Efsane Atların ruhu BURGAS’da yaşıyor!

Yarışçılığımız da 1970’li yıllarda ‘Efsane Atlar’ serisi vardır bir çoğumuzun bildiği gibi… Bunların bir kısmı Triple Crown yaparak başarılarını ölümsüzleştirmişlerdir.

Yine de aynı yıl içinde, Gazi ve Ankara Koşuları galibiyeti dışında Cumhurbaşkanlığı Koşusu galibiyeti elde eden at sayısı sınırlıdır ve çoğu da 70’li yılların başındaki efsane atlardır.

Bu üç koşuyu aynı yerde değerlendirmemizin sebebi mesafeleri ve tabi ki klasları itibari ile bir sene içinde üçünü birden kazanabilmenin anlamı, önemi ve tabi ki zorluğudur.

Bu üçlü klasik serisinde galibiyeti ilk başaran Sadettin olmuştu 1970 yılında… Ankara Koşusunun 1950 yılından bu yana düzenlenmekte olduğunu düşünülürse, tam 20 yıl hiç başarılamayan bir şeyi yapmıştı Sadettin…

Sadettin

Hemen ertesi yıl ise efsane kısrak Minimo da aynı başarıyı elde etti ki, bir yıl sonra da Cumhurbaşkanlığı Koşusunu bir kez daha kazanması da onun zaferine ayrı bir anlam katıyordu.

1973 yılında Karayel bu üçlü klasik galibiyetini tadan bir digger isimdi ve zaten geçilmez olduğunu düşünürsek, çok doğal karşılıyoruz bu özel olayı…

Gazi, Ankara ve Cumhurbaşkanlığı üçlüsünü kazanan ilk üç atın sahibi olan Eliyeşil ekürisi 1986 yılında Karayel’in anne kardeşi Hafız ile tekrar bu başarıyı tattı. Hafız da ahırdaşı Minimo gibi ertesi yıl da Cumhurbaşkanlığı Koşusu kazanarak Minimo’nun rekorunu egale etmişti.

O yıldan, yani 1986 yılından bu yana hiç bir at Gazi, Ankara ve Cumhurbaşkanlığı Koşularını kazanamadı… Ta ki 2021 yılına kadar…

Tam 35 yıldır yapılamayan bu galibiyet serisini 2021 yılında Burgas yaptı ve yarışçılık tarihimizde Sadettin, Minimo, Karayel ve Hafız’dan sonra Gazi, Ankara ve Cumhurbaşkanlığı üçlüsünü aynı sezonda kazanan beşinci at oldu.

Burgas (Ahmet Çelik)

Saydığım ilk dört ata bakarmısınız, hepsi ayrı bir efsane! Burgas da bu özel atların arasına katıldı ve de önümüzde ki yıl Cumhurbaşkanlığı Koşusu kazanmayı başarırsa Minimo ve Hafız’ın elde ettiği taçlandırma konumuna sahip olacak. Emekleri geçenleri ve ilgililerini yürekten tebrik ederiz.

Muslihiddin Gurup 

News Reporter

6 thoughts on “Efsane Atların ruhu BURGAS’da yaşıyor!

  1. Böyle başarıları yurt dışında kazanan safkanlar, daha fazla yıpratılmadan haraya alınıp aygırlık kariyeri başlıyor. Umarım 4 yaşında koşmaz. Aygır olur.

  2. Sprintine dikkat ön ve arka ayakları aynı anda vurarak tavşan gibi kaçıyor bu da ağır atlarda olmayacak bir koşu stili ben Dubai de görmek isterim ama Peri Lina dan sonra imkansız

  3. Yavuzstarın torunu olması bence en büyük etken. Şansız yavuzstarın koşullarını hatırlatıyor bana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.