Elazığ Vali Koşusunu YILDIZABAKAN kazandı…

13 Temmuz 2022 Çarşamba günü Elazığ Hipodromunda 2000 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus A3 Elazığ Vali koşusunu, Savaş Ercüment Becene’nin sahibi olduğu, Zeynel Özkan tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Arif Işık’ın yaptığı Yıldızabakan (10y ka Gobakbey – Özkangülü, Kayhanbey) aprantisi İsa Katar ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Baba Mercan (Kaizbert) elde ederken, Tumbulkavçinoğlu (Koşayalp) üçüncü, Bozkara (Kaizbert) dördüncü, Şenalp (Özgünhan) ise beşinci olarak pistten ayrıldı.

Uzun aradan sonra gelen galibiyet…

Bu yıl start aldığı koşularda istenen performansı sergileyemeyen 10 yaşındaki deneyimli safkan, bugün için koşunun süratli gitmesinden faydalanarak düzlükte yaptığı etkili sprinti ile kazanmayı başarırken, hem uzun süren birincilik hasretini sona erdirmiş oldu, hem de günün önemli bir sürprizine imza attı.

Şenalp’in 5-6 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde iç kulvardan gelen Oğlum Kayra ve dışından gelen Bozkara arasında bir liderlik mücadelesi başladı. Üçüncülükte Yutangirdap daha sonra Baba Mercan sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400 startında Oğlum Kayra ve Bozkara ikilisi önde yüksek tempoda liderlik mücadelesini sürdürürken üçüncülükte yine Yutangirdap daha sonra Baba Mercan ve Buğrahan şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de gelindiğinde Bozkara liderliği aldı. İkinciliğe Yutangirdap içinden Baba Mercan girdi ve bu şekilde 800 startı geçildi. 600’de iç kulvarda Bozkara ortada Baba Mercan dışlarında Yutangirdap mücadelesi sürerken gerilerden Yıldızabakan’da dördüncülüğe girdi ve bu şekilde düzlüğe çıkıldı. Son 300’de Bozkara ve Baba Mercan mücadelesine dış kulvardan Yıldızabakan’da katıldı. 200’den sonra rakiplerine hakim olan Yıldızbakan 1,5 boy farkla 2’37″12 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Yıldızabakan (İsa Katar)News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir