EMIL KURJAK’dan müthiş performans, büyük sürpriz…

15 Mayıs 2023 Pazartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Erkek İngiliz taylarının önemli klasiklerinden olan G1 Erkek Tay Deneme Koşusunu, Onur Dilbaz’ın sahibi olduğu, Erol Yağcı tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü İbrahim Bekiroğulları’nın yaptığı Emil Kurjak (3y de Luxor – Katsuya, Kaneko) jokeyi Mustafa Çiçek ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Native Power (Native Khan) elde ederken, Cosmic Kid (Lemon Drop Kid) üçüncü, Lord Of Pelennor (Victory Gallop) dördüncü, Poyri (Sidney’s Candy) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Emil Kurjak (Mustafa Çiçek) ve Native Power (Ahmet Çelik)

İlk buluşma ile gelen Grup galibiyeti…

Yaz sezonunu Kv-18 Orhan Meker Koşusunu ikinciliği ile açan Emil Kurjak, bugün ilk kez buluştuğu jokeyi Mustafa Çiçek idaresinde koşuyu tempo veren rakibinin arkasında takip edip düzlükten sonra yapmış olduğu sprintle 200’de liderliği aldı ve sonlarda dışından gelen rakibine direnerek kazanmayı başarırken hem kariyerinin ilk grup galibiyetini elde etti, hem de Erkek Tay Deneme tarihinin en büyük sürprizlerinden birine imza attı.

Son Of The Queen’in 3 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde içerden atak yapan Poyri liderliği alırken ikinciliğe Emil Kurjak girdi. Daha sonra Bright Fire ve Native Power sırası ile 1400-1200 startları geçildi. 1000’de Poyri liderliğini korurken yine ikincilikte Emil Kurjak arkalarında Native Power ve Bright Fire şeklinde 800 startı geçildi. 600’de Poyri az farkla liderliğini korurken Emil Kurjak takipte daha sonra Native Power olduğu halde düzlüğe çıkıldı. 400’de Poyri’nin dışından gelen Emil Kurjak önde liderlik mücadelesine başladılar. Gerilerden Native Power’ın da atakları görüldü. 200’den sonra gruba hakim olan Emil Kurjak ikinciliğe giren Native Power’ın tüm ataklarına başarılı bir şekilde karşılık vererek Boyun farkı ve 1’35”20 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

News Reporter

19 thoughts on “EMIL KURJAK’dan müthiş performans, büyük sürpriz…

 1. Yine yeni yeniden bir A.Çelik hatası ve kaçan bir Gr1 daha….tek marifeti yarışı önde takip edip trafiğe takılmadan yürüyen ve etkili jokey avantajını kullanan Emil kurjak’ a karşı kazanacağı yarışı hatalı zamanlama ve etkisiz jokeyi ile kaybeden Native Power . Aracı ekürisi jokey tercihlerini gözden geçirmeli bence

  1. Jokey hatasi yok.iyi izlerseniz son 200de kazanan atin tamponu var,daha sonrada ince ince,guzel güzel at gösterme var.bence tekrar izleyin yarısı.

 2. Bu at nasıl 43 lira ganyan veriyor hayret. Luxor yavrularının bu mesafedeki başarıları ortada ayrıca ekürinin diğer atları gibi gayet planlı programlı koşulan bir at, karşılığı da alınıyor. Native Power ise kazanabileceği bir yarışı kaybetmiştir diyebiliriz ama mesafe kısa da gelmiş olabilir bence uzuncu bir attır ve gazinin favorilerindendir. Emil Kurjak ise şansını hep 1400-1600 gibi orta mesafelerde denemeli uzunda kendisini harcamamalı ki ilgilileri de bence bunun farkındadır ve maceraya girip atı üzmezler.

 3. Native Power iki güzel 1900 metre zaferinden sonra neden 1600 metre hem de G1 koşuya düşer anlamak güç. Kusura bakmayın ama hala nasıl at koşulur öğrenemedi bizim atçılarımız.

 4. Padok kenarında 1.20 1.50 ganyan bilindiğini zaman övgüler yağdıran yorumcu Enver bey tatlı sürprizler de bile yorum yapamayan sizler sanırım burada tek harf dahi edemezsiniz. Padok kenarında bilgi yorum bekliyor izleyici sizlerin oooooo veya aaaaa vayyyyy gibi yorumları değil. Sanırım yayinlayamazsiniz bu yorumu da neyse. Ben yazmış olmaz istedim.
  Teşekkür

 5. Babalar gibi yarışın değişmesi lazım hiç öyle Ahmet Çelik düşmanlığı yapmaya gerek yok…. Son 400 de Native Power daha ne yapsın iki defa bariz temas ve kulvar ihlali ni kim yaptı?

 6. İlk grup kosusunda tabele bile yapamaz bana gore,disi tay denemeyi kazananda,erkek tay denemeyi kazananda tamamen sans faktoru…ilerleyen zamanlarda gorursunuz

 7. Onur Dilbaz ve ekibini tebrik ederim.
  Taylar ilk kalabalık yarışta zorlandı. ETD ve DTD’de bu nedenle tayları üzmeyen, kalabalık gördüğü anda “Riske gerek yok” diyen jokeyler oldu. Dolayısıyla 1-2 at hariç, bilmediğimiz bir şey göremedik. Native Power en önde gitmeden koşmayı öğrendi ama bunu daha önce yapmalıydı sanki. “Babadan kardeşlerine göre daha güçlü gözüküyor ama onlar kadar çabuk ivmelenemez” diye düşünüyordum. Tamponla birlikte ritmi bozulmasına rağmen iyi geldi ama ondan daha çabuk hızlanan atlar olur gibi. Mesafede sorun yaşamazsa Cosmic Kid kalabalıktan daha kolay sıyrılır.

 8. Kazanan ata saygım sonsuz büyük koştu ama ilgilileri ile jokeyini tebrik edemiyorum baştan sonra 10 numarayı bloke ederek kazanılmış bir yarış. 10 numaralı düzlük başından foto finişe kadar 4 boy kaybetti atın emeği çabası çalındı

 9. BENİM GÖRÜŞÜM YANILABİLİRİM ; COSMİC KID VE LORD OF PELENNOR EKÜRİSİ ; ONLARCA AHIRDAŞINDAN 1 TANESİ BU 2 SAFKANA İYİ 1 TAVŞANLIK YAPARSA UZUNDA ÇOK BÜYÜK ŞANS SAHİBİLER BANA GÖRE- HALA FAVORİLERİM..

 10. 2 ata fazla kişi güvenmezken inanmıştım ben poyri ve lord of penannor…. ikisi de iyi koştu…

  poyri biraz daha ele tabii olsa kazanabilirdi… sadettin çok iyi koşu okuyan jokey ama maalesef biraz erken yürüdü…

  lord of penannor tokaçoğlu dışardan geç kaldı bence bu at uzun sprint atabilse yanında bir at seçerken nefesini daha iyi kullanır…

  cosmic kid sorunları varmış eyvallah ama şu atı harcayan sorunları değil sahipleri… nimet arif bey harcadınız atı çok çok daha baskın olabilecek attan nerelere gerilerdi… bence gökhan sait akson’da da deneyecek gazi’de de binecek ama nimet bey yerine bakın kayalarda olsaydı bugün gazide 1.50 ganyan ile favori olurdu…

  anatolian rock benim çok büyük hayal kırıklığım…

  native power gazi’nin favorisi olduğunu gösterdi… ama jokeyi yüzünden kazanmasını istemiyorum…

  kazanan emil kurjak luxor yavrusu olduğu için kupona koyduk mustafa çiçek ‘in üzerinde olması avantajdı… son virajda topukladı kazandı ben bunu poyri’nin yapacağını planlıyordum ama emil kurjak yaptı…

  kazanan ekibi eküriyi sonuna kadar kutluyorum…. ve atı bilip gazi de yokuz diyecek kadar büyük isim olmuş…. helal olsun onur dilbaz…

 11. Birinci gelen at Luxor/Kaneko yavrusu, kırbaç yemeden ve hakkıyla kazandı.
  İkinci gelen atın önü açık olduğu halde dış kulvara sapması kaybettirmiş olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir