Enable tarihi fırsatı kaçırdı. Arc’ta zafer WALDGEIST’in!

Dünyanın ve Avrupa’nın en prestijli yarışlarından biri olarak kabul edilen ve sonucu büyük bir merakla beklenen G1 Prix de l’Arc de Triomphe  6 Ekim 2019 Pazar günü Fransa’nın ParisLongchamp Hipodromu’nda koşuldu.

5.000.000 € ikramiyeli koşuda zafere ulaşan isim, Gestut Ammerland ve Newsells Park’ın ortaklaşa sahibi olduğu, ünlü antrenör Andre Fabre’nin antrene ettiği ve hafta sonunun başarılı jokeyi Pierre-Charles Boudot‘un bindiği Waldgeist (Galileo – Waldlerche, Monsun) oldu.

Yaklaşık 2.5 yıldır mağlup olmayan ve son 2 yılda bu koşudan zaferle ayrılıp tarihte 3 kez Arc’ı kazanan ilk safkan olmak için piste çıkan şampiyon kısrak Enable (Nathaniel) şampiyon jokeyi Frankie Dettori ile son metrelerde dış kulvardan güçlü ataklarla gelen Waldgeist’ın ataklarına direnemeyerek tarihi bir fırsatı kaçırdı ve koşudan ikincilikle ayrıldı. 3 ve yukarı yaşlı 12 safkanın start aldığı 2400 metre çim pistte gerçekleştirilen mücadelede bu yılın Fransız Derbisi galibi Sottsass (Siyouni) üçüncü, Coolmore Ekürisi’nin 2’si G1 olmak üzere son 3 yarışını kazanıp Arc’a gelen safkanı Japan (Galileo) ise dördüncü oldu. Kazanan Waldgeist için müddet 2’31”97 olurken, farklar 1 3/4 Boy – 1 3/4 Boy – 1/2 Boy şeklinde sonuçlandı.

Geçen sene 4’üncü olmuştu!

Geçtiğimiz yıl Enable’ın kazandığı Prix de l’Arc de Triomphe’da dördüncü olan Waldgeist, bu yıl elde ettiği zaferle birlikte 21’inci startında 4’üncü G1 galibiyetine ve toplamda ise 9’uncu birinciliğine imza attı.

Prix de l’Arc de Triomphe tarihinde 8’inci galibiyetine ulaşan usta antrenör Andre Fabre yarış sonrası yaptığı açıklamada; Waldgeist’ın iyi koşmasını bekliyorduk ama bu şekilde kazanmak beklentimizin üzerinde oldu. Ben safkanların 5 yaşlarında kariyerlerinin en iyi dönemlerinde olduklarını düşünüyorum. Waldgeist’ın da biraz zamana ihtiyacı vardı.“ şeklinde konuştu.

Waldgeist (Pierre-Charles Boudot)

Gosden; “Yağmur aleyhimize oldu”…

Şampiyon kısrak Enable’ın usta antrenörü John Gosden ise Klas bir safkana geçildik. Yarıştan önce yağan yağmurun, Enable’ın son 400’deki bitirici ayak değiştirmesini etkileyebileceğini düşünüyordum ve öyle oldu. Bu durumu ve koşunun gidişatını da göz önüne alırsak, sonlarda dayanıklılığı azaldı. Bence durum bu kadar basit. Yine de Enable harika koştu ve bu yarış ondan hiç bir şey götürmeyecek. Performansından çok memnunum. Kazanan safkana, ilgililerine, Andre’ye saygı duyuyorum. Bu şartlarda bizden daha iyi olan bir ata geçildik. Dolayısıyla benim için pek sürpriz olmadı. Eğer pist geçen yılki gibi olsaydı, bugün bu ikincilik sonrası hayal kırıklığı yaşamış olurdum.” dedi.

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir