Efsane safkan emekli oldu…

Kariyeri boyunca 35 kez start alıp 20 yarış ve 3.4 Milyon £ ikramiye ile 2 Milyon £ bonus kazanan 8 yaşındaki şampiyon safkan Stradivarius (Sea The Stars – Private Life, Bering) 6 sene süren yharış hayatını noktalayarak aygırlığa ayrıldı.

Queen’s Vase (2017), Goodwood Cup (2017, 2018, 2019, 2020), Yorkshire Cup (2018, 2019, 2022), Ascot Gold Cup (2018, 2019, 2020), Lonsdale Cup (2018, 2019, 2021), British Champions Long Distance Cup (2018), Doncaster Cup (2019, 2021) ve Sagaro Stakes (2021) galibi olup 2018-2910 ve 2020 yıllarında ‘Şampiyon Stayer’ seçilen efsane safkan hayatının bundan sonraki bölümünü doğduğu topraklar olan irlanda’da da geçireceği ve 2023 yılında Irish National Stud’da aygırlık yapacağı duyuruldu.

Stradivarius (Frankie Dettori)News Reporter

9 thoughts on “Efsane safkan emekli oldu…

 1. Sn. Vekip,
  10 yarış kazandı diye yazmışsınız. Sonra kazandığı 17 yarışı sıralamışsınız. Düzeltmeye ihtiyaç var.

 2. national stud’da engelli koşularda koşacak atlar elde etmek için aygırlık yapacak. orada harcanacağına keşke ülkemize kazandırılabilse.

  1. Aslında iyi fikir, stravdıvarus güc ve dayanıklılığın temsili oldu, tam bizim Türk atcısına uygun, dayanıklı yavrularını 15 yasına kadar gebertene kadar kosturabilirler, tam istedikleri kan hattı. Bu arada torok kan hattıda bu sekılde sıngspıel tam bır dayanıklılık temsili, bakıyorum torok yavruları da öyle, yamanlarbeyi örnek

  2. Sonuçta bizim elimizdeki aygırlardan daha çok yıpranmış değil ama bu gibi aygırları getireceksen uzun mesafe handikap koşu sayılarımızı ve 2 yaşlı 1600 metre üzeri yarış sayımızı da ciddi şekilde arttırmalıyız biz sadece klasik koşularda Avrupa’yı örnek alıyoruz koşu programı olarak da kafamıza göre takılıyoruz

 3. Haberlerden bağımsız yorum yazabiliyor muyuz bilmiyorum. Bundan dolayı “Stradivarius” dan özür dileyerek bir konuda yorum yapmak istiyorum 🙂

  Son günlerde ciddi bir KAIZBERT sorunu yaşanıyor. Kimileri memnun olabilir.
  Ancak büyük çoğunluk bu durumdan memnun değildir.
  Genetik, DNA, … bilim bu kadar ilerlemişken şüphe devam ediyor.
  Hadi bahislerden koşulardan birileri parsayı topluyor. Ancak bu yarım kan sahtekarlığından dolayı TURBO gibi SERTBEK GİBİ bir çok şampiyon atımızın koşu hayatı bitiyor.
  Tamam bu atların pedigree leri onaylanmış, ancak yarış sever ve atların sağlığı açısından en azından bu atları ya MBH harici yada altılı dışı kendilerine müstakil koşularda koştursunlar.. Hakikaten artık bıkkınlık geldi.
  Programa bakıyorsun ilk önce hangi KAIZBERT yavrusu bugün sürpriz yapar falına bakıyorsun.. Hakikaten rezillik.
  Tarım Bakanlığı, Yüksek Komiserler Kurulu, TİGEM, TJK birleşip bu konuya çözüm bulmak zorundadır.
  Eşgale göre arap atı değil, Eşgale göre Arap atı.. bi rapor bi raporu tutmuyor. Türkiye’de ki labaratuvarlar yeterli değilse gönderin ingiltereye, fransaya, amerikaya.. DNA dan genetikten kimse kaçamaz..

  1. Çok güzel bu konuya yorum getirmişsiniz.Piyasadaki atçılar bu kan hattının safkan olmadığını gayet biliyor.Yazık değil mi sertberk gibi atlara.TİGEM Kaizbertleri yarımkan saymıyorsa neden kaizbert hattından aygır veya damızlık almıyor

   1. “TİGEM Kaizbertleri yarımkan saymıyorsa neden kaizbert hattından aygır veya damızlık almıyor.”
    Çok güzel bir tespit. KAIZBERT in yarımkanlığı için son karar resmi makamlardır, adalettir, hukuktur.
    Ancak karar merciileri bir öyle bir böyle karar veriyorsa, çok ciddi bir baskı var demektir üzerlerinde.
    Üzüntüm Alperkaan TURBO yu, Kıyıcı SERTBEK i emekliye ayırdı.
    Bu nadide safkanlar yarımkanları geçmek için canını dişine taktı yarış hayatları bitti.

 4. Aygır reklamlarında aygır sahipleri kaizbert kızlarından aşım ücreti alınmayacak diye reklam veriyorlar.Neden bu reklamı verdiklerini düşünmek gerek.Yakında gümbür gümbür,fatihaga, şükrü,kutup,bicer…… gibi kaizbert temcilcilerinin yavruları sahayı teslim alacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir