Emrah Sincan’a 90 Gün Ceza…

7 Kasım 2023 Salı günü Adana’da koşulan 7.koşunun son düzlüğünde Batı Kasırga isimli safkanın jokeyi Ercan Çankaya’ya kamçısı ile vuran jokey Emrah Sincan’a, Adana Komiserler Kurulu tarafından 90 gün at binmeme cezası verildi.

Ercan Çankaya’nın koşunun son düzlüğünde iki kez üzerine doğru açılmasına ve bunlardan birinde de temas etmesine karşılık olarak sinirlerine hakim olamayıp rakibine kamçı ile müdahale eden Sincan, aldığı bu ceza nedeniyle 5 Şubat 2024 tarihine kadar pistlerden uzak kalacak.

Adana Komiserler Kurulu Raporu;

İnceleme, 5 numaraya kayıtlı BATI KASIRGA isimli ve 6 numaraya kayıtlı UMUTBEY isimli atların binicilerinin son düzlükteki ve özellikle son 50 metredeki yarış usul ve esaslarına aykırı hareketleri sonucu yapılmıştır.

İnceleme sonucu, 5 numaraya kayıtlı BATI KASIRGA isimli atın binicisi Ercan ÇANKAYA, son 150 metrede usulsüz kulvar değişikliği yaparak ve son düzlükte kamçı kullanımı sırasında elini dışarı doğru normalinden daha fazla açarak yanındaki atın ve binicinin güvenliğini tehlikeye atıp yarış usul ve esaslarına hareket etmesinden dolayı Komiserler Kuruluna çağırılmış ve savunma tutanağı tebliğ edilmiş olup, kendisinin isteği üzerine aynı gün savunması alınmıştır. Savunması Kurulumuzca yetersiz görüldüğünden 6132 sayılı At Yarışları Kanununun 4. maddesinin (a) ve ( b-1 ) bentleri uyarınca İHTAR ve 1.861 TL PARA cezası ile cezalandırılmıştır.

6 numaraya kayıtlı UMUTBEY isimli atın binicisi Emrah SİNCAN, son 50 metrede rakibi 5 numaralı BATI KASIRGASI isimli atın binicisi Ercan ÇANKAYA’ ya fiziki saldırıda bulunarak yarış usul ve esaslarına aykırı hareket etmesi ve ayrıca yarışların düzen ve disiplinini bozmasından dolayı Komiserler Kuruluna çağırılmış ve savunma tutanağı tebliğ edilmiş olup, kendisinin isteği üzerine aynı gün savunması alınmıştır. Savunması Kurulumuzca yetersiz görülmüştür. Adı geçen binici cezasının 08.11.2023 tarihinden itibaren başlamasını talep etmiştir. Bahse konu olayla ilgili olarak 6132 sayılı At Yarışları Kanununun 4. maddesinin (c-1) ve ( b-1) bentleri uyarınca ( 08.11.2023 tarihinden itibaren başlamak üzere ) 90 ( doksan ) GÜN süreyle Yarışlarla ilgili her türlü yerlerden geçici men ve sanat icrasından yasaklamasına, ayrıca 1.861 TL PARA CEZASI ile cezalandırılmıştır.

News Reporter

8 thoughts on “Emrah Sincan’a 90 Gün Ceza…

 1. az… ne olursa olsun az… ahmet çelik de az ceza almıştıı… zamanında yücel bilik de az ceza almıştı… bu olayları yapanlar sezonluk ceza almalı 2 sezon… hem sonbahar kış — hemde ilkbahar yaz sezonunda jokeylik mesleği yapmasına engellenecekti… hemde psikolojik tedavi almalıydı…

  bu saldırı…

  daralmış olabilirsin ama atını oraya sürüp hırsını kimseden alamazsın… daralmış olabilirsin ama bir aprantiyi kırbaçla dövemezsin… tartışmalarınız olabilir ama büyük bir jokeyi çay ocağında sıkıştırıp kırbaçla dövemezsin… ((((yukardaki isimlerin yaptıkları hareketler))))

 2. Bana neden Ercan Çankaya kollanıyor gibi geliyor. Emrah Sincan, verilen cezanın misli mislisini çoktan hak etmiştir. O ayrı bir konu. Ama Ercan Çankaya için ihtarla geçiştirilmiş. Adam çoğu gün meslektaşlarının canını tehlike atacak derecede at biniyor. Atlara çok sayıda ve sert kırbaç vuruyor ama hak ettiği cezayı bugüne kadar almadı.

 3. Zamanında metin hamedinin sırtına kamçı ile vuran karataş 15 gün ceza almıştı çok fazla bu ceza isme göre ceza veriliyor bilmeyenlere bunu çok az diye yorum yapıyor.

 4. Az bile olmuş …O zaman her kapatan kapatılan tarafından kamcilansin sahada…Bunun cezasını jokeyler kendisi veremez…

 5. Ercan Çankaya yol yakınken sahadan dislanmasi gereken sportmenlikten uzak vahşi ruhlu bir jokey ve atlara zulüm eden bir meslek erbabının.Emrah Sincan elbette ki bu cezayı ziyadesiyle haketmistir.Ama bu Ercan’ı pür-ü pak çıkarmaz bu fiilden.

  1. Adalet terazisi ne yazık ki yine şaşmıştır.Oysa Ercan sopayı kamçıyı hak etmişti,hae yeri değildi, Emrahın ceza almaması gerekir.İhtar verilip uyarı yapılmalı idi.90 gün nedir? Adalet ne yazıktır yine tecelli etmemiştir.

 6. ne kadar çok bilmiş varsa bu hipodromda at koşmayı bilmezler başkalarının atına bakmaktan kendi atlarını görmezler jokeyler tamamına yakını hatalı at biniyor atların çoğu sakat ahkâm kesmeye gelince çeneleri hiç durmaz .karataş Selim Kaya bunun dışı apranti kalitesinde antrenörlere kedimi emanet etmem.Bekiroglu hariç

 7. Emrah sincana verilen ceza doğru ammaaa bu Ercan Çankaya denen görüntü kirliliği yapan jokeye ne demeli. Çok sert dengesiz at biniyor. Yakında başka olayların kahramanı olmasın.simdiden önlem alınmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir