En İyi Miler; RHYTHM DIVINE…

İstanbul’u fethederek Ortaçağı kapatıp Yeniçağı açan büyük Türk hükümdarı Fatih Sultan Mehmet adına 18 Ağustos 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 koşuyu, Murat Çağımnı’nın sahibi, Oğuz Yalçın’ın yetiştiricisi ve Ferhat Taş’ın antrenörü olduğu Rhythm Divine (Torok – Stainless, Unaccounted For), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

7 Safkanın katılımı ile 1600 metre çim pistte gerçekleşen 475.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, önceki yarışlarından farklı bir stille koşup startla birlikte başa çıkarak 4.6 ölçümlü ağır pistte 1’36”12 gibi iyi bir derece ile kazanan Rhythm Divine’ın 4.5 boy arkasında ikinciliği sonlardaki güçlü atakları ile Sharpa (Kurtiniadis) elde ederken, bu safkanın bir baş farkı ile gerisinde Ulan Bator (Luxor) üçüncü, onunda 1.5 boy ardında Runner Bull (Victory Gallop) dördüncü oldu.

20’inci startında 10’uncu kez finiş çizgisini önde geçen Rhythm Divine, kariyerinin 4’üncü G1 galibiyetine imza attığı mücadelede, 1600 metre çim pistteki 6’ıncı birinciliğini elde ederken, kazancını da 3.314.170 TL’ye yükseltti.

Rhythm Divine (Özcan Yıldırım)

En iyi Miler’ın favorisi…

Pazar İstanbul yarış programının iki G1 yarışından biri olan Fatih Sultan Mehmet Koşusu 1990 yılından bu yana G1 statüsünde gerçekleşmekte olup, bu niteliği ve de 1600 metre mesafesi ile tam bir miler klasiği konumundadır ülke yarışçılığı açısından…

Yarış öncesinde bu yılki katılımcılar arasında iki ismin daha önceki yıllar da bu yarışı kazandığını görmekteyiz ki,  bunlar Rhythm Divine ile Kreacher‘dır. Dolayısı ile bu atlardan biri bu yılki yarışı bu atlardan biri kazanırsa daha önce bu yarışı 2 kez kazanmış atlar; Moon Angel, Devir, Johny Guitar, Altın Bike ile benzer tarz bir başarı elde etmiş olacaktı.

Bu kadar ismi yazdın, birini unuttun mu derseniz, unutmadığımı ve onun bu yarışı tam 3 kez kazanma başarısı gösterdiği için bu yarışın lideri konumunda olduğunu ve de bu yüzden Sabırlı‘ya ayrı bir paragraf açtığımızı ekleyelim notlarımıza…

Koşunun başlangıcı ile birlikte biraz da alışılmadık tarz ile liderliği alan Rhythm Divine için bu taktiğin bu yarış bağlamında ne kadar doğru olduğu yarışın neticesi ile kendini gösterirken, bu değerli safkan da bu önemli yarışı 2 kez kazanan atlar içine katıldı. Bu vesile ile ilgililerini tebrik ederken, Özcan Yıldırım‘ın da bu atla çok iyi uyum sağladığını veya daha farklı bir ifade ile bütünleştiğini söyleyebiliriz ki, onu da tebrik ediyoruz.

Rhythm Divine bu galibiyeti ile bu yıl katıldığı tüm 1600 metrelik yarışları kazanarak, 2019 yılının en iyi miler unvanının bir numaralı adayı olduğunu gösterdi.

Rhythm Divine ayrıca bu galibiyeti ile dördüncü kez G1 yarış kazanmayı başardı ki, şüphesiz bu çok özel bir başarı hikayesi olsa gerek… Rhythm Divine’ın bu başarı hikayesinde soy etkeni nedir sorusuna, onun Enable ile pedigri benzerliğini içeren yazım iyi bir cevap olabilir.

Bundan daha iyisi olabilir mi derseniz, tabi ki olabilir, biz yenisini yazana kadar tabi ki! (Muslihiddin Gurup)

Fatih Sultan Mehmet Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

1 thought on “En İyi Miler; RHYTHM DIVINE…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir