DWCC SÜPER CUMARTESİ

CWCC SÜPER CUMARTESİ

Final Dance Gösterinin Son Gününde Olacak mı?

Reşat Yurday Köstem

Dubai Dünya Kupası Karnavalı’na (DWCC) bu yıl ilk kez 6 safkanla katıldık ve 4 safkanımız koşma şansı buldu. Karnavalın son günü olan Süper Cumartesi programında da 3 Türk atı yer aldı. Böylesine sayısal çokluğu ilk kez yaşadığımızı vurgulayalım ama farklı anlamlar yükleyip, abartmayalım… Bu duruma uluslararası mücadelelere pek de sıcak bakılmayan ülkemiz için umut verici bir gelişme diyebiliriz. Ülke içinde koşu kazanmanın çok daha kolay yolları varken, “elini taşın altına koyup”, atlarını oralara gönderenlere, o atlarla birlikte binlerce kilometre uzaklara gidenlere teşekkür etmeliyiz.

Bu tabloyu yeterli bulup, övgüler yağdırmak anlamlı değil… Karnavalın bizler için şanssızlıklarla dolu olduğu bir gerçek. Dubai’nin bizim atlarımıza yaramadığına “neredeyse”  ben de inanacağım ama geçmişin sonuçları da orada duruyor… Bu yıl giden atlarımızdan ikisi, Long Runner ve Aegean Finale yaşadıkları şanssızlıklar nedeniyle koşamadılar. Onlar bu şansı yakalasaydı, belki de çok farklı şeyler konuşacaktık…

Kendi adıma söylüyorum. Bu gün çok büyük beklentilerle değil ama umutla geçtik televizyonların karşısına… İlk atımız Light of Darkness, pek de uğuruna inanmadığımız (!) Dubai’nin, bizim atlarımıza uğurlu gelen koşusu G2 City of Gold’da start alıyordu. Light of Darkness ilk yarışında varlık gösteremedi. Bu kez daha iyi koşmasını bekliyorduk. İki yarışını yan yana koyarsanız bu gün daha iyi koştu diyebiliriz. Jokeyi Gökhan Kocakaya’da aynı şeyi vurguluyor. Önce şuna karar vermeliyiz. Yurt dışında koşan atlarımızdan daha iyi yarışlar mı, yoksa daha iyi sonuçlar mı bekliyoruz? Light of Darkness’ın geçen yarışındaki rakipleriyle bu günküler arasında “dağlar kadar” fark var…

Hayal bu ya… Light of Darkness bu koşuyu ön sıralarda tamamlayıp, “Yaşasın… DWC günü biletini aldı” diye el çırpmaya başlasaydık. Son gün, G1 Dubai Sheema Classic’e ya da G1 Dubai Turf’e gidecek. O koşuların her birinin kaydı, sanırım bizdeki G1 koşuların ikramiyelerinden fazla… İlk aklıma gelen rakipleri de; Yibir, Chuwa Wizard, Colonel Liam gibi sıradan (!) atlar olacaklar… Bu rakipler arasında hangi sonuç için “iyi koştu” diyeceğiz? Grand Ekinoks 2003’te çok iyi koşup altıncı,  2010’da da Pan River iyi koşup, yedinci olmuştu.

Uğurtay için de bu söylediklerimiz geçerli… Umut veren dördüncülük sonrası, karnavalın en prestijli koşusu, G1 Al Maktoum Challenge R3’e geldi. Dubai World Cup’ın son biletleri bu koşuda dağıtılıyor. Kum pistte dünyanın en iyileri zaten davetli, son 1-2 startı da burada koşanlar alacaklar. 2004 yılında Dinyeper’in World Cup bileti bu koşu ikinciliğinden sonra gelmişti. Peleasantly Perfect, Medaglia D’Oro şeklinde biten ve Dinyeper’in 10. olduğu bu koşu sonrası Halis Karataş; “Önceki yarışlarımızdan farklı bir şey yapmadık” demişti. Gökhan Kocakaya da bu gün benzer şeyler söylüyor; “Bir önceki yarışından daha çok beğendim atımızı ama bu atlara gücümüz yetmedi. Çıkışta bir sürat vardı, benim atımda bu sürat yok. Geçen yarışından çok daha iyi ve keyifliydi ama güçlü rakiplere ayak uydurmaya çalışınca, düzlükte gücünüz bitmiş oluyor…”

Sanırım Light of Darkness ve Uğurtay için bu yılın Dubai macerası sona erdi. Benim düşüncem; beklentimiz olan skorları elde edemedikleri yönünde… Karnaval programı aylar öncesinden belirlendiğine göre, buna uygun bir seyahat planlaması yaparak, yarış takvimi oluşturmak, oraya gitmek kadar önemli görünüyor.

Dubai’ye rehabilitasyon amacıyla götürülen 3 yaşındaki Final Dance, son gün koşulacak G2 BAE Derby provasında “bizce” sınıfı geçti… Kum pistteki 1900 metrelik listed koşuda (Al Bastikiya) bir çok ilkleri yaşamasına rağmen güzel bir dördüncülük elde etti. Halis Karataş’ın koşu öncesi belirttiği handikaplar; ilk kez kum pist, ilk kez 1900 metre ve yaklaşık 4 aylık ara… Bu olumsuzluklar nedeniyle Final Dance önce bocaladı ama son 400 metrenin en iyi atıydı diyebilirim. Önümüzdeki üç haftalık ara, rakipleriyle olan farkı kapatmaya yarayacak. Hepsinden önemlisi, BAE Derby’e davet edilmek.

At yarışı böyle bir şey… Dubai havası alıp, başta Gazi Koşusu olmak üzere Türkiye’deki klasiklere hazırlamak için götürdüğünüz tayla,  “uluslararası” alanda bambaşka hedefler oluşturuyorsunuz. BAE Derby böyle bir koşu ve onu kazanmanız halinde de 2022 G1 Kentucky Derby yolu, size ardına kadar açılıyor…

News Reporter

5 thoughts on “DWCC SÜPER CUMARTESİ

  1. Light of Darkness Cok iyi bir cıkış yaptı .kocakaya tutup atı bozmasaydı iyi bir başlangıc yapıp at yerini almış olacaktı zaten (dünyada start tan sonra atların ağzına ölesiye asılan tek jokeyler bizim türk jokeyleri heralde) son düzleükte ciddi rakiplerine ragmen hızlandı ve bir kac at gecti cıkıştaki hata yapılmasa daha iyi yerlerde bitirecekti bence atta hicbir kusur bulamıyorum şahsen ELİNESAGLIK KOCAKAYA yurtdışı cok vizyon katıyor sana devam et

  2. Türkiye’de atlarımız 1,5 yaşından itibaren tatlı kenterlerle yarışlara hazırlanıyor, yarışlarımız da son 400 mt’ye kadar rölanti tempoda olup son düzlükte sprint atabilen atlar yarışlarda başarılı oluyor. Yurtdışındaki atlar ise yarışın en başından yüksek tempo ve mücadele içinde son düzlüğe kadar geliyor, son düzlükte hem gücü kalan hem de sprint atabilen atlar başarılı oluyor. Biz atlarımızı aynı antrenman teknikleri ile yetiştirmeye devam edersek yurtdışında başarılı olmamız mümkün değil. Final Dance çok güçlü, dayanıklı ve sprint atabilen bir at, şayet sakatlık şanssızlığı yaşamaz ise TR’de ona rakip olabilecek at yok. Ancak çok ağır ve kaygan pistlerde bu atın koşturulmaması gerekiyor.

  3. Light of darkness herkes biliyor ne bu mt nin atı ne de bu grubun atı.. at sahibi elinde sanki bir pan river, ribella var gibi davranıyor. bu atın 1400 ve 1600 alt gruplarda tabela yapması onun için başarı olur. Uğurtay buradaki yarışlarda ne yaptı yaptığı dereceler ve sonuçları ortada türkiye de bile g1 lerde hiç bir zaman favori olamaz. Final Dance için ayrı parantez acalım hem çim hem kumda başarılı olacağını gösterdi gelişimini çok güzel tamamlıyor zaten handikap puanı bu yarış sonrası 85 den 92 oldu final günü muhtemelen sahada görücez ve 1’ci olamasa da tabela bizim için başarı olacaktır.

  4. Atlarımızın karnavala kabul edildiği günden itibaren, bu atların durumu hakkında bilgi alabilmek için hergün haber sitelerini karıştıran benim gibi yüzlerce yarışsever olduğundan eminim. Bizlere bu heyecanı yaşayan at sahibinden antrenörüne ve seyisine, jokeyinden yorumcusuna ve sunucusuna, kısacası emeği geçen herkese ve bu güzel atlara sonsuz teşekkürler. Bu bir vizyon meselesidir, umarım at sahiplerinin bu cesareti camia için umut ve örnek olur. Her yarışı kazanamazsınız ama her yarıştan birşeyler öğrenebilirsiniz. Atlarımız gücü nisbetinde güzel koştu. Bence Final dance bile kendi gücününün farkında değildi. Yolu açık olsun. Tüm atlarımızın ayakları düz bassın ve sağlıklı bir şekilde yurda dönsün temennisiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.