EL NINO Adana’yı çok sevdi!

16 Haziran 2019 Pazar günü Adana Yeşiloba Hipodromunda koşulan 4 ve yukarı yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus A3 Koşuyu, Nişan Arek Kuyumciyan’ın sahibi ve yetiştiricisi, Servan Minasoğlu’nun ise antrenörü olduğu El Nino (4y de Victory Gallop – Platonic Chat, Danehill Dancer), jokeyi Kadir Tokaçoğlu ile kazandı.

5 safkanın katılımı ile 2000 metre kum pistte koşulan 118.500 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, düzlük başında önündeki 3 rakibinin dışına çıkmak yerine son derece yerinde bir kararla onların görüş menzilinden kaçarak pistin iç tarafına yönlenen tecrübeli jokeyinin müthiş katkısı ile 2’08’03’lük bir derece gerçekleştirerek kazanan El Nino’nun bir baş farkı gerisinde ikinciliği Bitcoin (Victory Gallop) elde ederken, bu ikilinin .5 boy arkasında Gloin (Drosselmeyer) üçüncü, onun da 7.5 boy gerisinde Beceriklihan (Kaneko) ise dördüncü oldu.

24’üncü startında 7’inci kez finiş çizgisini önde geçen El Nino, isimsiz A3 koşudaki birinciliği ile kariyerinin 5’inci Grup koşu galibiyetine imza atarken, Akdeniz Derbisi’nden sonra Adana’daki ikinci yarışından da galibiyetle ayrılmasını bilip kazancını da 1.534.200 TL’ye yükseltti.

El Nino (Kadir Tokaçoğlu)

Kumun Paşası…

Adana Pazar programındaki A3 sınıfındaki mücadele de El Nino, Bitcoin’i geçerek bir kez daha “Kumun Paşası” olduğunu ispatladı adeta…

Safkanın Adana kış sezonunda Akdeniz Derbi‘sini kazandıktan sonra kum pistte koşacağı yarış bulamadığını görmekteyiz ki; buradan yola çıkarak program da bu tip kumcu sınıf atlara yarış olmaması konusunu irdeleyebiliriz… Çok rahatlıkla Ankara kum pistinde bu tip kumun klas atları için bir yarış olması gerekir diye düşünüyorum.

Victory Gallop‘un ülkemizdeki özel yavrularından biri olan El Nino’nun annesi Platonic Chat yarış koşmamış bir kısraktır. Annesi Summer Trysting de yarış kazanmamakla birlikte 8 kez plase yapmayı başarmış bir kısrak olup hara yaşamında da iki çok başarılı yavrusu mevcuttur. Bunlardan Sights on Gold iki kez G3 yarışı kazanmış olup Indian Ridge’in kızıdır. Summer Trysting’in diğer sınıf koşu kazanan yavrusu Simple Exchange de G2 kazanmış olup Danehill’in kızıdır.

Platonic Chat de Danehill oğlu Danehill Dancer kızı olduğu için G2 galibi American Derby galibi Some Exchange ile çok yakın akraba ve çok benzer soy kurulumuna sahiptir. (Muslihiddin Gurup)

News Reporter

2 thoughts on “EL NINO Adana’yı çok sevdi!

  1. Program komitesi İzmir’e de skandal bir yaz programı yapmış. Resmen üvey evlat. Halbuki yarışçılığımızın doğduğu yer. Ama olmasan da olur denmiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir