Duble Duble SUNBITTERN!

7 Temmuz 2019 Pazar günü yurt dışında koşulan sınıf yarışlardan biri de G1 Qatar Prix Jean Prat oldu. Deavuille’de koşulan 3 yaşlılara ait 1400 metrelik koşuda 1’21”29’luk derece ile kazanan Too Darn Hot olurken, üç boy gerisinde ikinciliği Space Blues elde etti. Koşunun ilk iki sırasında yer alan atların babadan kardeş, yani Dubawi temsilcileri oldukları dikkat çekerken, her iki atın pedigrisine bakıldığında daha da ilginç soy noktaları dikkate değerdi doğrusu…

Too Darn Hot

Yarışı kazanan Too Darn Hot, çok güzel bir orijine sahip olup annesi Dar Re Mi’nin G1 yarışları kazanması dışında verdiği yavruların da iyi performansa sahip olduklarını görmekteyiz. Bunun bir istisnası var! Şu an 2 yaşlı olan ve start almayı bekleyen Darain’i saymazsak, o da Dar Re Mi’nin 2014 yılı doğumlu ve Frankel’den olma tay Erdogan!

Şüphesiz Too Darn Hot ve annesi Dar Re Mi’ye katkı yapan en önemli unsurlardan biri de büyükanne Darara olsa gerek. Yine de Too Darn Hot pedigrisinde ilginç noktalar daha var ve bunun da onun başarısında önemli rol oynadığını düşünüyorum.

Too Darn Hot’ın annesi Dar Re Mi bir Singspiel kızı olup bu aygırın babası In The Wings’in büyükannesi Sunbittern isimli kısraktır. Özel bir kısrak olan Sunbittern, Too Darn Hot’ın babası Dubawi’nin de dördüncü annesi olup bu durumda G1 Prix Jean Prat galibi Too Darn Hot’ın, Sunbittern üzerine 5*5 Rasmussen olduğunu görmekteyiz ki;, bugün Avrupa da bir ekol haline gelen Dubawi x Singspiel çaprazlamasının gösterdiği yüksek başarı da bu etkenin önemli rolü vardır.

Dolayısıyla In The Wings hattından gelme aygırlar Torok, onun bu yıl aygırlığa başlayacak oğlu Piano Sonata ve Dubawi’nin ülkemizde aygırlık yapan oğlu Last Exit‘in eşleşmelerinde rahatlıkla tatbik edilebilir diye düşünüyorum.

Diğer taraftan Prix Jean Prat ikincisi ve koşunun galibi Too Darn Hot ile baba kardeşi olan Space Blues‘un da anne hattında Sunbittern soyundan gelen bir anne nesline sahip olduğunu ve dolayısıyla onun da akraba olduğunu (5*4) görmekteyiz.

Velhasıl bu yılın G1 Prix Jean Prat koşusunda birinci ve ikinci gelen atların babalarının ortak olmalarının dışında, Sunbittern üzerine Rasmussen oluşları çok dikkat çekicidir.

Too Darn Hot

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir