Enternasyonal Yarışlar Hakkında…

Ülkemizin Uluslararası spor müsabakalarındaki karnesi her sene daha iyi oluyor!

Bunun yanı sıra Tesisleşme de çok büyük bir atağımız var! Futbol’da, Basketbol’da pek çok branşta dünyanın en önemli organizasyonları ülkemizde yapılıyor.

Ne kadar gurur verici…

Dolayısıyla Türk Atçılığında da tesis, altyapı ve kalite konusunda ciddi hamleler yapılması gerekiyor. Nedir bunlar? Bir çırpıda sayarsak; Hipodromlar, İdman Merkezleri, Aygırlar vs.

Yeni hipodromların ve idman merkezlerinin yapılmasını, TJK’nın iyi aygırlar almasını büyük bir çoğunluk bu yüzden istiyor zaten!

Ama bütün bunları; gerekiyorsa ekonomik imkanları zorlayarak, uluslararası rekabetten kaçmadan ve enternasyonal ilişkilerimizi zayıflatmadan yapmak lazım diye düşünüyorum!

Dünya bizi beklemez! Beklemiyor!

O yüzden önce oyunun içinde kalmamız lazım!

Dışarı çıkalım, toparlanalım, yeniden girelim fikri benim katıldığım bir fikir değil!

Türk Atçılığı neden rakipleri ile yarışamıyor? Sorusu, hepimizin üzerinde düşünmesi gereken bir soru? Ancak bu sorunun cevaplarını düşünmek için bir adım geri atmaya gerek yok!

Kaldı ki zaman zaman evimizdeki yarışlarda gayet önemli başarılar da elde ettik! Waneta’nın geçtiği Best Solution Avustralya’da ve Almanya’da G1 kazandı. Dubai’de yılın atı seçildi! Bu bile tek başında çok önemli bir şey!

Peki, Yönetimin düşüncesi neydi diye sorarsanız!

Bu konuyu istişare ettiğim Yönetim Kurulundaki büyüklerim ve arkadaşlarım; Türkiye’nin genel olarak zorlu bir ekonomik süreçten geçtiğini, dövizin durumunun ortada olduğunu, sezon ortasında yapılan ikramiye zamlarına rağmen atçının belini bir türlü doğrultamadığını, böyle bir ortamda 13-14 Milyon lira gibi ciddi bir rakamın bu koşularda dağıtılmasına ellerinin gitmediğini, bunun yerine bu paranın doğrudan atçıya kaynak olarak kullanılması gerektiğini düşündüklerini söylediler.

Bu da onların fikri… Davul onların boynunda… Her yönetimin konulara farklı yaklaşımı ve farklı yoğurt yiyiş tarzı olabiliyor. Biz fikrimizi söyleriz elbette ama icra makamı onlar.

İkramiyeler bu kadar düşürüleceğine daha makul bir indirime gidilebilseydi belki de bu konular hiç konuşulmaya da bilirdi diye düşünüyorum.

Umarım seneye düzelir! Hem bizler, hem yarışsever iyi ekürileri, iyi jokeyleri Türkiye’de izlemek istiyor.

News Reporter

6 thoughts on “Enternasyonal Yarışlar Hakkında…

  1. Parası olmayan at koşmasın kardeş, neymiş atçının beli doğrulmuyormuş, asgari ücret 2020 TL TL hatırlatırım neyin PEŞİNDESİNİZ? HALA daha atçı da atçı diyor, ipini koparan hipodromda at koşuyor, tefecisi, dümbüğü, dolandırıcısı, hala atçı belini doğrultamamış, bilader siz bizle kafamı buluyorsunuz? Neyin peşindesiniz? Mert olun delikanlı olun, kıvırarak konuşmayın net olun. Fazla aç gözlülük nereye kadar? Allah gözünüzü doyursun.

      1. At sahibimisin yoksa at sahiplerinin avukatlığınamı soyundun? Baba çok doğruları söylemiş, çakal çukal at sahibi oldu at koşturmaya başladı, asgari ücret fırladı, enflasyon zirve yaptı, maliyetler arttı şimdi o çulsuzların maması kesildi başladılar ne yapacağızda sektörü kurtaracağız edebiyatına, siz sektörün bir parçası değilsinizki kurtarasınız, ata değer vermeyen, sektöre değer vermeyen öyle böyle uyanıklıklarla cep doldurmaya köşe dönmeye çalışanlardansınız sektördede işiniz yok. Ne bilgin varda cevap yazıyorsun başkalarının yazılarına!!!!!!!!!!!!

  2. Aslında her ülkedeki yarışsever kalitesi neyse yarışlarında kalitesi o .Önceden bu enternasyonel koşular aynı altılı içinde koşulurdu.Sonradan bayan binici koşusu dahil 4-5 maiden şartlı handikap gibi dandik koşularıda koydular yarış sayısı 10-11 oldu bu güzel yarışlar ayrılıp farklı altılılıra bölündü yani resmen turp sıktılar o festivale fakat hiç tepki gelmedi adamlarda bundan cesaret alıp iyice hoyratlaştı .Yani bu sene türkiyenin 10 köyünden 10 eşşek toplasalar ve altılının 1. Ayağına koysalar inanıyorum çok fazla oynayan olur .Yani adamlar da haklı yarışseverin bahissevere döndüğü bu ülkeye bu yarışlar bile fazla bence

  3. atahan bey bu konu ile alakalı iki tane sorum var.iki senedir enternasyonel yarışlara yurtdışından at gelmemesinin sebebi wanetanın kazandığı protestolu yarış mı.ikincisi ikramiyenin düşük tutulması mı ,yoksa her ikisidemi sebep.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir