Dubai’de 8.Gün; Gecenin Yıldızı Gaiyyath…

Dubai’de Sekizinci Gün

Gecenin Yıldızı Gaiyyath …

Reşat Köstem

Karnavalın sekizinci gününe Godolphin Ekürisi safkanlarından Gaiyyath damga vurdu…

Gaiyyath

International Federation of Horseracing Authority (IFHA)’nin 2019 yılı en iyi yarış atları listesini 126 puanla beşinci sırada tamamlayan bu safkan, yeni yıla da olağanüstü bir başlangıç yaptı. Yaklaşık dört aydır koşmayan Gaiyyath, 2000 metre mesafeli G3 Dubai Millenium Stakes’i 2:00.33’lük rekor dereceyle kazanırken, kusursuz bir yarış yaptı. Doğruyu söylemek gerekirse; her birinin ayrı ayrı vurgulanabilecek Down On Da Bayou’nun UAE Oaks ve Waady’nin G2 Meydan Sprint’teki başarıları Gaiyyath’ın gölgesinde kaldı diyebiliriz.

Gecenin “double” yapan isimleri jokey James Doyle ile ünlü antrenörler Charlie Aplleby ve Doug Watson oldular. Godolphin Ekürisi bazı koşularda “umduğunu bulamasa da” G2 Zabeel Mile’da ilk üç sırayı alarak, adından söz ettirdi.

Koşuların ayrıntılarına gelecek olursak:


1.Koşu: Dubai Millennium Stakes (G3) 2000m. Çim

Hani “herkes dengi, dengine” derler ya, tam da bu sözü akla getirecek bir yarış izledik. Ana ve babası İrlanda Tay Deneme koşuları galibi “Mavi Kan” GHAIYYATH (Dubawi – Nightime / Galileo), Godolphin Ekürisi’nin “Kraliyet Mavisi” formasıyla, G1 Dubai Sheema Classic için, “adeta” galop yaptı. Söylediğimizin eksiği var, fazlası yok…

Startla birlikte liderliği aldı, hiçbir rakibini değil yanına, etrafına bile sokmadan, son metrelerde tutarak 8,5 boy farkla kazandı. Rakipleri yıpranmamak için üstüne gitmemiştir diye düşünebilirsiniz ama öyle değil. Şu tempolara bir bakar mısınız? 26.69, 49.69, 1:13.06, 1:36.44 ve 2:00.33… Her çim koşudan sonra, jokeyler pistin yumuşak olduğunu söylüyor. Gaiyyath’da son 400’ünü tutarak 23.89 ile geçiyor… Ona ayak uydurmağa çalışmak, intihar demek…

Bir önemi varsa söyleyelim; ekürisi Spotify ikinci, sürpriz bir isim, Norveç Derbisi galibi Privilegiado üçüncü. Ne oluyoruz böyle? Norveç atı deyince,  çocukluğumuzdaki tekerleme aklımıza geldi; “İsveç, Norveç, Danimarka, Belçika, Belçika, Hollanda…” Bizim atlar da, hiç olmazsa bu tekerlemelere girebilse…


2.Koşu: Handikap 1600m. Çim

Bu koşudaki atlar ve bununla bağlantılı olarak, koşunun niteliği için fazla bir şey söylenemez ama heyecanın doruğa çıktığı bir yarış izledik. İlk 12 sırayı paylaşan atlar arasındaki fark: 5,75 boy…

Startla birlikte önlere yerleşenler Godolphin ve Sh. Hamdan Ekürisi safkanları olurken, dış starttan çıkan CLIFFS OF CAPRI (Canford Cliffs – Shannon Spree / Royal Applause)’nin jokeyi Tadhg O’Shea, 11 starttan çıkıp, etliye, sütlüye karışmadan” dışta yer tuttu, hiç acele etmedi, hiç kapanmadı ve bu avantajlarını değerlendirerek, 1:36.74 ile koşuyu kazanan, daha doğrusu “bombayı patlatan” isim oldu.

Major Partnership ile ekürisi Good Fortune başka koşan yokmuş gibi, birbirlerini geçmek için boğuşup durdular. Major Partnership, ilk hız ve ağır kilonun etkisiyle üçüncülükte kalırken, Moqtarreb ikinci oldu. Maassar’ın kötü koşmadığını söyleyebilirim ama uluslararası sezonda başka yarış bulabilir mi, bilemem.


3.Koşu: UAE Oaks (G3) 1900m. Kum

Bu koşunun sonucu kadar, tayların 1900 metrede ne yapabileceği merak konusuydu. Çünkü G2 UAE Derby, daha da ötesi G1 Kentucky Derby’nin en kısa yolu buradan geçiyordu…

Genelde Godolphin Ekürisi safkanları tartışılmaz ama Dubai’de onların iyi taylarına da pek rastlanmıyor. Daha doğrusu, getirseler bile burada koşmuyorlar. Gerçi kazanan da yabancı sayılmaz; Kraliyet Prensi, Sh. Muhammed’in oğlu…

DOWN ON DA BAYOU (Super Saver – Bayou Tortuga / Empire Maker) Dişi Tay Deneme Koşusunu kaybettiği Dubai Love’dan rövanşı tam 18,5 boy farkla aldı… Mickael Barzalona’nın bindiği safkan; 25.68, 49.78, 1:15.02 ve 1:39.96’lık tempolarla, 1:58.35 yaparak bu koşunun rekorunu kırdı. Bu tayın her geçen gün geliştiği kesin. Antrenörü Salem bin Ghadayer, bir sonraki duraklarının dokuz gün sonraki Saudia Derby olması için, “Patronumla görüşeceğim” diyor ama pek üst üste gelmeyecek mi? Hem UAE Derby varken, niçin bir başka koşu? Demek ki Dubai’de yeni isimler ortaya çıkacak…

Japonya’dan gelen Yutake TakeSerein ikilisi bekleme yarışını seçince, daha ilk 600’de “kuş uçtu” ve üçüncülüğü İsveç’li Ascot Brass’tan zor kurtardılar. Atlar stilleri dışına çıkarılınca, bundan pek memnun olmuyorlar… Bu taktik değişikliği, Serein Japonya’dan bir hafta önce geldiği için, zorunlu yapılmış olabilir.


4.Koşu: Zabeel Mile (G2) 1600. Çim

Koşuyu, James Doyle’un bindiği ZAKOUSKI (Shamardal – O’Giselle / Octagonal) kazanır diyordum, yanılmadım ama bu kadar zor olacağını doğrusu düşünmüyordum. Zakouski 1:35.93 ile bir önceki yarışının aynısı koştu. Peki, bu kez neden zorlandı? Bence sorunun yanıtı, yavaş başlayan koşunun son 1200 metresini 1:09.38 gibi hızlı bir tempoyla geçmelerinde gizli.  Godolphin, koşunun ilk üç sırayı paylaşarak “gövde gösterisi yaptı” yaptı. Fakat bu şovda, Salute The Soldier da, onlar kadar pay sahibi… “Şimdi durdu, duracak” denirken, koşudan “kafa, burun” dördüncü çıktı. Bir önceki yarışını, Ekürinin atlarını geçerek kazanmıştı; bu kez çok daha iyileriyle başa baş koştu. Eküri üç at koşmasa, belki de kazanan yine o olurdu.


5.Koşu: Meydan Sprint (G2) 1000m. Çim

Bu gece sanırız rövanş günüydü… WAADY (Approve  – Anne Bonney / Jade Robbery)’de iki hafta önce kolay teslim olduğu Equilateral’i geçerek hem sürpriz, hem de “büyük sükse” yaptı. İlginç olan; geçildiği koşuyla, bu gecenin arasındaki 14 güne bir birincilik daha sıkıştırması… Jim Crowley’nin bindiği Waady 0:56.87 ile kazanırken, derecesini de geliştirdi.

Koşunun “at ve jokey uyumu” ile kazanılabileceğinin güzel bir örneğini de Equilateral ile jokeyi James Doyle gösterdi. At gitmek istiyor; jokeyi “onları geçebilecek kadar koş, yeter” diyor… Jokey atının hızlanmasına izin vermeyince, son metrelerde de beklediği devamlılığı, akıcılığı ve istediği sonucu alamayıp, ikincilikte kaldı. James Doyle’u bir önceki koşusu aldatmış olabilir. Equilateral ilginç bir at; zoru gördü mü pes ediyor…  Hiç açık koşu kazanamamış olması da sanırız bundan. Bu yarışın iyilerinden biri de üçüncülükte kalan Blitzkrieg. Bu atı, “Süper Cumartesi” 1200 metre G3 Nad Al Sheba Turf Sprint’te konuşacağımızı tahmin ediyorum. Çünkü jokeyi William Buick, yumuşak pistten ve mesafenin kısalığından etkilendiği söylüyor.


6.Koşu: Handikap 1400m. Kum

MIDNIGHT SANDS (Speightstown – It’s Midnight / Shamardal) Karnavalda, adeta tarih yazıyor…

Dubai’nin takipçileri Krypton Factor’ı anımsayacaklar. 2011 yılında Erkek Tay Deneme provasıylayla Dubai’ye “merhaba dedi” ve çimde bir koşu kazanarak sezonu kapattı. Ertesi yıl karnavala 100 puanla başlayıp, sentetik pistte çok iyi yarışlar yaptı. 123 puana kadar yükselip, son gün G1 Dubai Golden Shaheen’i Rocket Man gibi “bir uluslararası şöhreti” geçerek kazanışını “bugün gibi” anımsıyorum. Biz Rocket Man’i izleyeceğiz diye sevinirken, Krypton Factor’ı alkışlayıp, koşulardan sonra Sir Elton John’un verdiği konserde de onun ünlü parçası “Rocket Man”i dinledik.

Midnight Sands 5 Aralık günü, BAE’nin yerel yarışlarında kazandığı handikap koşuyla 94 puana yükseldi ve Karnavala katılma hakkını elde etti. Hiç geçilmeden son beş yarışını kazandı ve 100 puanla girip, 1:23.79 ile kolay kazndığı bu koşudan alacağı puanlarla da “önü açılacak” gibi görünüyor. Tek şanssızlığı, bundan sonra 1200 ya da 1600 metrelik koşular olması. Onun tam mesafesi “ne eksik, ne fazla” tam 1400 gibi gözüküyor.  Midnight Sands’a kazandığı beş koşuda da Patrick Dobbs’un bindiğini söylemeliyiz. At ve jokey birbirlerini o kadar iyi anlıyorlar ki… Koşudaki diğer iki sıra, Behavioral Bias ile Tour To Paris’in oldu.


7.Koşu: Handikap 1600m. Çim

EPIC HERO (Siyouni – Grace Lady / Muhtathir) jokeyi James Doyle’un “mahareti sayesinde” liderlik yapmadan iyi yer tuttu ve 400’de hızlanıp, 200’de de “fişi çekti”. Bu safkanın kolay kazanırken gerçekleştirdiği 1:35.35’lik derecesi, 1600 metrelik diğer handikaptan, yaklaşık 1,5 saniye daha iyi. Örneğin o koşuda altıncı kalan Lyndon B bu gruba düşse, çok daha çok daha farklı şeyler olabilirdi. Çünkü koşunun “yükünü çeken” isimler arasındaydı. İki koşunun tempoları da hayli farklı.

Land Of Legends ile Wait Forever ikinci ve üçüncü oldular ama startla birlikte liderliği alan One Flew South ve hayli geride bekleyen Fanaar’la hep birlikte potoyu geçtiler. Eşit koşup, farklı ikramiyeler kazandıklarını söyleyebiliriz.

News Reporter

1 thought on “Dubai’de 8.Gün; Gecenin Yıldızı Gaiyyath…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir