiplerinin dışına çıkınca, Rasi de değişti; koşuda değişti… Şans verilmeyen bu at, yaklaşık üç boy farkla birinci. Rb Lam Tara da koşunun “tavşanlığını” yapan Wadeeaa’yı güçlükle geçerek ikinciliği kurtardı.


2.Koşu: Meydan Trophy (3 yş.) 1900m. Çim

Herkes sanki bu koşunun sonucundan çok, taylarının 1900 metrede ne yapabileceğini merak ediyordu. Elbette ki haklılar. G1 Kentucky Derby’ye doğrudan giden yol, 1900 metre mesafeli UAE Derby’yi kazanmak…

Koşuda geçer not alanlar: 1.56.16 ile pist rekorunu kırarak kazanan YA HAYATI (Dubawi – Wedding Toast / Street Sense) ve ikincilikte kalanTimo Nurmos. Üçüncü olan Grey Flash’de biraz abartılı biçimde bekleme yarışı yapınca, “kuş uçup, gitti”… Son 200’deki sprintiyle, tam bir tribün yarışı yaparak grubu yakaladı. Biraz daha önlerde gidip, sonrasında da bu sprinti yapabilir miydi? “Yapardı” derseniz, yazık olmuş; koşuyu kazanırdı… Timo Numros’un durumu farklı. Düzlüğe çıkılırken bariyer dibinde kaldığı için rakibi Ya Hayati’yi bir anda elinden kaçırdı ve dışarı doğru çıkıp, sprinte başladığında koşuyu zaten yitirmişti.

Gelelim koşuyu kazanana; Üç yaşına yeni giren bir tay, yarış yaşamının üçüncü startını, 1900 metrede pist rekoru kırarak tamamlıyorsa, orda bir durmak gerek… Ya Hayati’ye önceki yarışlarında olduğu gibi bu koşuda da William Buick bindi. Antrenörü Charlie Appleby, sonraki hedeflerinin “Süper Cumartesi”, kum pistte koşulacak, aynı mesafeli listed yarış Al Bastikiya olduğunu söyledi. Tam anlamıyla UAE Derby provası.

Sırası gelmişken, kazanan ve ilk sıraları paylaşan safkanlar için ortak bir sorumuz olacak. Mesafe yönünden sınıfı geçtiler ama kum piste de böylesine akıcı aksiyonlar ve “hiç teklemeden” sprint yapabilecekler mi? 7 Mart “Süper Cumartesi” bunun alacağız…


3.Koşu:  Handikap 1200m. Kum

Sormak gerek; BOCHART (Dubawi – Camlet / Green Desert) nereye koşuyor? Jokeyi Richard Mullen’le kusursuz bir ikili oluşturmuşlar; arkalarına bakmadan gidiyorlar… Richard Mullen, yedi yaşındaki Bochart’ın sahip olduğu ve yaşadığı tüm problemlere rağmen hala yarışabilmesini olağanüstü buluyor. Bu ikilinin hedefinde de G3 Mahab Al Shimal, yani “Süper Cumartesi” var.

Bochart’a ayak uydurmak, “kafa tutmak” isteyenler yanıyor… İşte Lavaspin; onun kadar koşmaya kalkınca, son 100’de resmen bayıldı ve ikinciliği Prodigal Son’a bıraktı. Daha doğrusu, bırakmak zorunda kaldı. Prodigal Son’ın 7,5 boy geride ikinci kaldığını hesap edersek; 1.10.87 gibi iyi dereceyle biten bu mücadelede (!)  Bochart ve diğerleri koştular diye özetleyebiliriz…


4.Koşu:  Balanchine Stakes (G2-Dişi) 1800m. Çim

Bizleri ilgilendiren bu koşuda, MAGIC LILY (New Approach – Dancing Rain / Danehill Dancer) ile NISREEN (Raven’s Pass – Badweia / Kingmambo) beklendiği gibi ilk iki sırayı paylaştı. William Buick’in bindiği Magic Lily, bu kez rakiplerine kilo vermesine karşın; daha kolay kazandı ve 1.47.65 ile bu koşunun rekorunu da geliştirdi.

Nisreen, Magic Lily ile koştuğu sürece, sanırım bu sonuçlara razı olacak. Örneğin; ilk yarışında 2 boy farkla geçtiği Beyond Reason, daha sonra koşu kazanmayı başardı, Nisreen ise belki de kazanamadan dönecek. Bu gün iyi koşan bir başka safkanın, yarışa tempo veren isim olmasına rağmen, mücadeleden düşmeyip, üçüncülükte kalan Maamora olduğunu söyleyebiliriz.

Peri Lina için her şey güzel başladı ama iyi bitmedi. Burada bir hata araştırmaya gerek yok. Peri Lina 800’e girerken, biraz sertlik yaptı, 200 metre sonra da Selim Kaya’nın elindeki kantarmalar boşaldı ve safkanımız yarıştan koptu. Selim Kaya’nın start çıkışı ve bariyer dibinde yer tutuşu kusursuzdu. Pek güven vermediği için vurguluyorum; Twitter’daki gerçekten Emirates Racing Authority (ERA)’nin açıklamasıysa, Peri Lina koşu içinde kanama geçirmiş. Geçmiş olsun demekten başka söylenecek söz yok. Dileriz kısa sürede sağlığına kavuşup, o güzel yarışlarını bize yeniden izletir. Peri Lina son yıllarda sahip olduğumuz en iyi, hatta uluslararası düzeyde dişi safkan…


5.Koşu:  Handikap  1000m. Çim

Üst düzey mücadelelerde de adından söz ettiren WAADY (Approve  – Anne Bonney / Jade Robbery) bu sınıf rakipleri bulunca affetmiyor. Jim Crowley’nin altında 0.57.24 ile birinciliğe uzanırken pek zorlanmadı. Favori gösterilen Roulston Scar’ın her yarışı biraz daha kötü. Torosay, USA’dan gelip de çim piste daha yatkın görünen ender safkanlardan biri… Kısacı ama sanki ideal mesafesi 1200 metre. Üçüncülükte kalan Caspian Prince 11 yaşında ve 2011 yılından beri koşuyor. Dalya demesine iki yarış kaldı, 10 yılda 98 kez start almış. Dubai’ye ilk kez 2015 yılında gelmiş. Ne mutlu bana ki, onu izleme şansı yakalamışım. Bilsem bu kadar koşacağını, fotoğraf bile çektirirdim… İnsan sırf onu izlemek için yarışa gider.


6.Koşu:  Firebreak Stakes (G3) 1600m. Kum

CAPEZZANO (Bernardini – Cableknit / Unbridled’s Song) tam 320 gün sonra; “yarım kalan bir hesabımız var” der gibi döndü pistlere… Geçen yıldan bildik jokeyi Mickael Barzalona ile idman yaparcasına ama bu koşunun rekor derecesini de gerçekleştirerek 1.36.23 ile ve 7 boy önde kazandı.  Antrenörü Salem bin Ghadayer bu yarışın, iki hafta sonraki G1 Saudi Cup için idman olacağını söylemişti, haklıymış. Capezzano için hedefler hiç bitmiyor, sonrasında da G1 Dubai World Cup var.

Meydan’ın istikrarlı isimlerinden Secret Ambition ikincilikte, İngiltere’de grup yarışlar koşan Matterhorn da umut veren bir başlangıç yaparak üçüncülükte kaldı.


7.Koşu:  Handikap 2410m. Çim

Koşan 16 safkanın sekizi Godolphin Ekürisinin olunca, “kim kazandı” diye sormanın alemi yok; elbette ki eküri kazandı. Kazanan EYNHALLOW (Nathaniel – Ronaldsay / Kirkwall) yurt dışında 15/2 plase favorilerden biriydi, bizde ise %1 AGF ile sonuncu atlar arasında yer alıyordu. Koşu öncesi yazısını yazarken, Mickael Barzalona biniyor, atlamayalım” diye baktım; son kez 2017’de kazanmış…

İşin bir başka ilginç yanı; bu atın plasesi 3,65 lira, 6’lı ganyan 2,18 lira verdi…

Koşuya gelince; sadece “bizim ganyancılara” kazandırdı diyebiliriz ama Godolphin Ekürisi için başarılı bir yarış olmadı. Sadece birinci ve dördüncü olan atlar onların. Diğer altı safkanın koşuda hiçbir ağırlığı yoktu. Eynhallow çıktığı gibi 2.28.42 ile kazanırken, iyi bir yarış yaptı. Son metrelerde doğal olarak, “hayli sallansa da” Koeman’dan koşuyu kurtardı. Bir başka sürpriz isim, Stylehunter üçüncü.

News Reporter

1 thought on “Dubai’de 7.Gün; Taşlar Yerine Oturuyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir