Efsane kısrak 20 yaşında hayata gözlerini yumdu!

Türk yarışçılığının gördüğü en başarılı kısraklardan biri olan Ribella (Revoque (IRE) – Tajarib (IRE), Last Tycoon), 13 Eylül 2019 Cuma sabahı 20 yaşında yaşamını yitirdi.

7 yıl boyunca başarıdan başarıya koşan şampiyon kısrak, aralarında G1 Fatih Sultan Mehmet, G1 Kısrak ve G1 Başbakanlık Koşuları olmak üzere pek çok Grup yarışta zafere ulaşmış, 2005 yılının Şubat ayında Dubai’de 1600 metre çim pistte start aldığı Cape Verdi Koşusu’nu jokeyi Halis Karataş ile 1’37’’05’lik bir dereceyle kazanarak, ‘Dubai’de yarış kazanan ilk Türk atı’ unvanını elde edip, adını tarihin altın sayfalarına büyük harflerle yazdırmayı başarmıştı.

Ribella (Halis Karataş) – 2005 yılında Dubai’de kazanırken…

29 Ekim 2008 Çarşamba günü yarış sahalarına görkemli bir jübileyle veda eden, sonrasında da kendisi gibi şampiyon safkanlar doğurmak üzere doğduğu topraklara yani Avrupa’ya geri gönderilen efsane kısrak, yarış hayatı boyunca 57 kez start alıp 26 birincilik, 14 ikincilik, 6 üçüncülük, 5 de dördüncülük elde ederken, ekürisine 2 milyon 580 bin 246 TL ikramiye kazandırmıştı.

G1 galibi 3 yaşındaki Padre Padrone isimli tayı ile damızlık olarak da önemli başarılara imza atan ve gerek kızları, gerekse oğulları ile adını Türk yetiştiriciliğinde duyurmaya devam edecek olan safkanın ilgililerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Ribella’nın Jübilesinde Halis Karataş ve Selim Kaya…
Selman Taşbek’in Ribella paylaşımı

News Reporter

2 thoughts on “Efsane kısrak 20 yaşında hayata gözlerini yumdu!

  1. Her yarısını severek izlediğim nadir atlardan biriydi.. belki o kuşakların tadi bile yok şimdi.. dış kulvardan ribella geliyor dedi mi nasıl keyif alıyorduk.. belkide yarış hayatım boyunca en çok tek yazdığım atlardan biridir.. iyi uyusun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir