Dubai’deki safkanların Handikap Puanları değişti…

Dubai Yarış Karnavalına yaptıkları başvuru kabul edildikten sonra Türkiye’deki 108 olan puanı 105’e düşürülen Final Dance, 107 olan puanı 100’e indirilen Aegean Finale ve 103 olan puanı aynı şekilde bırakılan Cosmic Kid’in, koştukları ilk yarışlar sonrası Dubai Handikapörler Birimi tarafından puanları bir kez daha değiştirildi.

Buna göre; Final Dance’in 105 olan puanı çim pist için olduğu gibi bırakılırken, kum pistte başarısız 8’inci olduğu yarış sonrası bu pistteki handikap puanı 100’e, Cosmic Kid’in yakın ara 7’inci olduğu çim pistteki yarışı sonrası hem çim, hem de kum pist handikap puanı 94’e indirildi.

Dubai’de ilk yarışlarına çıkan safkanlar içerisinde handikap puanı yükseltilen tek safkan Aegean Finale oldu. Karnavala başarılı bir ikincilikle başlayan safkanın 100 olan çim ve kum pist handikap puanı, ilgili birimler tarafından 102’ye çıkartıldı.

Koşacakları yarışlar belirleniyor…

Karnavala birer yarış koşarak başlangıç yapan üç safkanın bundan sonraki yol haritaları da belli olmaya başladı. Başarılı antrenör Onur Özalcanat’ın programında, Final Dance’i Şubat ayının ilk haftasında, Cosmic Kid’i bu ayın 27’sinde, Aegean Finale’yi ise Şubat’ın 17’sinde koşma düşüncesi var. 

News Reporter

5 thoughts on “Dubai’deki safkanların Handikap Puanları değişti…

  1. Türkiye’ye bir zaman adını unuttuğum yabancı bir jokey gelmişti.
    Atın üzerinde tamamen iki büklüm oluyordu. Baktığında yarım insan gibi görünüyordu. Sırf bu hareketi sayesinde bizim jokeyleri geride bırakıyordu. Bu vesileyle gelmesi zor olan atları bile getiriyordu. Hatta Karataş’a bile üstünlük sağlıyordu.
    Meydanda koşacak atlara aynı biniş stilini yani iki büklüm stilini uygulayan olsa başarılı olur. Çünkü yarım adam stili en az 1-2 saniye fark ettiriyor.

    1. Sahsen o dönemleri yasamış biri olarak halisi ve bizim jokeykeri geride bırakan bir jokey degildi. Özellikle narin gedik ve Kurt ekurısının kaliteli atlarına binerdi, ismi olivier poırıer, toplam yüzde 14 lük birincilik yüzdesi yani her bindigi 100 atın 14unu getırmişki, 49 bırıncıılık toplamı var, en iyi derecesi gr3 birinciliginden ötedegıldı. Halis le basa cıkacak bir jokey degıldı, akın sülo arslan selim ertül Sado yalcın engin yalcın dan sonra gelen bir jokeydi türkıyede oldugu zamanlar…

  2. Cosmic Kid pedigri olarak diger atlarimizdan daha guclu ve uzun mesafeye daha yatkin. 27 Ocak’ta 1800 mt mesafeli Jumeriah Classic (Listed) kosununa katilacagini dusunuyorum. Sayet yarisi forse etmeyip cok geride kalmadan bekleme yarisi yaparsa basarili olacagini dusunuyorum. Final Dance’in aci sprinti olmadigindan cimde kosmak yerine guclu kas yapisi ve mesafeye yatkinligi nedeni ile uzun mesafeli kum yarisini tercih etmelidir, 3 Subat’taki 1800 mt mesafeli Al Maktoum Challenge’a katilmasi dogru olacaktir. Aegean Finale tam bir 1900 ustu cim ati, 17 Subat’taki 2000 mt mesafeli Dubai Millenium Stakes (Grup-3) onun icin harika bir secim olacaktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir