Dünyanın En Pahalı 1600 M Yarışı Koşuldu!

Avustralya’da yarış takvimine bu yıl ilk kez eklenen ve 5 Milyon Avustralya Doları (19.3 Milyon TL) değerindeki toplam ikramiyesiyle dünyanın en pahalı 1600 metre çim pist yarışı olan The All-Star Mile, 16 Mart 2019 Cumartesi günü Flemington Hipodromu’nda koşuldu.

2 ve yukarı yaşlı 14 safkanın start aldığı koşuda, Wayne G. Roser’in sahibi olduğu ve Adam Trinder’in antrene ettiği Mystic Journey (Needs Further – White Gold, Colombia), jokey Anthony Darmanin ile birinciliğe uzandı. Mystic Journey’in ardında koşuda ikinci ve üçüncülüğü Godolphin Ekürisi’ne ait Hartnell (Authorized) ve Alizee (Sepoy) elde ederken, Le Romain (Hard Spun) ise mücadeleden dördüncülükle ayrıldı. Kazanan Mystic Journey için müddet 1’34”77 olarak kayıtlara geçerken, farklar 1 ¼ Boy-Burun-Boyun şeklinde sonuçlandı.

1 yaşında iken yalnızca 11.000 Dolar bedelle alınan Mystic Journey, 2.25 Milyon Avustralya doları birincilik ikramiyesi bulunan All-Star Mile’dan galibiyetle ayrılırken kariyerinin 13. startında üst üste 6., toplamda ise 10. birinciliğine ulaştı. Dünyanın en yüksek ikramiyeli mil yarışında erkek rakiplerini de geride bırakan 3 yaşındaki dişi tay, son olarak 2 Mart günü katıldığı G1 Australian Guineas’i kazanma başarısı göstermişti.

Genellikle anlaşmalı olarak idman jokeyliği yapan 36 yaşındaki Anthony Darmanin 18 yıldır at üstünde olmasına ve bugüne kadar 730 galibiyeti bulunmasına rağmen 2 hafta önce ilk, bugün ise 2. Grup 1 galibiyetine Mystic Journey ile ulaşmış oldu.

Antrenör Adam Trinder ise koşu sonrası yapmış olduğu açıklamada: “Mystic Journey’i iyi koruyacağız, ona iyi bakacağız, belki de Winx’in blanketini devralabilir.” dedi.

Kaynak: tjk.org

News Reporter

3 thoughts on “Dünyanın En Pahalı 1600 M Yarışı Koşuldu!

  1. Pedigri analizine takıntılı olarak inanan atçılara ve özellikle yetiştiricilere Mystic Journey’in pedigrisini incelemelerini öneririm, bu pedigriye Türk atçıları yatırım yapmaz, özellikle 1. annesinin babası Colombia’nın yarış kariyerinin olmadığı gören atçılarımız kesin hükmü verir yani Mystic Journey’i satın almayı akıllarından dahi geçirmez.

    Atçılar; Pedigri analizi falına takıntı yaparcasına inanmayın, özellikle ticari olarak üretilmiş yazılımların eşleşme sonuçlarına bakarak yatırım yapıp, paranızı sokağa atmayın… Tercihinizde ilk kriter sağlıklı bir anatomik yapı olmalıdır, dolayısıyla tay veya koşan at alacaksanız veteriner hekim raporlarına bakın, damızlık kısrak alacaksanız kısrağın anatomik yapısına ve varsa taylarının anatomik yapısına bakın, kısrağınıza aygır eşleştirmesi yaparken ise; aygırın anatomik yapısına ve varsa aygırın taylarının anatomik yapısına bakın yani yatırımlarınızı yapısal bozukluğu olmayan, özellikle kalıtsal olarak geçen yapısal bozukluğu olmayan safkanlara yapın, atçılıkda yatırım pahallıdır ve risklidir, dolayısıyla kumar oynama içgüdüsü ile yapılmaz, eğer istisnalar peşinde koşacak kadar zengin değilseniz atçılıkta başarının sırrının pedigriden değil sağlıklı anatomik yapıdan geçtiğini unutmamalısınız…

    Son söz; Türk atçılığının Avustralya atçılığından öğreneceği çok bilgi ve tecrübe var, atçılar fırsatlar için batıya bakmaktan bıktıysanız biraz da doğuya yani Avustralya gerçeğine bakın.

  2. Ne pedigrisi ne analizi abi bizde bir atım olsun halisi bindirmeyim üstüne yeter üstüne kurulu atçılık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir