Efsane Aygır emekliye ayrıldı…

Cheveley Park Stud ünlü aygır Pivotal’in 28 yaşında emekliye ayrıldığını duyurdu.

1993 yılında babası Polar Falcon’un ilk yavrusu olarak doğan, 2 ve 3 yaşlı olarak 6 kez start alıp 4 kez kazanan ve G1 King’s Stand Stakes ve G1 Nunthorpe Stakes’den galibiyetle ayrılan efsane safkan, 4 yaşından itibaren başlayan ve 24 yıl devam eden damızlık kariyeri boyunca mükemmel bir aygır olarak önemli başarılara imza attı.

Ülkemizde hem yarış pistlerinde, hem de hara kariyerinde çok başarılı olan Kaneko ile büyük sükse yapan aygır, 86 Grup, 67 Listed galibi yavrusunun yanı sıra, 21 Grup 1 galibi doğuran kızları ile de yarışçılık tarihine imzasını atmasını bildi.

Pivotal’in G1 Galibi temsilcileri;

ADDEYBB (IRE) (Kingmambo (USA): Champion Stakes, Ascot, Gr.1, Longines Queen Elizabeth Stakes, Randwick, Gr.1, Ranvet Rawson Stakes, Rosehill, Gr.1, bet365 Mile, Sandown Park, Gr.2, Rose of Lancaster Stakes, Haydock Park, Gr.3, Doonside Cup, Ayr, L., Wolferton Stakes, Ascot, L.second in Prince of Wales’s Stakes, Ascot, Gr.1, Qipco Champion Stakes, Ascot, Gr.1, Sky Bet York Stakes, York, Gr.2third in Betway Churchill Stakes, Lingfield Park, L.).

AFRICAN STORY (GB) (Gone West (USA): Emirates Airline Al Maktoum Challenge R3, Meydan, Gr.1, Emirates Airline Dubai World Cup, Meydan, Gr.1, Etisalat Godolphin Mile, Meydan, Gr.2, Emirates Holidays Burj Nahaar, Meydan, Gr.3, Emirates Sky Cargo Burj Nahaar, Meydan, Gr.3second in IPIC Al Maktoum Challenge 2, Meydan, Gr.2, Prix de la Porte Maillot, Parislongchamp, Gr.3third in Prix Quincey – Lucien Barriere, Deauville, Gr.3, Dubal Firebreak Stakes, Meydan, Gr.3).

AMANEE (AUS) (Woodman (USA): Thekwini Stakes, Greyville, Gr.1, Korea Racing Authority Fillies Guineas, Greyville, Gr.2).

AVILIUS (GB) (Sunday Silence (USA): Colgate George Main Stakes, Randwick, Gr.1, Kia E Tancred Stakes, Rosehill, Gr.1, Ranvet Rawson Stakes, Rosehill, Gr.1, Carlton Peter Young St George Stakes, Caulfield, Gr.2, Agency Real Estate Kingston Town Stakes, Randwick, Gr.3, Swift Hodges T S Carlyon Cup, Caulfield, Gr.3, The Bart Cummings Handicap, Flemington, Gr.3, New Caledonia Travel Premier’s Cup, Rosehill, L., Prix de Suresnes, Maisons-Laffitte, L.third in H E Tancred Stakes, Rosehill, Gr.1, Ranvet Rawson Stakes, Rosehill, Gr.1second in B Ingham Chelmsford Stakes, Randwick, Gr.2, Hill Stakes, Randwick, Gr.2, Qatar Prix Niel, Chantilly, Gr.2third in P.Eugene Adam (G.P.de Maisons-Laffitte), Maisons-Laffitte, Gr.2, Prix Guillaume d’Ornano-Logis St Germain, Deauville, Gr.2).

BLAIR HOUSE (IRE) (Dubawi (IRE): Emirates Airline Jebel Hatta, Meydan, Gr.1second in Ladbrokes Caulfield Stakes, Caulfield, Gr.1).

BRANDO (GB) (Silver Hawk (USA): LARC – Prix Maurice de Gheest, Deauville, Gr.1, Connaught Flooring Abernant Stakes, Newmarket, Gr.3, Connaught Flooring Abernant Stakes, Newmarket, Gr.3, The Coral Charge Sprint Stakes, Sandown Park, Gr.3second in 32Red Sprint Cup Stakes, Haydock Park, Gr.1, British Champions Sprint Stakes, Ascot, Gr.1, Darley July Cup Stakes, Newmarket, Gr.1, LARC – Prix Maurice de Gheest, Deauville, Gr.1third in Darley July Cup Stakes, Newmarket, Gr.1, Qipco British Champions Sprint Stakes, Ascot, Gr.1second in Duke of York Clipper Logistics Stakes, York, Gr.2, Kilfrush Stud Sapphire Stakes, Curragh, Gr.2, Chipchase Stakes, Newcastle, Gr.3third in Bengough Stakes, York, Gr.3, Connaught Abernant Stakes, Newmarket, Gr.3).

BUZZWORD (GB) (Danehill (USA): Idee Deutsches Derby, Hamburg, Gr.1, Prix La Rochette, Parislongchamp, Gr.3third in Prix Jean-Luc Lagardere-Grand Criterium, Parislongchamp, Gr.1second in Richmond Stakes, Goodwood, Gr.2third in King Edward VII Stakes, Ascot, Gr.2, Bosphorus Cup, Veliefendi, Gr.2second in Variety Club Solario Stakes, Sandown Park, Gr.3; sire).

CHORIST (GB) (Chief Singer): Audi Pretty Polly Stakes, Curragh, Gr.1, Irish National Stud Blandford Stakes, Curragh, Gr.3, Oakgrove Stud Golden Daffodil Stakes, Chepstow, Gr.3, EBF Hoppings Stakes, Newcastle, L., EBF Upavon Stakes, Salisbury, L., Weatherbys Bank Pipalong Stakes, Pontefract, L.second in Emirates Airline Champion Stakes, Newmarket, Gr.1third in Vodafone Nassau Stakes, Goodwood, Gr.1, Prix Jean Romanet, Deauville, Gr.2second in Aga Khan Studs Blandford Stakes, Curragh, Gr.3third in Princess Royal Willmott Dixon Stakes, Ascot, Gr.3second in Sandringham Fernhill Stakes, Ascot, L., tote.co.uk Middleton Stakes, York, L.).

EXCELLENT ART (GB) (Seeking The Gold (USA): St James’s Palace Stakes, Ascot, Gr.1, Dubai Duty Free Mill Reef Stakes, Newbury, Gr.2, wbx.com National Stakes, Sandown Park, L.second in BGC Sussex Stakes, Goodwood, Gr.1, Queen Elizabeth II Stakes, Ascot, Gr.1, NetJets Breeders’ Cup Mile, Monmouth Park, Gr.1third in Darley Prix Morny, Deauville, Gr.1, Anheuser Busch Parks Railway Stakes, Curragh, Gr.2; sire).

FALCO (USA) (Unbridled (USA): Poule d’Essai des Poulains, Parislongchamp, Gr.1; sire).

FARHH (GB) (Lando (GER): JLT Lockinge Stakes, Newbury, Gr.1, Qipco Champion Stakes, Ascot, Gr.1second in Coral Eclipse Stakes, Sandown Park, Gr.1, Juddmonte International Stakes, York, Gr.1, Qipco Sussex Stakes, Goodwood, Gr.1, Qatar Prix du Moulin de Longchamp, Parislongchamp, Gr.1third in 150th Anniv. Prince of Wales’s Stakes, Ascot, Gr.1; sire).

GLEN SHIEL (GB) (Big Shuffle (USA): British Champions Sprint Stakes, Ascot, Gr.1, Phoenix Sprint Stakes, Curragh, Gr.3, Prix Le Fabuleux, Chantilly, L.second in Haydock Park Sprint Cup, Haydock Park, Gr.1, Prix de Ris-Orangis, Deauville, Gr.3, G.P. de Compiegne Etape du Defi du Galop, Compiegne, L., Prix Ridgway, Compiegne, L.).

GOLDEN APPLES (IRE) (Kaldoun (FR): Beverly D Stakes, Arlington International, Gr.1, Del Mar Oaks, Del Mar, Gr.1, Yellow Ribbon Stakes, Santa Anita, Gr.1, Las Palmas Handicap, Santa Anita, Gr.2, Santa Ana Handicap, Santa Anita, Gr.2second in John C Mabee Handicap, Del Mar, Gr.1, John C Mabee Ramona Handicap, Del Mar, Gr.1, Matriarch Stakes, Hollywood Park, Gr.1, Queen Elizabeth II Challenge Cup Stakes, Keeneland, Gr.1third in Matriarch Stakes, Hollywood Park, Gr.1second in Santa Barbara Handicap, Santa Anita, Gr.2third in Hunston Financial Pretty Polly Stakes, Curragh, Gr.2).

HALFWAY TO HEAVEN (IRE) (Indian Ridge): Blue Square Nassau Stakes, Goodwood, Gr.1, Boylesports Irish 1000 Guineas, Curragh, Gr.1, Kingdom of Bahrain Sun Chariot Stakes, Newmarket, Gr.1third in Coolmore Fusaichi Pegasus Matron Stakes, Leopardstown, Gr.1, Poule d’Essai des Pouliches, Parislongchamp, Gr.1second in Leopardstown 1000 Guineas Trial Stakes, Leopardstown, Gr.3).

IMMORTAL VERSE (IRE) (Sadler’s Wells (USA): Coronation Stakes, Ascot, Gr.1, P. Fresnay le Buffard Jacques Le Marois, Deauville, Gr.1, Prix de Sandringham, Chantilly, Gr.2third in Qipco Queen Elizabeth II Stakes, Ascot, Gr.1second in Prix d’Aumale, Parislongchamp, Gr.3).

IZZI TOP (GB) (Zafonic (USA): Barclays Bnk Ireland Pretty Polly Stakes, Curragh, Gr.1, Darley Prix Jean Romanet, Deauville, Gr.1, Betfred Middleton Stakes, York, Gr.2, Qatar Bloodstock Dahlia Stakes, Newmarket, Gr.3, Prix de Flore, Saint-Cloud, Gr.3, Swettenham Stud Fillies’ Trial Stakes, Newbury, L.second in Prix de l’Opera Longines, Parislongchamp, Gr.1third in Investec Oaks Stakes, Epsom Downs, Gr.1, Tweenhills Pretty Polly Stakes, Newmarket, L.).

KYLLACHY (GB) (Song): Victor Chandler Nunthorpe Stakes, York, Gr.1, Tripleprint Temple Stakes, Sandown Park, Gr.2, Victor Chandler Palace House Stakes, Newmarket, Gr.3third in King’s Stand Stakes, Ascot, Gr.2second in Prix du Cercle, Deauville, L.; sire).

LIGHTNING SPEAR (GB) (Royal Academy (USA): Qatar Sussex Stakes, Goodwood, Gr.1, Doom Bar Celebration Mile, Goodwood, Gr.2, Grosvenor Sport Celebration Mile Stakes, Goodwood, Gr.2second in Al Shaqab Lockinge Stakes, Newbury, Gr.1, Al Shaqab Lockinge Stakes, Newbury, Gr.1third in Qatar Sussex Stakes, Goodwood, Gr.1, Qipco Queen Elizabeth II Stakes, Ascot, Gr.1, Queen Anne Stakes, Ascot, Gr.1, Queen Anne Stakes, Ascot, Gr.1second in F.Cowley MBE Memorial Summer Mile Stakes, Ascot, Gr.2third in Clipper Logistics Solonaway Stakes, Leopardstown, Gr.2; sire).

MAAREK (GB) (Indian Rocket (GB)): Qatar Prix de l’Abbaye de Longchamp, Parislongchamp, Gr.1, Duke of York Clipper Logistics Stakes, York, Gr.2, Qipco British Champions Sprint Stakes, Ascot, Gr.2, Betfred Mobile Lotto Chipchase Stakes, Newcastle, Gr.3, Dubai International Airport World Trophy, Newbury, Gr.3, Newbridge 200 Renaissance Stakes, Curragh, Gr.3, Totescoop6 Beverley Bullet Sprint Stakes, Beverley, L., Woodlands Stakes, Naas, L.second in Derrinstown Stud Flying Five Stakes, Curragh, Gr.2, Weatherbys Ireland Greenlands Stakes, Curragh, Gr.2, Weatherbys Ireland Greenlands Stakes, Curragh, Gr.3, Prix de Seine-et-Oise, Maisons-Laffitte, Gr.3third in chrisbeekracing.com Hackwood Stakes, Newbury, Gr.3second in Mick Ramsey Waterford Testimonial Stakes, Curragh, L., Midsummer Sprint Stakes, Cork, L., Woodlands Stakes, Naas, L.third in Betway Cammidge Trophy, Doncaster, L., Waterford Testimonial Stakes, Navan, L., Woodlands Stakes, Naas, L.).

MEGAHERTZ (GB) (Rahy (USA)): John C Mabee Handicap, Del Mar, Gr.1, Yellow Ribbon Stakes, Santa Anita, Gr.1, Beverly Hills Handicap, Hollywood Park, Gr.2, Honeymoon Breeders’ Cup Handicap, Hollywood Park, Gr.2, San Gorgonio Handicap, Santa Anita, Gr.2, Santa Ana Handicap, Santa Anita, Gr.2, Santa Barbara Handicap, Santa Anita, Gr.2, Santa Barbara Handicap, Santa Anita, Gr.2, Santa Barbara Handicap, Santa Anita, Gr.2, American Oaks, Hollywood Park, L., Blue Norther Stakes, Santa Anita, L., Providencia Stakes, Santa Anita, L., Some Sensation Stakes, Santa Anita, L.second in Beverly D Stakes, Arlington Int., Gr.1, Del Mar Oaks, Del Mar, Gr.1, Gamely Breeders’ Cup Handicap, Hollywood Park, Gr.1, Hollywood Turf Cup Stakes, Hollywood Park, Gr.1third in Gamely Breeders’ Cup Handicap, Hollywood Park, Gr.1second in San Gorgonio Handicap, Santa Anita, Gr.2third in Beverly Hills Handicap, Hollywood Park, Gr.2, Santa Ana Handicap, Santa Anita, Gr.2, P. Peintre Celebre Criterium de l’Ouest, Craon, L.).

NOORDHOEK FLYER (SAF) (Kris): Bloodstock South Africa Cape Guineas, Kenilworth, Gr.1, Korea Racing Authority Guineas, Greyville, Gr.2second in Investec Cape Derby, Kenilworth, Gr.1, Selangor Cup, Kenilworth, Gr.2; sire).

PEERESS (GB) (Primo Dominie): Juddmonte Lockinge Stakes, Newbury, Gr.1, Kingdom of Bahrain Sun Chariot Stakes, Newmarket, Gr.1, Windsor Forest Stakes, York, Gr.2, Michael Seely Memorial Fillies’ Stakes, York, L.second in Coolmore Fusaichi Pegasus Matron Stakes, Leopardstown, Gr.1third in UAE Equestrian Racing Falmouth Stakes, Newmarket, Gr.1, P. Fresnay le Buffard Jacques Le Marois, Deauville, Gr.1second in Vodafone Princess Elizabeth Stakes, Epsom Downs, Gr.3).

QUEEN’S JEWEL (GB) (Lode (USA)): Pour Moi Coolmore Prix Saint-Alary, Parislongchamp, Gr.1, Prix Penelope, Saint-Cloud, Gr.3third in Breeders’ Cup Filly and Mare Turf, Keeneland, Gr.1).

REGAL PARADE (GB) (Kingmambo (USA)): Betfred Sprint Cup, Haydock Park, Gr.1, Prix Maurice de Gheest, Deauville, Gr.1, Shadwell Hackwood Stakes, Newbury, Gr.3, Totepool City Plate, Chester, L.second in CGA Hungerford Stakes, Newbury, Gr.2, Duke of York Blue Square Stakes, York, Gr.2third in Betfair Cup Lennox Stakes, Goodwood, Gr.2second in Timeform Jury John of Gaunt Stakes, Haydock Park, Gr.3third in Betfred Mobile Lotto Chipchase Stakes, Newcastle, Gr.3, totesport.com Chipchase Stakes, Newcastle, Gr.3second in totesport.com Leicestershire Stakes, Leicester, L.).

SAOIRE (GB) (Danehill (USA)): Boylesports Irish 1000 Guineas, Curragh, Gr.1third in Moyglare Stud Stakes, Curragh, Gr.1second in C L Weld Park Stakes, Curragh, Gr.3).

SARISKA (GB) (Muhtarram (USA)): Darley Irish Oaks, Curragh, Gr.1, Investec Oaks Stakes, Epsom Downs, Gr.1, totesport.com Middleton Stakes, York, Gr.2, Tattersalls Musidora Stakes, York, Gr.3second in Darley Yorkshire Oaks, York, Gr.1, Investec Coronation Cup, Epsom Downs, Gr.1third in Emirates Airline Champion Stakes, Newmarket, Gr.1).

SILVESTER LADY (GB) (Soviet Star (USA)): Ostermann – Diana Deutsches Stuten Derby, Mulheim, Gr.1second in Stutenpreis der Victoria Versicherungen, Krefeld, L.third in Diana Trial/Las Vegas-Slenderella Rennen, Mulheim, L.).

SIYARAFINA (FR) (Azamour (IRE)): Coolmore Prix Saint-Alary, Parislongchamp, Gr.1).

SIYOUNI (FR) (Danehill (USA)): Prix Jean-Luc Lagardere-Grand Criterium, Parislongchamp, Gr.1, Prix La Fleche, Maisons-Laffitte, L.second in Prix Jean Prat, Chantilly, Gr.1third in Prix du Moulin de Longchamp, Parislongchamp, Gr.1second in Prix Robert Papin, Maisons-Laffitte, Gr.2, Prix La Rochette, Parislongchamp, Gr.3, Prix de Fontainebleau, Parislongchamp, Gr.3; sire).

SOMNUS (GB) (Night Shift (USA)): Stanley Leisure Sprint Cup, Haydock Park, Gr.1, Prix Maurice de Gheest, Deauville, Gr.1, Prix de la Foret, Parislongchamp, Gr.1, David Wilson Homes Hackwood Stakes, Newbury, L.second in Stanleybet Sprint Cup, Haydock Park, Gr.1, Great North Eastern Railway Park Stakes, York, Gr.2third in Duke of York Hearthstead Homes Stakes, York, Gr.2second in Foster’s Lager Chipchase Stakes, Newcastle, Gr.3, Hopeful Stakes, Newmarket, L.).

TALCO (FR) (Diesis): Shoemaker Mile Stakes, Santa Anita, Gr.1, Thunder Road Stakes, Santa Anita, L.third in Hollywood Derby, Hollywood Park, Gr.1second in Del Mar Mile Handicap, Del Mar, Gr.2third in Del Mar Derby, Del Mar, Gr.2second in American Stakes, Santa Anita, Gr.3, Prix de Saint Patrick, Deauville, L.).

VIRTUAL (GB) (Exit To Nowhere (USA)): Juddmonte Lockinge Stakes, Newbury, Gr.1, bet365 Ben Marshall Stakes, Newmarket, L., Prix Le Fabuleux, Maisons-Laffitte, L.third in P. Fresnay le Buffard Jacques Le Marois, Deauville, Gr.1, Prix du Moulin de Longchamp, Parislongchamp, Gr.1, Bet365 Mile, Sandown Park, Gr.2, Betfair Poker Heron Stakes, Sandown Park, L.; sire).

News Reporter

1 thought on “Efsane Aygır emekliye ayrıldı…

  1. Ülkemizdeki diğer aygır Captan Rio ve Perilina’nın babası olan Falco’nun da babası Pivotal. Son 20 yılın en müthiş,dominant aygırlarından.Kısrak babası olarak da aygır babası olarak da kendi yolunu çizmiş nadide bir isim. Oğlu Siyouni 140bin euro aşıma sahip ve Aga Khan çiftliğinde aygırlık yapmaktadır. Siyouni yavrusu Sotsass bu sene Prix de l’Arc de Triomphe Group 1 galibidir. Nerden bakarsanız incelerseniz Pivotal ismi büyük yarışlarda pedigrilerde yakalanır. Türkiyede bile sayısız atın anne babası Pivotal’dır. Uzun yıllar aygırlık yapması çok büyük bir şans oldu. 1997 de ilk aşımlarına başlamış bir aygır dile kolay 24 sene. 2002 2003 sonrası gücünü göstermiş aşım ücreti 6000 pound iken 85 bin pounda yükselmiştir. War front,Tapit,Galileo,Dubawi,Curlin,Medaglio D’oro gibi top klas aygırların düzeyinde rağbet görmese de etkisi uzun yıllar sürecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir