Efsaneler Mahmudiye’de ölümsüzleştirildi…

TİGEM’e bağlı Eskişehir/Mahmudiye ilçesinde faaliyet gösteren Anadolu Tarım İşletmesinde bulunan bazı tavlaların isimleri, işletmede yetiştirilen şampiyon taylar ile işletmede damızlık olarak kullanılan Aygır-Kısrak sülalelerinin isimleri ile değiştirilirken, ayrıca tavlaların isimlerinin açıklamalarını içeren ayrıntılı metin ve resimler de pano halinde tavlalara asıldı.
Dişi tayların bakıldığı tavlaya şampiyon kısrak HAYATIM’ın ismi verildi ve tavlanın ismi HAYATIM DİŞİ TAY TAVLASI olarak değiştirildi.

Erkek tayların bakıldığı tavlanın ismi ise şampiyon tay YAVUZHAN’a layık görüldü.  Böylelikle Tavlanın yeni ismi YAVUZHAN ERKEK TAY TAVLASI olarak değiştirildi.

Kısrakların bakıldığı bir tavlaya nice şampiyonların anne hattı olan KEMİYETÜLIRAK sülalesinin ismi verilip KEMİYETÜLIRAK KISRAK TAVLASI olarak değiştirilirken, Aygır tavlasının ismi de nice şampiyon tayın baba hattı olan HİLALÜZZAMAN sülalesinin ismi verilerek HİLALÜZZAMAN AYGIR TAVLASI olarak değiştirildi.

 

News Reporter

7 thoughts on “Efsaneler Mahmudiye’de ölümsüzleştirildi…

 1. Kaızbert ler bu sistemin içinde olduğu sürece, değil beton binalara alnınıza yazsanız ne çıkar. Koca bir tarihi harcadınız.

  1. Yıllardır Tigem de dahil kimse Arap atının saflığına yönelik yetiştirme yapmıyor hıza göre yani kazanma başarısına göre yetiştirme yapıyor ( Zaten olması gereken de bu) Arap atının safkanlığı ile hızı/yarış başarısı ters orantılıdır bu yüzden Kayzbert filan die duyar kasmanıza gerek yok. iyi olan, kazanan yarış atı soyunu sürdürür gerisi tarih olur nokta.

   1. Atlar kendi ırkıyla yarışması lazım nasıl ki formula yarışlarında normal araçlar değil formula araçları yarışıyor, arapla Arap atı, İngiliz atla İngiliz atı, rahvanla rahvan atı kaizbertle de Arap atı değil kaizbert ve türevleri yarışması lazım.

 2. Harika olmuş.
  Kemiyetülırak ve Hilalülzaman bu haranın temelidir.
  Eren beyin eline yüreğine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir